İşi gücü bırakıp Orlando'daki Harry Potter Dünyası'na uçmak için 15 sebep

İşi gücü bırakıp Orlando'daki Harry Potter Dünyası'na uçmak için 15 sebep
İşi gücü bırakıp Orlando'daki Harry Potter Dünyası'na uçmak için 15 sebep
Orlando'da bulunan Harry Potter Büyücülük Dünyası, Harry Potter deneyimini gerçekten de (!) yaşayabileceğiniz yegane yer. Aman dikkat! Haberi okuduktan sonra süpürgenize atlayıp Orlando'ya uçmak isteyebilirsiniz!

RADİKAL - Harry Potter yedi kitap sekiz film ile sevenlerine bambaşka bir dünyanın kapılarını açan bir efsane. Tabii bu efsaneleşme sürecinde serinin başarısını hız kesmeden arttıran Universal Stüdyoları’nın payı büyük. Stüdyo ilk önce Florida eyaletindeki Orlando şehrine bir Harry Potter eğlence parkı açarak işe başlamıştı. Macera Adası adlı parkı 18 Haziran 2010 tarihinde halka açmıştı. Hogsmeade’deki dükkânları ve Hogwarts şatosunu gezebilen ziyaretçiler, ikinci bir parkın açılmasını dört yıl beklemek zorunda kalmışlardı. 2014’te açılan Diagon Yolu adlı parka gitmek için Hogwarts Ekspresi’ne biniyor, Hogsmeade kasabasından Diagon Yolu’na yolculuk yapıyorsunuz. Üstelik parkta gerçek bir Hogwarts deneyimi yaşamanız için pek çok ince detaya da yer verilmiş.

İşte işi gücü bırakıp, Harry Potter Büyücülük Dünyası parklarına yolculuk yapmak için 15 geçerli sebep!

1) Aşçı başı, Harry Potter menüsünü oluşturmak için 3 yıl uğraştı

radikal

J.K. Rowling’in kitapta yazdığı, yapımcıların filmlerde özene bezene sergilediği Harry Potter menüleri pek çoğumuz için iştah açıcı nitelikte. Hal böyle olunca tema parkı için oluşturulan yemekler için de aynı hassasiyet gösterilmiş. Tabii alkol ağırlıklı menüler çocuklar için lezzetli Orlando içeceklerine dönüştürülmüş. Aşçı başının tam 3 yılda düzenlediği menünün her bir maddesi J.K. Rowling tarafından kontrol edilmiş.

2) Arthur Weasley’nin aracı sizi bekliyor

radikal

Dragon Challenge adlı hız trenine binmek için sırada beklerken Arthur Weasley’nin uçan Ford Anglia aracını görebilirsiniz. Harry Potter ve Sırlar Odası filminde Harry ve Ron’un kullandığı araç köprüyü geçince girdiğiniz kaleden görünüyor.

Harry Potter deliydi, Hogwarts bir akıl hastanesiydi

3) Diagon Yolu’nda ‘gerçekten’ büyü yapabileceğiniz yerler var

Diagon Yolu’nda oluşturulan yeni alanda ziyaretçiler büyü yapabiliyorlar. Eğer tam gösterilen noktada durup büyülü kelimeleri doğru söylerseniz siz de muggle olmaktan kurtulabilirsiniz. Ollivander’ın Asa Dükkanı’ndan alacağınız bir asayla birlikte büyü yapabilir, haritadaki büyülü noktalarda sihrinizi konuşturabilirsiniz. Ayrıca haritada görünmeyen gizli yerleri de geziniz sırasında keşfedebilirsiniz.

4) ‘Buruşuk boynuzlu hırgürler’ neye benziyor?

Hikâyede Luna’nın en sevdiği büyülü yaratık kırık olan ‘buruşuk boynuzlu hırgürler’, bu parkta okuyuculara kendini gösteriyor. Asla bulamadığı bu yaratığın babasının hayal ürünü olduğunu düşünen Luna’ya inat, bu tema parkında bir adet buruşuk boynuzlu hırgür bulunuyor. Hem Muggle’ların, hem de büyücülerin rahatlıkla görebileceği bu mor yaratık, görenleri kendine hayran bırakıyor.

5) Çatlak Kazan tabelasında gerçekten de bir çatlak ve sızıntı var

Leaky Cauldron (Çatlak Kazan) adlı pub kitaplarda ve filmlerde çokça karşımıza çıktı. Bu pub gerçek dünyayla büyülü dünya arasında bir geçit görevi görüyor. Bu tema parkının büyülü sokaklarında küçük sihir dokunuşları görmek mümkün. Örneğin Leaky Cauldron’un tabelasındaki kazanda gerçekten çatlak ve sızıntı var.

