İnsanlardan uzak, insanlığa yakın: 8 maddede Hippilerin Gökkuşağı buluşmaları

İnsanlardan uzak, insanlığa yakın: 8 maddede Hippilerin Gökkuşağı buluşmaları
İnsanlardan uzak, insanlığa yakın: 8 maddede Hippilerin Gökkuşağı buluşmaları
1960'ta Amerika'da doğup, tüm dünyayı saran hippilik fırtınası yavaş yavaş yok oluyor. Ama bu akımı yok etmek istemeyen severleri, "Gökkuşağı Buluşmaları" ile 1972'den bu yana devam eden etkinliklerini sürdürmekte ısrarcı.
Haber: Naz Melis Zengin / Arşivi

70’lerin popüler kültürü olan hippilik, modernleşmenin hızını arttırmasıyla yok olmaya başladı. Ancak hala bir yerlerde kendini bu kültüre ait hisseden insanlar mevcut. Tabii biz ticari malzemeye konu olan bohemlikten, markaların mevsimsel geçişlerde kolayca ilham alabildiği “çiçek çocuk ” temasından söz etmiyoruz. Biz 1 ay boyunca tüm iletişim araçlarından uzak, teknolojiye, kimyasallara ve ideolojilere kapalı insanların bir araya gelip sadece eğlenmesinden söz ediyoruz. Gökkuşağı buluşmaları, doğanın insanlarla arasını bozduğu bu çağda gizli buluşmaları ile kapılarını hippilere açıyor.

Teknoloji ve makineleşmeye de karşı oldukları için hippiler hakkında pek bilgi sahibi olamıyoruz. Aslında onlar hep var olmuş da olabilirler. Biz de onları fotoğrafçı Benoit Paillé sayesinde tekrardan keşfetmiş olabiliriz. İşte Benoit Paillé fotoğrafları eşliğinde enformasyon çağının hippileri…

1. Her sene başka bir ülkede gerçekleşen gökkuşağı buluşmaları 1972 yılından bu yana gerçekleşiyor

2. Her türlü teknolojik gereçten uzak olan hippiler, ihtiyaçlarını doğal yollarla gideriyorlar. Tuvalet ve yıkanma için özel alanlar yok. Kibarlık edip ıslak mendil de götürmeyin sakın.
3. Buluşmalara katılmış bir gökkuşağı kardeşi, ortamı için “Kendimizi iyileştiriyoruz ve dünyayı iyileştiriyoruz. İnsanlara alternatif yaşam şekilleri gösteriyoruz. Şehir büyüklüğünde bir toplantı yapabiliyoruz ve gördüğünüz gibi yürüyor” diyerek katıldığı etkinlikten ne kadar iyi sonuçlar alınabildiğini anlatmaya çalışıyor.
4. Galiba birçoğu yaptığı buluşmalar hakkında ailesine bilgi vermemek için gizliliği tercih etmiş
5. Buluşmalar, yazın binlerce lira verip çocukları doğa kampına gönderen ailelere alternatif olabilir
6. Gökkuşağı buluşmaları her sene 20.000 hippinin bir araya gelmesiyle yapılıyor. Kamp alanları bile anlık belirleniyormuş. 20.000 kişinin kafasına göre kamp kuracağı alanların nasıl büyük olacağını tahmin edebilirsiniz sanırım
7. Nihai amaçları eğlence. Hatta ideolojileri eğlence.
8. Dışarıdan bakılınca eleştirilecek yanları çok gibi görülse de hippiler, bizim yapamadığımız ya da engellenmeye çalıştığımız şeyleri reddederek oldukça mutlu bir hayat sürebiliyorlar. Biz bedelli askerlik müjdesi için banka sıralarında kredi kuyruğuna girerken hippiler çamur partilerinde gününü gün edebiliyor.