Her kadın model olabilir; istesin yeter!

Her kadın model olabilir; istesin yeter!
Her kadın model olabilir; istesin yeter!
Kamera karşısına geçip birçok moda çekimini yeniden canlandıran Nathalie Croquet; isteyen her kadının bütün ünlü mankenler gibi poz verebileceğini, güzellik algısının herkese göre değişebileceğini göstermek istiyor. Nathalie Croquet'in cesareti herkese örnek olacak nitelikte.
Haber: Mine Özgüle / Arşivi

RADİKAL - Bir fotoğraf çekiminde olmak nasıl bir his hiç düşündünüz mü? Fransız bir moda editörü olan Nathalie Croquet kendini model olarak kullandığı bir fotoğraf çekimi gerçekleştirdi. Ünlü mankenlerin eski pozlarını canlandırdığı bu çekim, fotoğrafçı Daniel Schweizer tarafından yapıldı. Croquet, Kate Moss ve Edie Campbell gibi ünlü mankenlerin çekildiği döneme damgasını vurmuş pozlarını yeniden verdi.

Sektörde yaklaşık 30 sene geçirmiş ve 200'den fazla fotoğrafçıyla çalışmış Croquet

 

Buzfeed'e verdiği röportajda ise böyle bir proje yapmaktaki motivasyonunu, bunca senedir moda seköründe çalışan birinden beklenmeyen bir şekilde açıklamış:

 

"Kadın, tüketim, kozmetik, yaşlanmak, güzellik... Bunların hepsi akla gelen ama aslında oldukça tartışmaya açık konular. Ben insanların hayata manevi açıdan daha çok yaklaşmaları gerektiğini düşünüyorum, daha çok eğlenmeliler. Yalnızca kendimle dalga geçmiş olsam da bunu insanlara gösterebildiğim için mutluyum."

"Spoof'taki fotoğraflarıma baktığımda kendimi görmüyorum aslında. Telefonda kendi sesiniz size yabancı gelir ya, öyle bir his." diye de eklemiş Croquet.

Croquet, projesinde Sonia Rykiel, Givenchy, ve  Paule Ka gibi döneme damga vuran Fransız tasarımcılara gönderme yapmış.

Croquet aynı zamanda bu projeden kesin bir mesaj çıksın da istemiyor; bunun yerine gören herkesin bireysel bir değerlendirme yapmasından yana olduğunu belirtmiş.