İnsanlığın kökünün kurumasını savunan VHEMT ile ilgili bilmeniz gereken 5 şey

İnsanlığın kökünün kurumasını savunan VHEMT ile ilgili bilmeniz gereken 5 şey
İnsanlığın kökünün kurumasını savunan VHEMT ile ilgili bilmeniz gereken 5 şey
Dünyanın insanlardan arındığında eski haline ve sağlığına kavuşacak olduğuna inanan VHEMT isimli oluşumun insanlığın kökünün kuruması için önerdiği şey oldukça ilginç.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

VHEMT, gönüllü soy tükenimini benimsemiş ve destekleyen bir hareket. İngilizce ,  Voluntary Human Extinction Movement’ın (İnsanoğlunun Nesli Tükensin Hareketi) baş harflerinden oluşan kısaltması ‘vehement’ şeklinde okunuyor. Öncüsü Les U. Knight’a göre insanlığın başlangıcından beri var olan bir inancın yalnızca adının konulmuş hali bu hareket.

Eskiden sağlıklı olan gezgenimizde insanoğlunun verdiği tahribata ve yaklaşımının aç gözlülüğüne dikkat çeken oluşum, dünyanın eski haline dönebilmesinin tek yolunun insanlığın kökünün kuruması gerektiğini söylüyor. Bunun için önerdikleri yöntem ise tabii ki intihar, katliam ya da kısırlaştırma değil; yalnızca çoğalmamak, buna dikkat etmek.

İşte ‘kökümüz kurusun, dünya rahat etsin’ diyen VHEMNT ile ilgili bilmeniz gereken 5 şey;

1. Bu insanlar oldukça ciddi

Yani bu troll ya da viral bir hareket değil. Zaten oluşumun başlangıcı 90’lı yılların başlangıcına dayanıyor. Web sitelerinde yaptıkları açıklamaya göre de, her ne kadar mizahın hayatlarındaki yerini yadsımadıklarını söyleseler de Dünya’nın bugünkü halinin katlanılmazlığından bahsedip, konudaki ciddiyetlerini belirtiyorlar.

2. Başarılı olacaklarını düşünüyorlar

VHEMT’in destekçileri dünya üstünde kalan son insanlar olmayacaklarının farkında. Düşüncelerinin uzun vadeli olduğunu söylüyorlar ve ekliyorlar; ‘Gelecek, geçmişe benzemeyecek.’

3. Kimseye düşman değiller

Hareketin destekçileri insanları sevmeyen kişiler falan değiller. Yani insan düşmanlığı bu oluşumun çıkış noktası değil. Yalnızca dünyanın eski haline dönebilmesi, doğanın ve ekosistemlerin eski sağlıklarına kavuşmaları için ürememek gerektiğini savunuyorlar. Düşman oldukları şeyleri, ‘insanoğlunun açgözlülüğü, cehaleti ve acı boyunduruğudur.’ Diyerek özetliyorlar.

4. Çocukları olan insanlar da oluşuma katılabilir

Halihazırda ebeveynseniz ama hareket size mantıklı geldiyse ve destekçisi olmak istiyorsanız bile önünüzde bir engel yok. VHEMT’ten haberdar olup desteklemek isteyen ailelerin edindikleri prensip var olan aile üyelerine bir yenisini eklememek.

5. Şu an katılabilirsiniz

VHEMT’i desteklemek için kağıt üstünde yapmanız gereken hiçbir şey yok. Çünkü destekçiler VHEMT’in bir karar, zihin durumu olduğunu söylüyorlar. Yani ürememe kararını yukardaki sebeplerden alıyorsanız tebrikler; siz de artık bir VHEMT destekçisisiniz.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  İngilizce

  ,

  Aile

  ,

  Viral

  ,

  İntihar

  ,

  yöntem