6) Parkın her köşesinde ev cinlerini görebilirsiniz

Eğer Hogsmade’deki Üç Süpürge adlı kafenin kirişlerine bakarsanız ev cinlerinin dans eden gölgelerini, yemek hazırlayışlarını ya da etrafı temizleyişlerini görebilirsiniz. Ayrıca Diagon Yolu’ndaki pencerelerden karanlık ailelerin hizmetlilerini ara sıra görmek mümkün.

7) Harry ve Hermione’nin seslerini tanıyamayabilirsiniz

Ziyaretçilerin heyecanını arttırmak için tasarlanan üç boyutlu platform Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’ndaki büyülü bankadan kaçış sahnesini sunuyor. Filmin oyuncuları Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Rupert Grint, Emma Watson ve Daniel Radcliffe bu platformda kendi oynadıkları rolleri tanıyamamışlar.

8) Mızmız Myrtle’ın sesini banyolardan duyabilirsiniz

Filmlerde ve kitaplarda genelde kadınlar tuvaletinde beliren Mızmız Myrtle adlı hayaleti Hogsmeade’de hem kadınlar hem erkekler tuvaletinden duyabilirsiniz.

9) Malfoy malikânesinin önünden Voldemort sizi bekliyor

Diagon Yolu’na giden trenle yolculuk ederken, Harry ve arkadaşlarının Ölüm Yadigârları kitabında esir alındıkları Malfoy Malikânesi’nin önünden geçiliyor. Bu görüntülere dikkatle baktığınızda, siyah cüppesi ve başında kukuletasıyla yürüyen Lord Voldemort’u görebilirsiniz.

10) Sırada beklerken Neville’in katıldığı bir dersi dinleyebilirsiniz

Hogwarts’ın şatoları dâhil her yerini gezmenizi sağlayacak ‘Yasaklı Yolculuk’ turu için sıra beklerken duyduklarınız sizi şaşırtacak! Bu bölümde hareket eden tabloları da kullanan ekip bununla yetinmemiş ve sırada beklerken Neville’in aldığı iksir dersini dinlemenizi sağlamış.

11) King’s Cross İstasyonu’ndan Sihir Bakanlığı’nı arayabilirsiniz

Parkta bulunan herhangi bir telefondan, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminde olduğu gibi 62442’yi ararsanız (Sayıların harf karşılığı ‘Magic’, yani büyü anlamına geliyor) Sihir Bakanlığı’na bağlanabilirsiniz.

12) Kaybolan dolaptan kuş cıvıltısı duyabilirsiniz

Draco Malfoy, İhtiyaç Odası’ndaki kaybolan dolabı bir kuşla test etmişti. Bunu Ölüm Yiyenleri Hogwarts’a sokup sokamayacağını anlamak için yapmıştı. Siz de Knockturn Yolu’nu baştan aşağı gezdikten sonra Borgin ve Burkes dükkanına gidebilir, büyülü dolabın içinden gelen kuş cıvıltısını duyabilirsiniz.

13) Gerçeğe uygun şekilde eskitilmiş Hogwarts Ekspresi sizi bekliyor

Hem serinin yazarı J.K. Rowling, hem de filmlerin yapım ekibi bu parkta sunulan her türlü detayla ayrı ayrı ilgilenmişler. Bu durumu yemek maddesinde zaten anlatmıştık. Aynı durum ulaşım araçları için de geçerli. Ziyaretçileri Hogsmeade’den Diagon Yolu’na ulaştıran Hogwarts Ekspresi, İsviçre’de üretilmiş ve çok uzun süredir kullanıldığı izlenimini yaratmak için özel yöntemlerle eskitilmiş.

14) J.K. Rowling parkta söylenen her şarkının adını kendi yazmış

Melez Prens kitabında ortaya çıkan melez şarkıcıyı hatırlıyor musunuz? Diagon Alley’deki sahnede şarkılarını söyleyen Celestina Warbeck o şarkıcının ta kendisi. Bunun yanında J.K. Rowling bu parkta söylenen şarkıların başlıklarını kitaplarını belirtti. Örneğin Molly Weasley’nin her Christmas’ta radyodan dinlediği “A Cauldron Full of Hot Strong Love” (Bir Kazan Dolu Sıcak Sevgi) adlı parçayı bu sihirli parkta da dinleyebilirsiniz.

15) Dükkânların konumlandırılması bile kitaptakilerle aynı

Normalinde milyonların ilgisini çekmek isteyen bir tema parkının en dikkat çeken özelliği gösterişli bir giriştir. Ancak bu parkın tasarımcıları bu büyülü dünyanın kapılarının en az içi kadar otantik olmasını istemişler. Mesela Diagon Yolu’nun girişini bir Muggle gözüyle görmeniz neredeyse imkânsız. Ayrıca dükkânların konumlandırılması bile kitaptakilerle tıpa tıp aynı.

Kaynak: Mental Floss, Dana Schwartz

Çeviri: Öykü Çetin / Radikal