Hintli çalışan 24 yıllık izinden sonra işten çıkarıldı

Hintli çalışan 24 yıllık izinden sonra işten çıkarıldı
Hintli çalışan 24 yıllık izinden sonra işten çıkarıldı
1990 yılında çıktığı izinden dönmek bilmeyen Hintli adam sonunda Hindistan merkezdeki kamu işleri departmanındaki işinden kovuldu.

RADİKAL - Hindistan kentsel gelişim bakanlığı geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Bakanlık Hintli kamu çalışanın ‘24 yıldır aldığı izinden dönmemesi üzerine’ işine son vermek zorunda kaldıklarını belirtti.

Guardian’da yayınlanan habere göre yardımcı yönetici olan mühendis A.K Verma Hindistan merkezdeki kamu işleri departmanındaki işine başladıktan sonra 1990 yılında izne ayrıldı. İznini uzatmak için ek süre isteyen Verma isteğinin reddedilmesi üzerine patronlarına başkaldırdı.

8 Ocak 2015 Perşembe günü devlet bu konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “İzni uzatmanın yollarını arıyordu ve maalesef bu talebi onaylanmamıştı. İşe gelmemek için karşı geliyordu.”

Her ne kadar 1992 yılında soruşturma ekibi A.K. Verma’yı kasıtlı olarak görevini yerine getirmediği için suçlu bulsa da kabine bakanının müdahale etmesi ve işten çıkarılması tam 22 yıl aldı.

Kentsel gelişim bakanı M. Venkaiah Naidu işten çıkarma gerekçesi olarak departmanın işleyişini kolaylaştırmayı ve sorumluluğu geliştirmeyi sundu. Bu gerekçenin altında Hindistan’daki memurların işe geç gelişleri, uzun yemek molaları verişleri ve günlerinin büyük bir bölümünü golf kursunda geçirmeleri vardı. 2012 yılında Hong Kong tabanlı politik ve ekonomik risk danışmanlığı ile ilgili yapılan bir anket sonucunda Asya ülkeleri arasında en kötü bürokrasiye sahip ülke Hindistan olarak belirlenmişti.

Başbakan Narendra Modi geçen yıl Mayıs ayında seçimleri kazanıp Yeni Delhi’ye taşındıktan sonra mecliste gördüklerine çok şaşırdığını söyledi. Ofisteki ilk birkaç ayında Modi sık sık devlet dairelerini habersiz ziyaret edişiyle ünlenmişti. Artık memurların yakalanma korkusuyla yavaş yavaş golf derslerini bırakıp işlerinin başına dönmeleri gündemde.

Çeviri: Öykü Çetin / Radikal