İnsanı çoluk çocuktan soğutan 19 korku filmi

İnsanı çoluk çocuktan soğutan 19 korku filmi
İnsanı çoluk çocuktan soğutan 19 korku filmi
Korku filmlerinin en tedirgin edici öğelerinden biri şüphesiz ki çocuk karakterlerdir. Özellikle çocuk karakterlerin birebir korku öğesi olarak kullanıldığı yapımları izlerken yaşanan gerilimin etkisi büyüktür. İşte sizi çocuklardan soğutacak 19 korku filmi!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

"Haydi bu akşam korku filmi izleyelim" diyen herkese verilecek cevap standart haline gelmiştir; "Aman çocuklu bebekli olmasın" denir. Korku filmi izlemek insanı germeyebilir ancak korku öğesinin çocuklar ve bebekler olması izleyiciyi her zaman rahatsız eder. Çocukların her an herşeyi yapabilecek kadar öngörülemez olmaları, bizim onlardan korkmamıza sebep olur. Hele ki kötülük yapmak isteyen bir çocuğun çevrenizde olduğu düşüncesi, insanı boncuk boncuk terletir, inim inim inletir. Sizleri çoluk çocuğa karışmaktan soğutacak 19 korku ve gerilim filmini bir araya topladık.


1. OmenKorku ve çocuk denince akla gelen ilk isimdir Omen. Korkutucu çocukların adeta reisidir. Müzikleriyle olsun, karanlık atmosferiyle olsun Omen, korku filmi izleyicilerinin her zaman damaklarında ayrı bir tat, dudaklarında bir başka uçuk bırakmıştır. Hala bu korku serisini izlememişseniz ve çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, bırakın izlemeyin eksik kalsın. Ensesinde falan bir beze görürsünüz işkillenirsiniz falan, çocuk yetişip de kendini ifade edene kadar yaşayacağınız korkuya değmez.

IMDB Puanı: 7.6

2. Godsend


Zekeriya yani Zachary, klonlamayla öte dünyadan gelen bir zalım çocuk. Bu filmi izlerken yaşayacağınız gerilim size her 23 Nisan'ı zehir edebilir. Hele ki tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen çocuklardan koşarak kaçmak istemiyorsanız bu filmi izlemeyin. Ya da izleyin, anneniz babanız torun sevgisinden mahrum kalsın da görün gününüzü.

IMDB Puanı: 4.8 

3. 6. Sense"I See Dead People" filmin önüne geçen bir replik değil mi? Filmi izlememişseniz bile bu repliği bir yerlerden duymuşsunuzdur. Yönetmen Night Shymalan'ın en başarılı eseri olan bu gerilim bombası, Cole adında bir çocuğu bilinçaltımıza öyle bir kazıdı ki, karakteri canlandıran Haley Joel Osment'i gören yüzünü çevirir oldu. Yarın öbür gün çocuğunuz "Şunu görüyor musun?" der de siz bakıp bir şey göremezseniz, bu film aklınıza gelecektir.

IMDB Puanı: 8.2 


4. Child's Play

 
Çocuk bir oyuncak olan Chucky, popüler kültürün en temel korku öğelerinden biri. Sizi çocuk sahibi olmaktan soğutmasa da çocuğunuza oyuncak almaktan kesinlikle soğutacak olan Chucky'i izledikten sonra evdeki oyuncaklarını çöpe atan mı ararsınız, oyuncakçı dükkanı fobisine kapılan mı ararsınız, cümle alemin oyuncak konusunda bilinçaltını dümdüz etmiş bir filmdir Chucky. Adını duyduğunuz yerde kaçmanız tavsiye edilir.

IMDB Puanı: 6.5 

5. ExorcistYaramazlık ötesinde şeyler yapan çocuklara denir ya "Bunun içine şeytan girmiş" diye, işte Exorcist de tam olarak bu konuya parmak basıyor. Basmakla kalmıyor oyuyor resmen. Bir şeytan tarafından ele geçirilen kız çocuğunun yaptıklarını izlerken, inancınız ne olursa olsun gidip iki bidon kutsal su alıp evde stoklayasınız gelebilir. Özellikle ilerde çocuğunuz olur da, yatağı gıcırdarsa, gece kalkıp altını ıslatırsa falan ödünüz patlayabilir. O yüzden bu filmi de izlenecekler listenizden çıkartmanızda fayda var.

IMDB Puanı: 8.0


6. OthersHer kim ki "Nicole Kidman'ın oynadığı filmden zarar gelmez" deyip bu filmi izlemeye kalkarsa bilsin ki, çocuk sevgisini yitirmek üzeredir. The Others öyle bir film ki, çocuklar üzerinden gelişen gerilim dolu olaylara artık tahammül edemeyecek noktaya geliyorsunuz. Çocuklarının peşinde koşturan gariban Kidman'a "Bırak be kadın lanet gelsin çocuklarına kaç kendini kurtar" diyesiniz bile gelebilir. En iyisi hiç bu noktaya gelmeden bu filmi izlemekten vazgeçmek.

