İnternetin gücü adına: Sosyal medyanın ön ayak olduğu 7 acayip buluşma hikayesi

İnternetin gücü adına: Sosyal medyanın ön ayak olduğu 7 acayip buluşma hikayesi
İnternetin gücü adına: Sosyal medyanın ön ayak olduğu 7 acayip buluşma hikayesi
Sosyal medyanın, internetin 'dostlarla latte qeyfi' fotoğraflarının paylaşılmasından daha ulvi amaçlara hizmet ettiği bir gerçek. Hepimiz uzun zamandır görüşmediğimiz ilkokul arkadaşlarımızı bulduk, izini kaybettiğimiz üniversite dostlarımızla buluşup kampüs günlerini yad ettik ama buradaki buluşma hikayeleri bizim internetin nimetinden beslenen buluşma hikayelerimizden biraz daha farklı. Zira bu hikayelerin arasında kendisini tuvalete bırakıp giden annesini 27 sene sonra bulan bir kadının hikayesi de var, uçakta tanıştığı adamın hayatının aşkı olduğunu düşündüğünden peşine düşüp onu bulan da. İşte internetin gücü adına dedirten en tuhaf 7 bir araya geliş hikayesi.

RADİKAL - İnternetin hayatımızı hiç hesap etmediğimiz şekillerde değiştirdiği bir gerçek. Çok değil, birkaç sene önce olmayan meslekler internetin sektörleşmesi ve gelmiş geçmiş en büyük alanlarından biri olmasıyla şu an en çok kazandıranlardan oldu. Birincil haber kaynağımız olan televizyon bile eski gücünü kaybetti, iletişimde olma halimiz en baştan şekillendi. Sosyalleşme anlayışımız bile başkalaştı seneler içinde, beğenilerimizi baş parmağımızın ekrana hafifçe iki kez dokundurarak ya da bir ikona basaralk belli eder olduk, gittiğimiz yerlere check-inler yaptık, fotoğraflarımızı filtrelerle bezeyip tanıdık tanımadık bir sürü insanın beğenisine sunduk. En son seneler önce konuştuğumuz insanlar bizimle iletişime geçti, biz onların izini sürdük ve mutlu buluşmalar gerçekleştirdik. İster kabul edin ister etmeyin, bunların kulağa tuhaf geldiği zamanlar geride kaldı; bu tür durumlar internetle iç içe yaşayan herkesin hayatının bir parçası. Yine de bazen öyle hikayelere sahne oluyor ki bu bize çok tanıdık gelen sanallık, hala şaşırıyoruz. İşte karşınızda sosyal medyanın ve internetin ön ayak olduğu 7 yok artık dedirten bir araya gelme hikayesi.

1. Kendisini 27 sene önce bir tuvalete terkeden annesini Facebook sayesinde buldu

Katheryn Deprill isimli genç kadın bir hamburger resturantının tuvaletinde bulunduğu zaman  sadece birkaç saattir hayattaydı. Annesi tarafından tuvalete bırakılmış olan Deprill hemen evlat edinildi ve biyolojik annesinin kim olduğunu hiç merak etmedi; ta ki kendisi anne olana kadar. Daily Mail'de yer alan habere göre çocuklarının sağlığı için faydalı olabilecek tıbbi bilgileri edinebilmek adına kendi annesine aramaya başlayan Katheryn çareyi sosyal medyaya başvurmakta buldu. ‘Biyolojik annemi arıyorum. Beni 15 Eylül’de doğurdu ve ben birkaç saatlikken Allentown’daki hamburgercinin tuvaletine bıraktı. Bu fotoğrafı paylaşarak onu bulmama yardım edin.’ Yazılı bir kağıdı tutarak çektirdiği fotoğraf Facebook’ta defalarca kez paylaşıldı. Deprill’in beklediği haber çok geçmeden geldi; adının açıklanmasını istemeyen anne kızına ulaştı ve avukatlarının ofisinde 4 saat süren bir buluşma gerçekleştirdiler. Kadının Katheryn’e tecavüz sonrası hamile kaldığı ve yaptığı şeyden çok büyük pişmanlık duyduğu ortaya çıktı.

2. Birbirini hiç tanımayan iki genç kız, tesadüfen tanıştı, ikiz oldukları ortaya çıktı

Bu ikizlerin buluşması aslında oldukça yeni bir hikaye. Farklı kıtalarda büyüyüp birbirlerinden haberi olmadan yaşayan bu ikizler tamamen bir tesadüf sonucu birbirleriyle tanıştılar. YouTube’da izlediği bir videoda kendisine benzeyen bir kız olduğunu söyleyen arkadaşının ısrarlarıyla videoyu izleyen Anais, Samantha’yı internette biraz araştırdıktan sonra doğum günlerinin de aynı olduğunu fark etti. SBS'de yer alan habere göre kendi doğum bilgilerini de eklediği maili Samantha’ya yollayan Anais ve Samantha bir süre Skype üstünden konuştuktan sonra buluşmaya karar verdiler. Yapılan DNA testi sonucunda genç kızların yalnızca kardeş değil, aynı zamanda ikiz oldukları da ortaya çıktı.

