Instagram kocalarının acıklı hayatları

Instagram kocalarının acıklı hayatları
Instagram kocalarının acıklı hayatları
Geçtiğimiz günlerde bir YouTube kanalında yayınlanan Instagram Kocaları isimli video, Instagram sever eş ya da sevgililerinin kendilerine 'insan selfie çubuğu' muamelesi yaptığını hissedenlerin, 'beni şurada, şu açıdan çek' ya da 'sandviçimizin fotoğrafını henüz çekmedim, yiyemezsin' benzeri cümleleri sıklıkla duyanların hayatlarına ve iç dünyalarına ayna tuttu.

RADİKAL - The Mystery Hour’un YouTube kanalından 8 Aralık’ta yayınlanan The Instagram Husbands – Instagram Kocaları videosu dünyanın pek çok farklı bölgesinde yaşayan erkeklerin ortak sesi oldu. Videoda anlatılan Instagram Kocası, eşinin daha çok fotoğrafını çekebilmek için telefonundan uygulamalar silen, masaya gelen kahveyi, sandviçi fotoğraflanmadan yiyemeyen, yolun ortasında bir anda durup eşiyle, sevgilisiyle ‘ayakkabı pozu’ çektiren ve onların fotoğraflarını çekmek için asla ama asla hayır demeyen erkeklerin gündelik yaşamlarından çeşitli kesitler sunuyor.

‘Adım Jeff, ben bir Instagram Kocasıyım. Instagram’daki her güzel fotoğrafın ardında benim gibi bir adam ve tuğla bir duvar var’ diye başlayan video, ‘fotoğraflardaki görevim onun iyi görünmesini sağlamak diye devam ediyor. ‘Ben bir insan selfie çubuğuyum’ diyen Instagram Kocaları’dan bir tanesi hüzünlü gözlerle devam ediyor, ‘Bir zamanlar yemeğimizi yiyorduk, evet. Şimdi yalnızca fotoğrafını çekiyoruz.’

Video iki günde 1 milyon 600 binden fazla kez izlendi. Söz konusu çalışmada her ne kadar Instagram’ı bağımlılık derecesinde kullanan kadınlara ve paylaşılan pozlara eğlenceli bir gönderme yapılıyor olsa da, videoya gelen tepkiler bu tür kullanım alışkanlıkları gösterenlerin yalnızca kadınlar olmadığının, bu videonun kadınlar için de çekilebileceğinin altını çiziyor.