Herkesin konuştuğu film Yolunda A.Ş.'nin sırrı ne?

Herkesin konuştuğu film Yolunda A.Ş.'nin sırrı ne?
Herkesin konuştuğu film Yolunda A.Ş.'nin sırrı ne?
Son dönemlerde hangi taşın altını kaldırsanız karşınıza "Yolunda A.Ş." yazısı çıkıyor. Sadece sokaktaki adamın değil, neredeyse bütün oyuncu camiası sosyal medyada bu yazıyı kullanıyor. Yolunda A.Ş. aslında bir filmin adı. Peki nedir bu filmi bu kadar özel yapan?
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Ahmet Kural, Zafer Algöz, Sarp Apak ve hatta BBC! Hepsinin sosyal medyada şu sıralarda dilinden düşmeyen bir şey varsa o da "Yolunda A.Ş.". Kolay değil Türkiye 'de bir yıl içerisinde pek çok film çekiliyor ama Avrupa'da ödül alan yapımlar bile BBC bülteninde kendine yer bulamazken, Ankara 'nın bağrından kopmuş bir kaç genç delikanlı sesini dünyaya duyurmayı başarıyor.

İmkansızlıklardan yaratılmış imkanlarla çıkılmış bir yol onlarınkisi. Bu kadar sevilmelerinin sebebi de bu olsa gerek. Samimiyet var her şeyden önce yaptıkları işte. Kentsel dönüşümle çehresi değişen, Türkiye'nin en tehlikeli mahallesi olarak bilinen Çinçin'i beyaz perdeye taşıyan Yolunda A.Ş. ekibi şu sıralarda en trend söylemlerden birine isim babalığı yaptı. Hemen herkesin dilinde "Yolundayız" "Yolumuzdayız"... Herkes konuşuyor lafının altını hemen doldurmak için öncelikle son dönemde radarımıza takılan paylaşımlardan bazılarını size sunalım;

1. BBC bile kayıtsız kalamadı (Aşağıda ufak bir videosu olan haberin tamamını görmek isteyenler buraya tıklayabilir.) 

#YolundaAŞ #çinçinbağları #hikayesi #BBC

YOLUNDA A.Ş (@yolundaas_) tarafından paylaşılan bir video (6 Nis 2015, 12:23 PDT)

2. Emre Karayel

Bir Ankara hikayesi :)) merakla bekliyorum :))

Emre Karayel (@karayel01) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (9 Mar 2015, 09:18 PDT)

3. Şahin Irmak

4. Sarp Apak

Yolunda A.Ş :) bizim arkadaşlar hazırlamış,yolu açık olsun??

Sarp Apak (@sarrp) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (17 Mar 2015, 10:34 PDT)

5. Büşra Pekin

6. Murat Cemcir

7. Ahmet Kural

8. Burcu Biricik

9. Zafer Algöz

10. Engin Öztürk

11. Levent Üzümcü

12. Devrim Yakut

13. Onur Buldu

Kardeşlerimiz film yapmış meraktayız:)

onurbuldu (@onurbuldu) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (22 Mar 2015, 09:46 PDT)

14. Yurdaer Okur

 

Türkiye'nin San Andreas'ı: Çinçin Bağları

Görüldüğü üzere pek çok ünlü oyuncu bu ekibe büyük bir destek veriyor. Peki neden onlar? Aslında bir umut Yolunda A.Ş. genç sinemacılar için. İmkansızlıklar içinden gişe hasılatı yapacak bir film çıkartabilme rüyası. Günümüzde pek çok iletişim fakültesi ve konservatuar öğrencisinin umudu olabilir Yolunda A.Ş. Büyük bütçelere ve Vine fenomenlerine bel bağlamış bir Türk sineması içerisinde yeni bir yol haritası çizebilir "Yolunda A.Ş." Bollywood tarzı bir özgünlük, Yeşilçam işi bir samimiyet ve mangal gibi "Angaralı" yüreği birleşince nasıl bir şey ortaya çıkacak 1 Mayıs'ta göreceğiz.

