İstanbul Okurken: Kadıköy-Beşiktaş arası kaç sayfa?

İstanbul Okurken: Kadıköy-Beşiktaş arası kaç sayfa?
İstanbul Okurken: Kadıköy-Beşiktaş arası kaç sayfa?
İstanbul'da yaşayıp, 'ömrüm toplu taşımada geçiyor' diyenlerdenseniz, o sonu gelmeyecekmiş gibi görünen yolculukları atlatmak için yaptığınız bir şey elbet vardır. Şayet bu uyumak, dizi izlemek ya da Candy Crush'ta bolca şeker patlatmak değil de kitap okumaksa, İstanbul Okurken isimli projenin objektifine takılabilirsiniz, hazırlıklı olun.
Haber: BİRCE ALTAY - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İstanbul’da bir otobüs/metrobüs yolculuğu süresinin ortalama ne kadar olduğunu biliyor musunuz? İETT’nin verilerine göre 32 dakika. İşine, okuluna tek bir araç ile ulaşanlar için bu süre oldukça iyimser olsa da nüfusun büyük çoğunluğunun böyle bir ‘lükse’ sahip olmadığı da açık. Üstelik yapılan bir başka araştırmaya göre, İstanbul’da yaşayanlar günde ortalama 100 dakikalarını yolda geçiriyorlar. İstanbul Okurken de niyetini, ‘İstanbul’da toplu taşımada geçen vakti okuyarak değerlendirmenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyor ve bunu yapanları (izinlerini alarak) fotoğraflıyoruz.’ diye açıklayarak, çektikleri fotoğrafları okunan kitapların bilgileriyle birlikte paylaşıyor.

 

01.12.2015 Vapur - Acısız Bilim- Chris Smith #istanbulokurken #chrissmith

istanbul okurken (@istanbulokurken) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (1 Ara 2015, 11:08 PST)

 

01.07.2015 Vapur - Dave Eggers - Vahşi Şeyler #istanbulokurken #daveeggers

istanbul okurken (@istanbulokurken) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (17 Kas 2015, 14:30 PST)

 

Proje birkaç hafta önce başlamış olmasına rağmen hatırı sayılır bir kitle tarafından bilinmeye başladı bile. Öyle ki, İstanbul Okurken ekibi ile hangi güzergahta karşılaşabileceklerini soranlar dahi var. Bunun yanında projede fotoğrafları yayınlanan toplu taşımadaki kitap kurtları da hallerinden memnun ve İstanbul Okurken’i birçok sebepten ötürü çok faydalı buluyor. 29 Kasım günü İstanbul Okurken’in sayfalarında karşımıza çıkanlardan biri olan Emre Erbirer, günde 2-2.5 saatinin toplu taşımada geçtiğini, internet bağlantısının olmadığı metro yolculuklarında oyun oynamaktan da hoşlanmadığını söylerken, İstanbul Okurken’in toplu taşımada vakit geçiren insanların kitap okuma eylemlerini, okudukları kitapları görmek adına çok güzel bir oluşum olduğunu düşündüğünü belirtiyor.

 

25.11.2015 Metro - Simyacı - Paulo Coelho #istanbulokurken #paulocoelho

istanbul okurken (@istanbulokurken) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (27 Kas 2015, 09:32 PST)

 

25.11.2015 Metro - Zamanın Kısa Tarihi - Stephen W. Hawking #istanbulokurken #stephenhawking

istanbul okurken (@istanbulokurken) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (3 Ara 2015, 01:37 PST)

 

Siz de İstanbul trafiğinde vaktinizi kitap okuyarak geçirenlerdeniz, İstanbul Okurken’i Facebook’tan, Instagram’dan veya Goodreads’den takip edebilir, toplu taşımada okunanlara göz atabilir, ve belki bir gün kendi fotoğrafınızı orada görebilirsiniz.