3. Baba-kız 50 sene sonra tekrar görüştü

50 sene ayrı kaldıktan sonra 2010 senesinde bir araya gelebilen Frances Simpson ve Tony Macnauton’ın da oldukça şaşırtıcı bir baba-kız buluşması hikayesi Daily Mail'de yayınlanmış. Frances babasını en son 3 yaşında görmüş ve aradaki seneler boyunca onu bulabilmek için çok şey yapmış olmasına rağmen bir türlü başarılı olmamış, zira Tony yeni bir hayata başlamak için ismini değiştirmiş. Bu aramalar sırasında üvey kardeşi olabileceğini düşündüğü Kim Macnauton’dan haberdar olan Frances, onunla Facebook üstünden iletişime geçmiş ve durumu açıklamış. Mesajlaşmalar sırasında orada olan Tony de gerçekleri açıklayınca, baba kız aradan 50 sene geçtikten sonra tekrar görüşebilmiş.
4. Uçakta tanışıp gönlünü kaptırdığı adamı Twitter sayesinde buldu

Bu buluşma hikayesi biraz daha romantik. Bir uçuş esnasında tanıştığı adamı ne pahasına olursa olsun bulmak isteyen kadın uçuşu gerçekleştirdiği havayoluna bir tweet yazmış. ‘Calgary’den Dallas’a giden uçakta gelecekteki kocamla tanıştım ama onun tam ismini bilmiyorum. Belki yardımcı olabilirsiniz?’ tweetine, yalnızca ‘Bol şans’ yazan bir cevap alan Emily vazgeçmemiş; ‘Aşka ne oldu? Tüm dünyanın önünde bir havayolundan bana yardım etmelerini isteyen bir kadınım.’ Yazdığı diğer tweeti de yollamış. Daily Mail'de yer alan habere göre havayolu adamın direkt ismini vermese de mesajı retweet ederek 780.000 kişiye ulaştırmış ve ortak bir arkadaşları mesajı görüp ikiliyi yeniden bir araya getirmiş.

5. Yetim ikizler 65 sene sonra birbirini buldu

Oldukça meşakkatli bir internet aramasının sonucunda yetim iki kız kardeş 65 sene sonra bir araya gelebilmiş. Yetimhanede bir şekilde birbirlerini kaybeden kız kardeşleri buluşturan şey ise bu kez bir Google araması sonucu olmuş. Doğumda verilen isimlerini araştıran Karen, aynı isimle bir aranıyor ilanı görünce hemen o kişiyle iletişime geçmiş ve kız kardeşler buluşmuşlar. ABC News'e göre kardeşler bu buluşmanın sonrasında yine izini kaybettikleri erkek kardeşlerini bulmak için harekete geçeceklermiş.
6. İmzalı kayıp forma tekrar sahibinin evinde
Bunca buluşma hikayesinin öznesi hep insan ama bu demek değil ki insanlar kaybettikleri eşyalarının peşine düşmek için de internete başvurmuyorlar. İmzalı Norwich City formasını kaybeden 10 yaşındaki Ronnie Oliver isimli çocuğun annesi Facebook ve Twitter’da yayınlamak için bir kayıp ilanı hazırlamış. Daily Mail'in haberine göre toplamda 1800 kez paylaşılan ilanın sonunda yerel bir polis aileye ulaşıp formanın onlarda olduğunu haber vermiş.
7. Annesinin onu terk etmediğini ve kendisinin aslında kaçırıldığını seneler sonra anlamış
Angela Palmer isimli kadın tüm hayatını annesinin onu terkettiğini düşünerek geçirmiş fakat gerçek bambaşkaymış; Palmer çocukken babası tarafından kaçırılmış. Yahoo'da yer alan habere göre annesini bulması ise bu kez ona atılan bir mesajla mümkün olmuş; Facebook’tan iletişime geçen bir kadın Palmer’a bir arkadaşlık talebi yollamış ve kendisinin onun kızı olabileceğini, babasının Almanya’da çocuk kaçırmaktan arandığını ve sürekli şehir değiştirerek bu durumdan kurtulmaya çalıştığını söylemiş. 18 yaşına geldiğinde toplamda 12 kez taşınmak zorunda kalan Palmer, kadının iddialarını biraz araştırınca gerçeği öğrenmiş. 2013 senesinin Kasım ayında sürekli olarak konuşmaya başlayan anne kızın isteği ise sürekli bir arada olabilecekleri bir düzen kurabilmek.