IMDB Puanı: 7.6

7. The RingAh Samara ah... Gün olur da uzun siyah saçları olan bir kız evlada sahip olursanız, ondan ürkmemek için bu filmi izlememekte büyük fayda var. İlk önce Uzdakdoğu sinemasında karşımıza çıkan, sonra da Amerikan versiyonuyla başımıza bela olan The Ring, verdiği "Ortada kuyu var yandan geç" mesajının yanı sıra, korku öğesi olarak siyah saçlı bir kız çocuğunu kullanışıyla da korku dünyamızda yeni sayfalar açan bir yapım.

IMDB Puanı: 7.1 

8. Orphan


Çocuk yapmaktan değil, evlatlık almaktan da soğutur bu filmler... Kendi evlatlarını kaybetmiş bir çiftin 9 yaşında bir kız çocuğunu evlatlık edinmesiyle başlayan olaylar silsilesinde, Esther adlı karakter gerçek anlamda terör estiriyor. Bilinçaltımıza çoluk çocuk sahibi olmaya dair ne varsa zehirleyen Orphan'ı izlemek gerçek bir cesaret işi.

IMDB Puanı: 7.0 

9. Grudge


Uzakdoğu sinemasının bir başka zalımlık seviyesi olan "Garez" kelimenin tam anlamıyla başa bela bir film. Çocuk sahibi olmak isteyenler Toshio karakterini görene kadar beklesin. Filmin öyle bir etkisi var ki, sırf ilerde çocuğu ona benzer diye çekik gözlü sevgilisinden ayrılan insanlar var. Ola ki çocuğunuz beyaz tenli, çekik gözlü bir afacan olursa, bu filmin sizde bıraktığı etkiyle evladınızdan içten içe korkmaya başlarsınız.

IMDB Puanı: 5.8 

10. UnbornUnborn'u izlemek için sabah kahvaltıda yürek yemiş olmak gerek. Çocuk sahibi olmayı bırakın küçük bir kardeşiniz varsa ondan bile korkmanıza sebep olabilir bu film. Daha çok senaristliğiyle tanınan David Goyer'in elinden çıkan bu yapımda doğmamış bir çocuğun ruhuyla savaşmak nedir onu öğreniyoruz. Filmin aslında en güzel yanı Gary Oldman'ı izleme şansını sunması, genel olarak zayıf bir performansa sahip olan film çocuk karakter üzerinden "Böh" yapmak üzerine kurulu.

IMDB Puanı: 4.7

11. Mama

 
Isabelle Nélisse adını bir yerlere yazın, bu filmdeki sinir bozucu ve bir o kadar da korkutucu performansıyla, insanı çoluk çocuktan soğutmayı başarmış küçük bir yetenek kendisi. Canlandırdığı Lilly karakteri o kadar rahatsız edici ki, filmin ana korku unsuru onun yanında çizgi film gibi kalıyor. Çok fazla tanınmayan Andrés Muschietti imzası taşıyan filmde, Game Of Thrones ailelerinden Lannistergillerin Jamie'si Nikolaj Coster Waldau rol alıyor.

IMDB Puanı: 6.3 

12. The Good Son


Macaulay Culkin ve Elijah Wood'u bir araya getiren "İyi evlat" filmi gerçekten, "Allah herkese hayırlı evlat nasip etsin" sözünü tekrar tekrar söylettiriyor. Kuzeninin içindeki şeytanla yüzleşen bir çocuğun dramı olarak tanımlayabileceğimiz senaryosuyla, The Good Son çocuğunuzu iyi tanımanız gerektiğini düşündüren bir yapım. Çocuğunuz yarın öbür gün kötü bir yaramazlık yapacak olur, aklınıza bu film gelir, hiç gerek yok izlemeyiverin canınız sıkılmasın, tadınız kaçmasın.

IMDB Puanı: 6.3 

13. The BroodFilmin sonu gelene kadar kilo vermenizi garanti eden yapımlardan biri de The Brood. Usta yönetmen David Cronenberg imzası taşıyan filmde, mutant çocukların saldırılarıyla tebelleş olacaksınız. Öyle bir an gelecek ki, siyaha düşen sahnelerde "Bitti mi oh çok şükür!" diyecek, filmin devam ettiğini gördükçe izlediğinize izleyeceğinize pişman olacaksınız. Bu film çocuk sahibi olmanın ötesinde, çocuğunuza tutkuyla bağlanması muhtemel olan eşinizden de sizi soğutabilir. Yuva yıkar bu film izlememeniz yararınıza.

IMDB Puanı: 6.9 


14. Let me inÇocuktan canavar olur mu? Olur. Çocuk dediğin insan yer mi? Yer. Let Me İn'de herşey mümkün. Hele ki çocukluk aşkı meseleyse, izlememeniz gereken filmlerin en başında geliyor bu film. Klasik vampir filmlerinden bıkmışsanız ve farklı bir film arıyorsanız, denenebilir ancak filmi izleyip de "Yok arkadaş benim soyum benimle toprağa gömülecek" demek istemiyorsanız, hiç bulaşmayın bu filme. Çocuğunuzun diş etleri kanar manar, hayat size zehir olur, şüpheden stresten midenize ağrılar girer.

