Hayvanlar aleminden 17 akraba evliliği örneği

Hayvanlar aleminden 17 akraba evliliği örneği
Hayvanlar aleminden 17 akraba evliliği örneği
Bu hayvanların gövdeleri ve başları sanki Photoshop yardımıyla bir araya getirilmiş gibi görünüyor. Halbuki fotoğraflarda Photoshop yok; bu garip hayvanların hepsi gerçekten yaşayan, kanlı canlı varlıklar.

RADİKAL - Hayvanları, çocukluğumuzdan itibaren bize öğretildiği şekliyle biliyoruz. Ahtapot, sincap, köpek denince herkesin gözünde bir imaj canlanıyor. Fakat birazdan ilk defa tanışacağınız 17 hayvan, kafanızdaki tüm resimleri silmenize yol açacak. Bu garip hayvanlar akraba evliliği midir, tek gecelik kaçamak mı, kırma mıdır, yoksa acaba ‘kişisel bir tercih’ mi? Soruların sonu gelmez…

Sizi daha fazla bekletmeden, photoshop gibi görünmesine rağmen yüzde yüz gerçek olan 17 garip hayvana geçelim…

1. Battaniye Ahtapotu

radikal

Bir ahtapot düşünün ki, süper kahraman gibi peleriniyle suyun altında ilerlesin… İnanır mısınız, hayal etmesi bile zor olan bu hayvan türü, bizimle aynı dünyada yaşıyor. Türün kız tarafı, 2 metreyi bulan boylara erişebilmesine rağmen, erkek tarafı bir kaç santimetre (1-3 cm) boyunda kalıyor ve büyümüyor.

2. Rakun Köpeği

radikal

Bu tür, adından da anlaşılacağı üzere rakun ve köpeğin birleşimini andırıyor. Çıkardığı sesler bir köpek havlamasından daha çok kedi miyavlamasına benziyor. Anne olanları tehlike olunca hırlayabiliyor ve erkek hayvanlar çiftleşmek için bir dişi ararken uluyor gibi sesler çıkarıyor... Türün ortaya çıkışında nasıl bir ‘birleşme’ yaşandıysa artık, hayvanın kafası bir hayli karışık. Kodu bozuk da denilebilir.

3. Babirusa

radikal

Ne idüğü belirsiz bir kardeşimiz daha… Daha çok Endonezya’da görülen Babirusa’nın sözlük anlamı ‘Geyik Domuzu’. Fakat gördüğünüz gibi göz yapısı da gergedanı andırıyor. Hayvanlar alemindeki bu başı boşluğun, yalnızca iç güdülerle hareket etme durumunun nelere yol açtığını gördükçe, insanoğlunun mantığını kullanabiliyor oluşunun ne kadar büyük bir lütuf olduğunu daha iyi anlıyoruz.

4. Irrawaddy Yunusu

radikal

Geride bıraktığımız türler göz önünde bulundurulduğunda, adıyla anılan hayvan türüne en çok benzeyen Irrawaddy Yunusu, daha çok kıyı şeritlerinde ve nehir kıyılarında bulunan istisna yunusgillerdir. Burun estetiği operasyonu geçirmiş bir havası olsa da tüm yunuslar gibi o da tatlılığından bir şey kaybetmemiş.

5. Pembe Armadillo

radikal

Ortalama 75 cm olan Pembe Armadillolar, vücutlarında taşıdıkları zırh sebebiyle tesbih böceğini andırıyorlar. Güney Amerika’nın bağlarında yaşayan bu tür, gelişmiş koku duyularıyla böcekleri hemen bulup mideye indirir. Toprağı kazma konusunda da oldukça başarılı olan Armadillo, kazı çalışmaları sırasında da nefesini tutuyor. Hem kalkanı var, hem silahı; tam bir savaşçı…

6. Yeleli Kurt

radikal

Kurdun yelesi olur mu demeyin. Çünkü zaten yok denecek kadar küçük bir bölge kaplıyor. Yani aklınıza aslan yelesi gibi bir şey gelmesin. Bu türde en dikkat çekici özellik bacak boyu. Altı siyah, üstü kahverengi olan bacakları sebebiyle, hayvan havada duruyor gibi görünüyor. Hava duran, bol şahitli Sabri Bey’in akrabası olduğunu düşünmüyoruz…

7. Gözlüklü Liman Yunusu

radikal

Keskin hatlarıyla gemilere ya da deniz altılara mermi olabilecek bir tipi olan bu yunus türü, Dünya haritasının en güneyindeki sularda yaşamını sürdürüyor.

