İmkansız diye bir şey yok: 101 yaşındaki tonton dünya rekoru kırdı

İmkansız diye bir şey yok: 101 yaşındaki tonton dünya rekoru kırdı
İmkansız diye bir şey yok: 101 yaşındaki tonton dünya rekoru kırdı
Abseiling, tırmanışın tam tersi olarak düşünülebilir; yüksek bir noktadan aşağı inme sporu. Geçtiğimiz Pazar günü ise 100 metreden gerçekleştirdiği performansla bu sporu yapan en yaşlı kişi rekorunu kıran ise 101 yaşındaki Doris Long.

Doris Long isimli tonton, geçtiğimiz hafta abseiling sporunda yeni bir rekor kırdı. Abseilinge 85 yaşındayken başlayan Long, İngiltere , Portsmouth'da bulunan Spinnaker Tower’da gerçekleştirdiği performansıyla sporu yapan en yaşlı kişi ünvanını kazanmış olsa da, Long ile ilgili şaşırtıcı gerçekler bununla sınırlı değil.

100. yaşının şerefine ilk abseiling denemesini  geçen sene Mayıs ayında gerçekleştiren Doris Long , BBC’ye yaptığı açıklamada bunu yaparken hiç korkmadığını söyledi. Doğası gereği soğuk kanlı olduğunu söyleyen Long, bu denemesinin geçtiğimiz senekinden daha zorlu geçtiğini de ekledi; ‘Çok rüzgar vardı, o yüzden fazla sallandım. Ama yine de her anına değdi.’ Diye ekledi.

Bugüne kadarki iki performansıyla 11 bin pound para toplamış olan Long, bu parayı da papaz ve rahibelerin konaklaması için kurulmuş olan  Rowans isimli kuruma bağışladı. Long’un bir sonraki hedefi ise 102. Yaşını kutlarken,  daha yüksek bir mesafeden abseiling yapmak.


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  BBC

  ,

  Rüzgar

  ,

  Papaz

  ,

  Para