IMDB Puanı: 7.2 

15. The Bad SeedAslında herşey bu filmin başının altından çıkıyor. 1956 yapımı, The Bad Seed'de taş kalpli bir katil olan 8 yaşındaki Rhoda karakteri, gelecek 60 yıl boyunca ortaya çıkacak korku öğelerine bir yenisini ekliyor. Çocuğun korku ve gerilim öğesi olarak en bariz şekilde ilk defa kullanıldığı bu film, günümüzde sade bir dram gibi izlenebilir ancak çekildiği döneme göre oldukça radikal bir bakış açısına sahip. Filmlerde genelde masumiyet ile özdeşleşen çocuk öğesini, adeta yoldan çıkartan The Bad Seed'i izledikten sonra çocuğunuza şüpheyle bakmanız kaçınılmaz.

IMDB Puanı: 7.5 

16. Rosemary's BabyDeğil çocuk sahibi olmak hamile kalmaktan bile çekinmenize yol açabilecek bir film Rosemary's Baby, çocuğun birebir karakter olarak karşımıza çıkarmasa da, doğmamış bebeğin getirdiği bir lanet silsilesini ortaya koyuyor. Çocuğun korku öğesi olarak kullanılışının en sıradışı örneklerinden olan bü kült yapım 1968 yılında Roman Polanski'nin elinden çıkma bir şaheser. Bu kadar övgüyü hak etmesine rağmen sorunsuz bir hamilelik süreci için bu filmi izlemeyin, 9 ay çekeceğiniz çileye değmez.

IMDB Puanı: 8.0 

17. Splice


Doğurmasanız da, bilim size bir çocuk sahibi olma şansı tanıyabilir. Ancak sahip olmayı bırakın, çocuk yetiştirmeyi bile adamı zehir eden filmler de var. Splice'de karma bir DNA yapısıyla yeni bir canlı türü üreten bilim insanı bir çiftin, ortaya çıkarttıkları yaratığı evlat edinmeleriyle garip bir süreç başlıyor. Giderek insana benzeyen, insanlıktan da çıkıp canavara dönüşen bir çocuğun gelişimini izlerken "Daha da bana çoluk çocuk demeyin" derken kendinizi bulabilirsiniz. Vincenzo Natali'nin elinden çıkan bu yapım, özellikle rahatsız edici bir finalle, psikolojinize pimi çekip bombayı atabilir.

IMDB Puanı: 5.8

18. ConjuringNasıl bir beladır Conjuring. "İzlenecek korku filmi kalmadı, hepsi aynı" dediğimiz bir dönemde girdi hayatlarımıza, bize korkuyu yeniden öğretti, psikolojimize ateş etti. Her ne kadar hayaletler ve şeytan üzerine kurulmuş bir korku örgüsü olsa da Conjuring, çocuk karakterler üzerinden yarattığı gerilimle canımızdan can alan bir yapım. Son yılların en iyi korku filmlerinin başında gösterilen film, gerilim efsanesi "Testere" filminin yazarı James Wan'ın başyapıtı niteliğinde. Yakında devam filmiyle yine ciğerimizi söndürecek olan Conjuring'de özellikle çocuk hayalet ve şeytanın etkisi altındaki çocuk karakterlerin sahneleri insanı kendi çocukluğundan bile soğutabilecek nitelikte.

IMDB Puanı: 7.5 

19. AnnabelleGelelim sevgili Annabelle'e, Conjuring'in içinde yer alan bir yan hikayenin kahramanı olan zalım oyuncal Annabelle, bir Chucky ile Exorcist karışımı. 24 Ekim 2014'te Türkiye'de vizyona giren yapımda, şeytan, çocuk, oyuncak iç içe harman halde. Korkmamanız için geriye bir sebep bırakmayan Annabelle'i izledikten sonra çocuk sahibi olmaya yönelik fikirlerinize elveda diyebilirsiniz.

IMDB Puanı: 5.8 


Bonus: Quién puede matar a un niño?Tüm bu filmlerin ardından sorulabilecek en zor soruyu sorar bu film. "Kim bir çocuğu öldürebilir" Bir ada dolusu çocuğun delirdiğini, hepsinin birer suç ve cinayet makinesine dönüştüğünü düşünün. Üstelik onların arasında buluyorsunuz kendinizi! Ne yapacaksınız? Tam bir "Ölür müsün, öldürür müsün?" durumunu karşınıza çıkartıyor Latin sinemasının radikal yönetmeni Narciso Ibáñez Serrador. Film adeta çocuk temalı tüm korku filmleri adına bir kombo niteliğinde. Teker teker, üçer beşer değil ordu halinde saldırıyor bu filmde çocuklar. Filmi izledikten sonra iki çocuğu yan yana görmek bile sizi ürkütebilir!

IMDB Puanı: 7.4