İnsanların ideal görüntüsünü ortaya çıkartmak için beyin dalgalarını inceledi

İnsanların ideal görüntüsünü ortaya çıkartmak için beyin dalgalarını inceledi
İnsanların ideal görüntüsünü ortaya çıkartmak için beyin dalgalarını inceledi
İnsanın kendisi sevmesi, 'kusurları' ya da keşke başka türlüsü olsaydı dediği yerlerini kabul etmesi, kendisiyle barışık yaşaması harika. Ama arada bir de olsa, fiziksel özelliklerimizle ilgili küçük serzenişler ederken buluyoruz kendimizi, bu da insan doğasının bir parçası. Scott Chasserot isimli fotoğrafçı da bu durumdan ilham alıp, gönüllü modellerinin beyin dalgalarını inceleyerek onların ideal görüntülerini ortaya dökmüş.

Kendini olduğunu gibi sevebilmek bir sanat ama insan bu sanatı ne kadar iyi icra ediyor olursa olsun, arada bir aynaya baktığında ‘Şuram da şöyle olsaydı iyi olurdu ya’ dediği anlar olabilir, oluyordur da. Özellikle evden çıkış saatinize 20 dakika kala uyandığınızı, banyoya kendinizi fırlatıp aynada kendinizle karşılaştığınız o anı düşünün mesela? Daha az şiş gözler ve bağımsızlığını ilan etmemiş saçlar istemek hemen herkesin aklından geçer.

Bir de fiziksel özelliklerimizi ne kadar seversek sevelim ya da bunlardan memnun olmadıklarımızı kabul etmiş olalım, içimizde ukde kalan şeyler de oluyor. Örneğin dümdüz saçlı bir kadının kıvırcık saça duyduğu özlem veya beyaz tenli birinin esmerliği tercih etmesi bunlara küçük örnekler olarak verilebilir. Gözlerimiz daha büyük olsaydı keşke, yüzümüz daha toplu ya da elmacık kemiklerimiz daha çıkık olsaydı, daha iyi olmaz mıydı? Diye sorduğumuz anlar bile eklenebilir bu örneklere daha dürüst olursak.

Scott Chasserot isimli fotoğrafçı,  ‘Original Ideal’ ismini verdiği son fotoğraf serisinde bu duygudan ilham alarak bir grup gönüllü kişinin fotoğrafını çekmiş. Çektiği portrelerin üstünde pek çok değişiklik yaptıktan sonra, portrelerin son hallerini gönüllüler beyin tarayıcısına bağlıyken onlara gösterip, tepkilerini ölçümlemiş. Bu tepkilere göre de onları memnun eden tercihleri ortaya çıkınca, kişilerin kendi kafalarındaki ideal görüntüleri ortaya çıkmış.

Aşağıdaki fotoğraflarda soldakiler kişilerin kendileriyken, sağdakiler de kendi kafalarındaki ideal görüntülerini yansıtan, beyin dalgalarının ölçümlenmesi sonucu ortaya çıkmış portreleri.


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  Beyaz

  ,

  Fotoğraf

  ,

  İlan

  ,

  beyin