8. Tepeli Köstebek

radikal

Burun deliklerinin çevresinde dokunma organı görevi yapan dokunaçları bulunan ve uzun kuyrukları olan köstebek, görüntüsüyle ‘senin suratına n’olmuş’ sorusunu sormamıza neden oluyor. Şaka bir yana bu nasıl bir tiptir yahu?!

9. Gerenuk Antilobu

radikal

Gerenuk Antilopları, ‘Allah bir yerden alıyor, bir yere veriyor’ geyiğinin vücut bulmuş hali adeta. Küçücük beyinlerini upuzun boyunları ve vücutları üzerinde taşıyorlar. Gerenukların uzun dallara erişmek için evrimleştiği düşünülüyor.

10. Sunda Colugo

radikal

Aralarında Irrawaddy yunuslarıyla birlikte en tatlısı bu hayvan olabilir. Fakat bazen görünenle olan, farklı olabiliyor. Eğer internette bir gezintiye çıkarsanız bu tatlı hayvanın o kadar da tatlı bir tür olmadığını göreceksiniz. Bu türün en önemli özelliği bacakları arasındaki zar yapı… Bu zar onlara ağaçların arasında uzun mesafelerde kayma yeteneği sağlıyor. Bakışlarında bir fırlamalık var zaten…

11. Lamprey

radikal

Bofa Balığı da denilen tür, her ne kadar yılan balığını andırsa da bize daha çok çizgi filmlerde yapıştığı insanın ruhunu çekip vücudundan ayıracakmış imajı verdi. Belki de fazla abartmışızdır, doğru yerden bakamamışızdır…

12. İğneli Püskül Balığı

radikal


Latincesi Neoclinus blanchardi olan bu balığın görünüşü kimine göre tatlı, kimine göre korkutucu… Görüşler değişebilir fakat bir gerçek var ki bu da onun su altının en kavgacı canlılarından biri olduğu. Videolarını izlemenizi öneririz. Korkarsanız suçlu biz değiliz. Ayrıca Sarcastic Fringehead’in (iğneli püskül balığı), Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren ve “Dünyanın En Büyük Ağızlı Adamı” unvanına sahip olan Francisco Domingo Joaquim’i andırdığını da söylemek zorundayız.

13. Patagonyalı Mara

radikal

Patagonyalı Mara denilen, literatürde Dolichotis patagonum olarak bilinen bu kemirgen, Cem Yılmaz'ın ‘little little, into the middle’ esprisinin görselleşmiş hali gibi... Çünkü bu türün çok enteresan bir özelliği var: Her şeye benziyor… Bacakları biraz Chihuahua cinsi köpekleri, suratı ise sincabı andırıyor. Göz yapısı ve kulakları ise tavşana benziyor.

14. Tepeli Geyik

radikal

Resmen genetiğiyle oynanmış hayvanlar gibiler. Geyik diyoruz fakat gayet korkutucu dişleri var. Burnu iri bir köpek burnu kadar… Geyik gibi sevimli bir hayvanın genini taşıyor olması ayrı bir ilginçlik de barındırıyor içinde. Çünkü tepeli geyikler yüzlerinde garip bir sinsilik gizliyorlar. Sizce de öyle değil mi? Dikkatli bakın…

15. 18 metrelik pirozomlar

radikal

İnsanların denize ‘çöplediğini’ düşünerek fotoğraftakinin çöp poşeti olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu hatalı bir tahmin olacaktır. Bu bir pirozom! Pirozomlar, binlerce hücreden oluşan silindirik ya da konik olan kolonilerdir. Bu kolonilerin uzunluğu birkaç cm’den 1-2 metreye kadar çıkabilmektedir. Hatta kimi zaman 60 metreye kadar da çıktığı görülüyor.

16. Fossa

radikal

Listenin en korkutucularından… Madagaskar’ın en etçil memelisi olan Fossa, atletik yapısı, fal taş gibi açık gözleri, ‘ne yapacağım belli olmaz’ bakışları oldukça tedirgin edici. ‘Yok mu buna karşı durabilecek kabadayı şu doğada?’ sorusu akıllara gelebilir. Onların doğal yaşamda bir düşmanları yok fakat Nil timsahının onları yiyebilitesi olduğu düşünülüyor.

17. Yeti Yengeci

radikal

Bilim adamlarının 2005 yılında keşfettiği Yeti Yengeci sarı kürklü bir yapıya sahip. Güney pasifikte yaşayan bu yengeç türünün 10 adet bacağı bulunuyor. Doğanın sosyetesi gibi görünen kürklü yengeç, bol beyaz kürk giyen hiphop’çuları andırmıyor mu sizce de?

Çeviri: Fırat Gürsoy / Radikal