İnsanların bakışlardan bıktı, koluna bu dövmeyi yaptırdı

İnsanların bakışlardan bıktı, koluna bu dövmeyi yaptırdı
İnsanların bakışlardan bıktı, koluna bu dövmeyi yaptırdı
Tiffany Posteraro isimli genç kadın vitiligo, yani akderi denen bir vilt hastaşığa sahip. Cildindeki renk değişimleri yüzünden senelerdir insanların kötü yorumlarına ve tuhaf bakışlarına maruz kalan genç kadın tüm bunlardan yılmış ve koluna 'It is called vitiligo' yani 'Hastalığımın adı akderi' yazan bir dövme yaptırmış. Bu oldukça cesur hareketin altında yatan sebep ise hayli ilginç.

RADİKAL - 24 yaşındaki genç kadın küçüklüğünden beri akderi diye bilinen, melanin azlığından dolayı pigmentlerin cilt üstünde renk değişikliğine sebep olan bu hastalıktan mustaripmiş. Çocukluğunun ve genç kızlığının büyük bölümünü kapalı kıyafetler giyerek ya da çeşitli makyaj malzemelerini bu renk farklılıklarını örtmek için kullanan Posteraro oldukça zor bir dönemden geçmiş.

Dizlerindeki renk değişimini ilk kez fark ettiğinde 7 yaşında olan Tiffany, hastalığının ne olduğunu 11 yaşındayken annesiyle gittiği bir süpermarkette kendisini kolundan tutup, ‘Sen akderi hastasısın’ diyen adamdan öğrenmiş.

PA Real Life’a verdiği bir röportajda açık kıyafetleri ancak koyu renk vücut spreyleri kullanarak giyebildiğini söyleyen Posteraro, bu spreylerin aslında çok derin yara izlerini saklamak için kullanıldığını da belirtmiş.  Küçükken hiçbir zaman havuz partilerine gitmek istemediğini de söyleyen genç kadın, bikini giymekten oldukça çekindiğini de eklemiş.

Cildindeki renk farklılıkları arttıkça ona yönetilen tuhaf bakışlar da artmış. O zamanlar küçücük bir çocuk olduğundan insanların neden baktıklarını ya da neden tuhaf yorumlar yaptığını anlayamayan  Posteraro büyüdükçe bu tür davranışlardan daha çok etkilenmeye başlamış.

‘İnsanlar, ‘Yanlışlıkla ağacın altında mı güneşlendin?’ diyerek aşağılarlardı. İnek, dalmaçyalı, hayalet surat gibi çirkin hitaplara da maruz kaldım. Hatta okulumdaki bazı erkekler vitiligodan bahsederek benimle bu yüzden çıkamayacaklarını bile söylediler’ diyor Posteraro.

Tüm bunları geride bırakmak Posteraro için çok zor olmuş fakat sonunda hastalığını ve hastalığının sebep olduğu, cildindeki renk farklılıklarını kapatmamaya karar vermiş. Hatta bununla da kalmamış, koluna bir de ‘Hastalığımın adı Vitiligo’ yazan bir dövme yaptırmış.

‘Gerçekten bakışlardan çok sıkıldım. İnsanlar gelip bunun ne olduğunu, neyin buna sebep olduğunu sorsunlar istedim. Çünkü yalnızca bu şekilde yargılamadan önce öğrenebileceklerini düşündüm.’ Diyen Posteraro, insanların şimdi ona dövmesini çok beğendiklerini söylediğini ve hastalığıyla ilgili bilgi aldıklarını söylemiş.


  ETİKETLER:

  Çocuk

  ,

  Kadın

  ,

  Dövme

  ,

  zaman

  ,

  genç

  ,

  bikini