İlk defa Kısmetse Olur izleyeceklere 10 maddede uyum sağlama rehberi

İlk defa Kısmetse Olur izleyeceklere 10 maddede uyum sağlama rehberi
İlk defa Kısmetse Olur izleyeceklere 10 maddede uyum sağlama rehberi
Ülkemiz yıllardır çeşitli yarışmalarla adeta imtihan oldu. Gün oldu BBG yüzünden Eray'cılar Melih'ciler için ikiye bölündük. Gün oldu Survivor'da Turabi kazanmasın diye bir araya gelsek de başaramadık. Ancak Kısmetse Olur tüm bu programlar arasında farkını ortaya koyan ayrı bir yapım oldu. Kısmetse Olur'u öyle oturup izleyeyim demek kolay değil, ilk izlediğiniz anda beyin devreleriniz yanabilir. O yüzden bu yazıyı okuyup nelerle karşılaşabileceğinize bir hazırlanın istedik...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Kolay değil, bir anda "Nasıl bir ülkede yaşıyoruz yahu?" şeklinde bir iç hesaplaşmayla kendinizi sorgularken bulmak. Çoğu üniversite mezunu, kariyer yapıp hayatta başarılı olmasını umduğumuz pırıl pırıl gençler işi gücü bırakmış televizyon programında kısmet arıyor... Yani başka sosyal sınıflardan, imkanı olmayan gerçekten kısmet bulması zor olan vatandaşlarımız olsa sineye çekip izleriz destek de veririz de, bu arkadaşlar kısmet bulamıyorsa biz ne yapalım değil mi?

Ancak programı izledikçe söz konusu yarışmacıların ortaya koydukları performans ve kurdukları cümleler "Evet bu evde kalır." dedirtmiyor da değil. Kısmetse Olur, sunucu performansından tutun yarışmacıların hal ve hareketlerine kadar ilk izleyişte beyin hücrelerinizi iflas ettirebilecek türden bir yapım. "Benzerlerini çok gördük" demeyin, bu sefer ki bambaşka. Program deyip geçmeyin, neye niyet neye kısmet, bambaşka şeyler çıkıyor karşınıza. Aşağıdaki maddelere bir göz gezdirmeden programı izlememenizi tavsiye ediyoruz...

1. Ekonomik sınıf farklılıklarına bodoslamadan giriş...

Elbette kuşaklar arasında bazı farklar olacaktır her aile bunu kendi içerisinde yaşayıp hazmetmeyi öğreniyor. Ancak sınıf farklılıkları, hele ki ekonomik sınıf farklılıklarına tahammül etmek zor. Eğer ekonomik durumunuz herhangi bir Türk dizisinde konakta yaşayan aileler kıvamında değilse, Kısmetse Olur'u izlemeyin. Kısmetse bile olmaz o iş... Her an hayatında ilk kez pazara çıktığını söyleyip, pazar esnafının şaşkın bakışları arasında "Ay buralar ne kadar da ucuzmuş..." gibi cümleler kuran genç kızlarımız asabınızı bozabilir.

2. Maksat üzüm yemek değil, bağcıya konser vermek

İlginçtir çoğu programa katılan yarışmacı, o yarışmayı kazanmak için iddialı olur. Kısmetse Olur'da şarkıcı olmak için programa katılmış olduğu her halinden belli olan damat adaylarıyla karşılaşabilirsiniz. Damat olmak için herhangi bir özelliğe sahip olup olmadığı tartışılacak yarışmacıların programı ses yarışmasına çevirdiğine şahit olabilirsiniz. Mesele damat olmak mı, program vasıtasıyla albüm çıkartmak mı belli değil.

3. Bir takım gaflar

Programı izlerken elbette yarışmacıların kafa bulandıran. "Bunu gerçekten dedi mi?" gibi tepkiler verebileceğiniz sözleri duymaya hazır olun, ancak yapacağınız her türlü hazırlık sizi programının sunucusunun "Kadında geçmiş, erkekte gelecek aranır" gibi tartışmaya açık sözler söylemesinden koruyamaz. Tavisyemiz programı izlerken bol bol not almanız, akla hayale gelmeyecek cümleler duymak mümkün.