Filmin genç yönetmeni Emre Budak, 1984'te Ankara'da doğmuş ve orta öğrenimine kadar eğitim hayatını Ankara'da tamamlamış. Bir süre İspanya'da yaşayan Emre, Hollanda ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinde oyunculuk üzerine çalışmalar yaptıktan sonra İstanbul'a gelmiş ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nden mezun olmuş. Bir süre İstanbul Devlet Tiyatrosu, Çankaya Belediyesi Şehir Tiyatrosu'da çalışan Emre Budak, 2009 yılından bu yana çalışmalarına, "Ve Sanat Atölyesi" nde devam ediyor.

Sizler için bu genç yönetmenle kısa bir röportaj gerçekleştirdik;

Şu ana kadar beklediginiz ilgiye ulaşabildiniz mi?

Özellikle dizi döneminde, sosyal medyanın da etkisiyle geniş kesimlere ulaşmıştık. Filmin şu ana kadar duyuru çalışmaları iyi gidiyor. Başta Ankara olmak üzere, birçok şehirden hatta yurtdışından çok güzel tepkiler alıyoruz.

Bu bir başlangıç filmi mi devamı gelecek mi?

Ekip olarak çalışmalarını sürdürdüğümüz projeler var, ancak şu an Yolunda A.Ş.’ye odaklanmış durumdayız.

Turkiyede rol model olarak gordugunuz yonetmen ve oyuncu ekibi var mı?

Elbetteki çalışmalarını takip ettiğimiz, anlamlı işler yaptığını düşündüğümüz birçok yönetmen var. Hepsinden birşeyler öğrenebileceğimizi düşünüyoruz.

Sosyal Medyanın Yolunda A.Ş. Projesi için önemi nedir?

Yolunda A.Ş. projesi bir internet dizisi olarak yayınlandı ve daha çok da sosyal medya üzerinden geniş kesimlere ulaştı. İnternet, kullanıcıların televizyondan daha farklı bir ilişki kurdukları platform. Daha özgür. Daha dolaysız. Bizim de kendimizi daha rahat ifade ettiğimiz bir alan oldu burası dizi sürecinde.

Türkiye'de bu tarz işlere imza atmak isteyenlere ufak bir yol haritası çizebilseniz tavsiyeleriniz ne olurdu?

Ekip çalışmasının, birçok zorluğu yenmede önemli bir yer tuttuğunu söyleyebilirim. Böyle bir emek sürecinden sonra, üretimlerin karşılıksız kalmayacağını düşünüyorum…

Turkiyede tanınmış oyuncu yönetmen ve yapımcılardan destek görüyor musunuz , görüyorsanız bu sıcak bağları nasıl kurdunuz?

Daha çok oyunculardan destek gördüğümüzü söyleyebiliriz. Yıllardır geniş bir bileşen olarak tiyatro çalışmaları yürütüyoruz. Eskiden beri tanıdığımız, birlikte çalıştığımız insanlar var, daha öncesinde tanımadığımız, fakat bize filmin duyurulmasına adına desteklerini sunan oyuncu arkadaşlarımız var. Bu bağların kurulmasında temel etken elbetteki insan ilişkileridir.


Son olarak bu ekip için bir sonraki adım nedir? Ulusal kanallar mı yoksa sinemada devam mı edeceksiniz?

Önümüzde daha vizyona girmemiş bir sinema projesi var. 1 Mayıs’tan sonra, önümüzü daha net görmeye başlayacağımızı söyleyebilirim.


İşte böyle Yolunda A.Ş.'nin yönetmeninin düşünceleri. Umarız Çinçin Bağları Hikayesi, genç sinemacılar için yeni bir umut olur ve başarılarını örnek alan nice genç sinemacı sinema sektörünü yeniden ayağa kaldıracak özgün ve samimi yapımlara imza atarlar.