Hayatının 3 gününü keçi gibi yaşamaya adamış bir adam: Thomas Thwaites

Hayatının 3 gününü keçi gibi yaşamaya adamış bir adam: Thomas Thwaites
Hayatının 3 gününü keçi gibi yaşamaya adamış bir adam: Thomas Thwaites
Keçi gibi derken, inatçılığından bahsetmiyoruz. Thomas Thwaites isimli İngiliz konsept tasarımcısı, keçilerin hayatını deneyimleyebilmek için el ve ayakları için özel protezler yaptırdı, Alp Dağları'nda, onların arasında birkaç gün geçirdi. Thwaites'in bunu neden yapıyor olduğu sorusuna verdiği kendince mantıklı bir cevabı da var aslında...

RADİKAL - Bir keçi olarak yaşamanın nasıl olduğunu merak eden Thomas Thwaites isimli adam bu merakını gidermenin nihai çözümünü keçilerin yürüyüşlerinden otlamalarına kadar tüm özelliklerini ve yetilerini deneyimlemekte bulmuş. Vice’tan Matthew Braga’nın haberine göre Thwaites yemeyi planladığı çimeni sindirebilmek için, yalnızca keçilerde bulunan bir bakteriden üretilecek işkembe üretilmesi fikrini bile ortaya atmış. Tüm bunlara ek olarak Thwaites kendini Alp Dağları’nın eteklerine atıp keçilerle birlikte, onlar gibi yaşayarak birkaç gün geçirmiş.

‘Onlarla yalnızca bir kilometre kadar birlikte yürüyebildik, sonra ben gerilerinde kaldım’ demiş Thwaites. ‘Günümü onları arayarak geçirdim, bir noktada da buldum. Aşağı doğru yürümek oldukça korkutucuydu; düşecek olsam bir kayaya çarpmamı engelleyecek hiçbir şey yoktu zira’ diye de eklemiş.

Thomas Thwaites’in bu deneyi kulağa oldukça çılgın bir fikir gibi geliyor olabilir fakat kendisinin çalıştığı alanlara bakıldığında bu tercihi çok şaşırtmıyor; Thwaites teknoloji, bilim ve gelecek alanlarında projeler yapan bir tasarımcı. Geçmiş çalışmaları arasında genetik mühendisliğin geleceği gibi konular da var.

Thwaites, ‘Posthumanizm, transhumanizm ve teknoloji, bir şekilde insanları daha ilerideki istediklerine ulaştırmaya hizmet ediyor, evet. Ama bazı insanların hedefi de ‘çok zeki olmak’ olmayabilir’ diyor. Yani insanların geriye dönük bir evrimi tercih edebileceğine işaret ediyor.

Thwaties, Matthew Braga’ya yazdığı bir e-mailde deneyimlemek istediği şeyin hiçbir varoluşsal endişe ve kaygı olmadan yaşamanın nasıl olabildiğini görmek olduğunu söylemiş. Alp Dağları’nı bir keçi gibi aşmak niyeti olan Thwaties bunun aslında ne kadar zor olduğunu da fark etmiş. Protezlere alışabilmek için yeterli zamanı olmayan ve ekstra ağırlıklarını da hesaba katmamış olan adam, gece çok yağmurlu ve soğuk olduğu için keçilerle birlikte uyuyamamış. Tabii keçileri bu tuhaf görünümlü adamın onlardan biri olduğuna ikna etmek de oldukça zor olmuş.

Toplamda keçilerle birlikte üç gün geçiren Thwaties birlikte zaman geçirdiği sürüdeki bütün keçilerin ona baktığı bir anı da anlatmış; ‘Hepsi bana bakıyordu ve o ana kadar onlardan hiç korkmamış olmama rağmen boynuzlarının ne kadar sivri olduğunu farkettim.’

Bu Eylül ayında Londra’daki Studio1-1’de keçilerle geçirdiği günlerden ve deneyimlerinden bir kesit sunacak olan Thwaties’in bir de kitabı çıkacak. Öngörülen adı ‘Keçi Adam: İnsan olmayı nasıl askıya aldım’olan kitap Princeton Architectural Press tarafından basılacak.


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  kitap

  ,

  teknoloji

  ,

  Gece

  ,

  Bilim

  ,

  eylül

  ,

  keçi

  ,

  zaman

  ,

  hizmet