İş hayatını dar eden 15 patron tipi

İş hayatını dar eden 15 patron tipi
İş hayatını dar eden 15 patron tipi
Patronlar iş hayatımızın değişmez parçaları. Bir işte çalışıyorsanız başınızda illa bir patron yer alacak ve sizin ne yapıp ne yapmayacağınızı söyleyecektir. Sizler için 16 patron tipini listeledik. Belki de sizin patronunuz içlerinden biridir...

Patronun iyisi kötüsü olmaz. Patron dediğin hayatının temel elementidir. Patronsuz iş de olmaz, işçi de olmaz. Hepimiz ofislerimizde bir şekilde önünde ceketimizi iliklediğimiz, saçımızı düzelttiğimiz bir egemen karakterle birlikte çalışıyoruz. Kimi patronlar al koynuna uyu tadında tatlı insanlar olabilirken, bazı patronlar da çalışma hayatımızı zindana çevirebiliyorlar. Sizler için ibretlik patron tiplerinden bir demet oluşturduk…

1.Tatmin olmayan patron CemilCemil gibilerin sağı solu belli olmaz. İşlerin kötü gitmesine gerek yoktur, işlerin iyi gitmesi bile cinnet yağmurları indirmesine sebep olabilir. Öyle ki ayda 500 satış hedefleyen Cemil tipli bir patron, 500 satış gerçekleştiğinde; “Neden 501 olmadı neden!” diye kendini kaybedebilir. Cemil gibileri memnun edeceğim diye çalışma hayatınızı yakmadan yeni bir iş bakmanızı tavsiye ederiz.

2.Ağzının payını alan patron BabürBabür gibiler de sürekli çalışanda bir hata, bir kusur ararlar. Her şeyi sorup dururlar, akılları sıra işin başında durduklarını hissettirirler. Ancak “Bu neden yapılmadı” gibi sorularına genelde “E siz yapmayın dediniz ya Babür Bey” gibi cevaplar alarak dona kalırlar.

3.Çalışan sevmeyen patron KamilKamil gibilerin de bir çalışan fobisi vardır ki akıl sır ermez. Çalışanların birbiri arasındaki etkileşimden bile midesi bulanır bunların. Utanmasa “İğrençsiniz fakirler” diyecek türden bakışlara sahip olur bu tip patronlar.

4.Mala bağlayan Haldun BeyHaldun gibi patronlar da kendisine bir şey söylendiğinde devreleri yakarlar. Aylık yıllık bilanço hesaplarından kafayı yemiş olduklarından ötürü, ekstra bilgiler fazla yüklenme yapar ve bunu bariz bir şekilde belli ederler. Bu tip bir patronunuz varsa çok yüklenmemenizi tavsiye ederiz, Allah korusun ekmek kapınız ne de olsa.

5.Ofisin gülü patroniçe Kamuran Hanım


Kamuran gibi patronlar da erkek çalışanlarının her daim saygıdan öte duygularıyla muhatap olurlar. Kendi aralarında hayvanat bahçesi ortamını yaşayan erkek çalışanlar, Kamuran Hanım’ı gördüklerinde doğal ortamlarından sıyrılarak farklı bir havaya bürünürler. Menopoz tarihi sürekli rötar yapan ve dekoltesinden ödün vermeyen Kamuran’ın çalışanlarıyla iş dışında münasebet kurmama prensibi olmasına rağmen, umut çalışanın ekmeğidir. Ama Kamuran Hanım bekar olduğu sürece iyi bir çalışan olursanız belki şirinleri de görebilirsiniz, ümitsizliğe kapılmayın beyler.

6.Sürekli meşgul adam Sabri Bey


Sabri Bey gibi patronlarla işinizin ilk gününde muhatap oldunuz oldunuz, yoksa çalışma hayatınız boyunca sizinle bir daha konuşmayacaktır. Sürekli meşgul olduğunu söyleyerek istifanızı bile almayarak sizi kısır bir döngüye mahkum eder Sabri gibi patronlar. Aslında meşgul falan da değildirler, erişilmez adam olmak gibi garip bir takıntıları vardır.


7.Sorunlu adam Ekrem BeyEkrem Bey gibi patronların da özel hayatlarında aşamadıkları garip sorunları vardır hep, psikolojileri bin parça puzzle gibidir. Her gün ayrı bir heyecan, her gün ayrı bir hezeyandır Ekrem Bey’in çalışanları için. Gün olur ofisi metresi basar, gün olur odasından garip garip sesler yükselir. “Bu adam bu kafayla nasıl şirket kurmuş” diye düşünüp durduğunuzla kalırsınız.

8.Mutlu zengin Ufuk Bey


Ufuk Bey gibiler için çalışanlarının aldığı maaş zerre önem arz etmemektedir. En çok kazanan çalışanının maaşını masada bahşiş niyetine bırakacak bir zenginliğin içinde gözleri kör olmuştur Ufuk Bey’in. “Para var huzur var” felsefesinin önde gideni bayrak tutanıdır bu tip patronlar. Parasız kalsalar iki gün sonra fakirlikten zehirlenip vefat ederler.