4. Geçmişe mazi diyemeyenlerin has programı

Bir yarışmacı düşünün kısmet bulmak için bir televizyon programına katılmış. Bir an gözleri doluyor kameraya yaklaşıyor ve eski nişanlısına içini döküyor. Mevzunun gerçekliğine inanmak bir yana, o anı yaşadığınıza inanmak bile zor. Gözlerini ovalayıp kulaklarını temizleyen seyirciler oluyor emin olmak için. İşin garibi söz konusu olaya imza atan vatandaşımız daha önceden modellik yaptığı ortaya çıkan, sözde bir maço... Kelimelerde kifayetin aranmadığı anları yaşıyoruz.

5. Genetik bilimine ateş eden program

Türkiye'de bir Beyaz Futbol çizgisi var programlara dair, konsept dışında ne kadar konu varsa konuşulduğu ender programlardan biridir. Konu futbol olmasına rağmen muhabbet bir anda uzaylılara, porno endüstrisine gelebilir. Kısmetse Olur da o kıvamda. Henüz İsviçreli bilim adamlarının erkeklerde empati yeteneğinin neden olmadığına dair açıklama yapmadığı programda sunucu arkadaşımızın "Erkeklerde hormonlar ve testosteron sebebiyle empati olmuyor..." gibi açıklamaları genetikle haşır neşir olmak isteyenlere ayrı bir tat verebilir.

6. Bir kavga bir sohbet...

İlginçtir programdaki yarışmacıların kavga etmediği henüz bir televizyon yapımı göremedik. Sanırız bir tek Çarkıfelek'te böyle bir an yaşanmadı. Belki de o yüzden artık tutmuyor. Kim bilir... Kısmetse Olur, her türlü kavgaya kollarını açmış bir porgram. Adeta atış serbest! Ancak garip olan, birbirine giren yarışmacıların bir süre sonra son derece yakın temaslarda bulunarak sıcak görüntüler sergilemesi... Ne diyelim harman olmuş ortalık.

7. İnteraktiflikte çığır açan program

Çok program gördün kendi içinde fırtınalar kopartan. Ancak dışarıdan etkileşimli fırtına kopartan program zor bulunur. Kısmet bulmak için televizyon programına katılıp daha önce tanımadığı bir adamla yakınlaşan bir yarışmacıya, yarışma önceki hayatından eski nişanlısının mesaj gönderip ortalığı karıştırabildiği bir yapımdan söz ediyoruz. Atış serbest dedik ya, o kadar serbest ki menzil tanımıyor...

8. Nasıl "yürünür?" konu başlıklı bir tez çalışması

Aslında program format olarak henüz aradığı kısmeti bulamamış gençlere de bir yol gösterici kıvamında. Sevdiğine açılamayan, iltifat etmekten çekinen, henüz gün yüzü görmemiş nice vatan evladına bu işin nasıl yapılacağını en basit haliyle sunuyor. Bu işin üniversitede kürsüsü olsa, tez çalışması olarak bu programın formatı kağıda dökülüp verilebilir. Heyecan yok, utangaçlık yok, direkt yürüyor yarışmacılar "Çok güzelsin sen ya..." bitti gitti...

9. Karar verme aşamasının önemine dikkat çeken program

Günümüzde pek çok birliktelik erken ve yanlış verilen kararlar yüzünden yürümüyor. Kısmetse olur programı, adından da hissettirdiği gibi bir sabır selamet konsepti. Yarışmacılar da bu konsepte son derece uyum sağlamış durumda. Adı artık konmuş mevzularda bile "Daha kesin demedim" diyecek kadar sabırlılar. Hatta bu sabır öyle noktalara geliyor ki izleyici olarak bir süre sonra "Arkadaşlar kimse muradına ermeyecekse baştan söyleyin." diyesiniz geliyor.

10. Türk aile yapısına format atan program

Her ne kadar yozlaşma toplumumuzun paçalarından aksa da deyim yerindeyse "Biz daha ölmedik!" Bir program düşünün genç bir kadın koca bulmak umuduyla bir programa katılmış. 7 erkek 7 kız kimin kiminle sevgili olacağı belli değil ama yarışmanın formatı belli, bir şeyler yaşanacak en nihayetinde. BBG değil, Kim 500 Milyar İster değil, Survivor değil. Bildiğiniz en net, en yalın haliyle "Kısmetse olur" konulu program. Programa katılan kızlardan birinin babası, sürpriz adı altında programa dahil olup gülücükler saçarak damatları ziyaret edebiliyor. Yani ne diyelim aile kavramına bu kadar önem veren memlekette şu yarışma formatındaki çizgiyi yakaladık ya pes... İzleyecekler baştan hazırlıklı olsun.