İranlı erkeklerden 'Eşime Eşitlik' kampanyası

İranlı erkeklerden 'Eşime Eşitlik' kampanyası
İranlı erkeklerden 'Eşime Eşitlik' kampanyası
Sosyal medya bugünlerde pek de alışık olmadığımız türden, fakat şüphesiz çok anlamlı ve güzel bir kampanyaya tanık oluyor. İranlı evli erkekler, eşlerinin eşitlik mücadelesine destek vermek için ellerine yazdıkları mesajların fotoğraflarını Facebook hesaplarına yüklüyorlar.

RADİKAL - Geçtiğimiz günlerde, İran’ın ünlü kadın futbol oyuncusu Nilüfer Ardalan, Malezya’da düzenlenen bir yarışmada ülkesini temsil edecekti. Ancak İran medyasında yer alan bir röportaja göre, eşi katılıma izin vermemişti.

İran’da yeni evlenen çiftler tarafından imzalanan evlilik sözleşmesine göre, kadının yurt dışı seyahatine çıkması, çalışması ve boşanma talebinde bulunabilmesi erkeğin izin vermesine bağlı. Futbolcu Ardalan’ın Malezya’ya gidememesi de bu evlilik sözleşmesi yüzünden olmuş; spor gazetecisi olan eşi, çocuklarının okulunun ilk günü olduğunu söyleyerek Ardalan’ın seyahatine izin vermemiş.

Ancak, bu evlilik sözleşmesinin maddelerinin erkeğe sağladığı ayrıcalıklardan yararlanmak istemeyen, aksine eşlerinin eşit haklara sahip olması gerektiğini savunan erkekler de var. Ardalan’ın hikayesini duyan İranlı erkeklerden bu fikirde olanlar, eşlerine uygulanan bu ayrımcılığa karşı olduklarını belirtmek için ellerine yazdıkları mesajların fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaşamaya başlamış.

İranlı eşitlikçi eşler, çektikleri bu fotoğrafları, geçtiğimiz sene İranlı kadınların başlarını açarak çektikleri fotoğrafları gönderdikleri, ‘Benim Kaçak Özgürlüğüm’ isimli Facebook sayfasının kurucusu Masih Alinejad’a gönderiyorlar.

Gelen fotoğrafları sayfaya almadan önce gerçek olup olmadıklarını araştırdığını söyleyen Alinejad, şu an Amerika’da yaşıyor. Sayfada yayınlanan bu fotoğraflar kısa süre içinde binlerce beğeni ve paylaşım alıyor.

BBC’de yer alan habere göre, eşitlikçi eşler öncelikle eşlerinin seyahat etme özgürlüğü için izin almak zorunda olmadıklarını söyleyen mesajlar paylaşmaya başladılar ancak sonra, boşanma davası açabilmek için de söz konusu sözleşmenin ilgili kuralından feragat edeceklerini söyleyen erkeklerin sayısı da gittikçe arttı.

Paylaşılan mesajlardan bir tanesi, ‘Hayat arkadaşıma bütün haklarını iade ediyorum’ derken, bir diğeri de ‘Eşimin haklarını kısıtlama hakkım olduğu için insanlığımdan utanıyorum.’ diyor.


  http://www.radikal.com.tr/144465614446561

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İran - Canbaba68

  İran büyük bir dönüşüm ve evrim süreci içinde. Bunu gözlemliyorum. Molla rejiminin tasfiyesi çokta sancılı geçmeyecek gibi... Türkiye'nin ters yüz edilmiş hali gibi. Bir zamanlar Türkiye'de İslamcılar için Türban bir simgeydi. İran içinde eşarbın kafayı tam sarmadan önde saç kakülünün görünmesi bir simgeye dönüşmüş durumda. Yani uyduruktan örtünmeyi rejim kabullenmiş gibi. Youtube 'da iran videolarını izleyin Tahran'da kadınların molla rejiminin şeriat kurallarını nasıl yıktıklarını görürürsünüz. İran İslami rejimine rağmen Araplar gibi geri bir ülke değil. 40 yıllık molla rejiminde dahi Sunni Arap şeriat devletlerindeki baskıcı, kadınları aşağılayıcı düzenlemeleri göremezsiniz. Örtünmek şartı ile kadınlar her dönem iş ve sosyal yaşamın her daim içinde oldular. Üç bin yıllık bir uygarlık tarihi, köklü bir devlet geleneği, edebiyatı felsefesi ve dili var. Suudiler ile karıştırmayın. Bir ülkenin tarihsel birikimini kültürünü şeriat dahil olsada yıkılamayacağının belgesidir İran'ın şu an içinde bulunduğu değişim...