9.Yapacak işi olmayan patron Cezmi


Cezmi gibi patronlar da şirketi kurup zilyon tane çalışanı işe alıp kendisine yapacak iş bırakmayan tipte adamlardır. Bütün gün odasında ne yaptığı meçhul bir şekilde zaman geçirirler. Şirketin aylık gelirinden payını alıp hiçbir şeye elini sürmeyen Cezmi gibiler genelde kısa sürede şirketi başkasına satıp dünyadan elini eteğini çekme eğilimindedirler. Bu tip bir patronunuz varsa Allah rızası için gidin bir bakın odasında ne yapıyor diye, çok merak ediyoruz.

10.Yaptığı işi sevmeyen patron Kemalettin Bey


Kemalettin Bey gibilerin de tarzı bir başkadır. Şirketi binbir zahmetle kurup ondan sonra da “Yahu ben bu işi böyle düşünmemiştim” diye birden soğurlar işten. Kendileri çalışmadıkları gibi çalışanların da yaptıkları işten keyif almazlar, şirketi kapatmayı da gururlarına yediremez bu tipler iflas etmek için ellerinden geleni yapar dururlar. Çalıştığınız şirkette işler patronlar sebebiyle yanlış gidiyorsa bir düşünün belki de adam yaptığı işi sevmiyordur.

11.Dünyadan bihaber patron Muhsin Bey


Muhsin Bey gibiler de dünya tatlısı insanlar olmalarına karşın ne teknolojiden anlarlar, ne de dünyada neler oluyor bilirler. Her baktığınızda “Yahu bu adam mı bizim patron?” diyesiniz gelir. Muhsin Bey gibi adamların patronluk yaptığı şirketler genelde çalışanların emek ve çabalarına emanet bir şekilde varlıklarını sürdürürler. Yoksa iş Muhsin Bey’e kalsa şirket iş dünyasına bir hakaret olmaktan ötürü kapatılmaya mahkumdur.

12.Kronik vaka Emine HanımEmine Hanım gibilerin de kontrol edilmesi güç bir sinir sistemleri vardır. Üç dakika önce bir iş verip, iki dakika sonra yapılmadığını gördüğünde, bir anda tam teşekküllü bir işkence aletine dönüşüverirler. Çoğu zaman da neye sinirlendikleri anlaşılmaz. Yıllık izninizi kullanmak istersiniz “Neden şimdi neden!” diye ofisi başınıza yıkmaya kalkabilir. İşe ilk girdiğiniz gün size şirin şirin bakan kadının gün geçtikçe iç dünyasında bir Godzilla barındırdığına inanmaya başlarsınız. Emine Hanım gibi patronların yönettiği iş yerlerinde istifa etmek adettendir.

13.Yanar döner adam Hayri Bey


Yunus Bey tipinde patronların da asla sağı solu belli olmaz. Bir gün gelir “Mehmet sen artık müşteri temsilcisi olacaksın” der, öteki gün gelir “Mehmet seni ofisboy yaptım.” der. Bu gibi patronların şirketine yönetici olarak işe girip, santral görevlisi olarak emekli olabilirsiniz. Yunus Bey’in aldığı kararların değişkenliği sadece çalışanlarıyla ilgili olmayıp, düne kadar çocuk bezi satarken birden bire şirketi yazılım firmasına dönüştürmeye de karar verebilirlen bir yapıları vardır. Hatta kendilerini bile bir anda değiştirebilirler, bakmışsınız bir sabah patronunuz Hayriye Hanım oluvermiş.

14.Kimseyi dinlemeyen patron Numan Bey


Numan gibilerin egosu tavan yapmakla kalmayıp üstüne bir de teras katı çıkmıştır. Burunlarının dikine gitmeye bayılırlar, kimseden tavsiye görüş almadan düz bir çizgide ilerlerler. Gün olur çıkarsınız karşısına “Numan Bey rakip fiyat kırıyor biz de kıralım” dersiniz “Sana mı soracağım, arttırın fiyatları” diyiverir. Genelde Numan Bey gibilerin sonu haciz memurlarına rüşvet vermeye çalışırken yakalanmaktan öteye gitmez.

15.Kovma bağımlısı patron Suat BeySuat Bey gibilerin de hobisi çalışan kovmaktır. Çekirdek çitler gibi işten çıkartırlar. Kovulmanız için geçerli bir sebep olmasına da gerek yoktur. Sudan sebepler en sevilen kovma bahaneleridir Suat Bey’in “Tazminatın çok birikti” gibi şok edici nedenler bile öne sürebilir. Kaleminizi kırıp maaşınıza zam, işinize son verir şaşar kalırsınız.