İstanbul'dan gitmek lazım diyenlere hafta sonu kaçamağı: Kıyıköy!

İstanbul'dan gitmek lazım diyenlere hafta sonu kaçamağı: Kıyıköy!
İstanbul'dan gitmek lazım diyenlere hafta sonu kaçamağı: Kıyıköy!
Gidello Ekibi bu hafta sonunu keşfederek değerlendirmek isteyenlere İstanbul'a sadece 164km uzaklıktaki Kıyıköy'ü öneriyor.

RADİKAL - Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı olan Kıyıköy, İstanbul'un karmaşıklığından ve stresli temposundan sıyrılıp nefes almaya ihtiyacı olanlar için muhteşem bir hafta sonu kaçamağı alternatifi sunuyor. Gidello Ekibi, kısıtlı zamanınızda size yepyeni bir seyahat deneyimi sunacak Kıyıköy'ü en ince ayrıntısına kadar sizin için yazdı.

Kimileri tarafından çoktan keşfedilmiş kimileri tarafından da daha keşfedilmeyi bekleyen Kıyıköy, Karadeniz kıyısında şirin bir Trakya köyü. Bahar aylarında yeşilin ve mavinin hüküm sürdüğü kasaba, sonbaharda ise kırmızı ve sarının ahengini yansıtıyor. Ormanla denizin bir bütün olduğu, içinden derelerin aktığı, etrafı kale surlarıyla çevrili olan Kıyıköy, tarihi dokusunun kattığı mistik havayla insanları masalların gerçekliğine inandırıyor.

Kıyıköy'den buraları görmeden dönmeyin!

Antik çağlara dayanan tarihiyle gizemli bir atmosfere sahip olan Kıyıköy, keşfetmeyi sevenler için saklı bir cennet. Dünyanın en eski taş oyma manastırlarından Aya Nikola Manastırı, bölgede en çok ziyaret edilen mekanların başında geliyor. Ayrıca bilindiği üzere Aya Nikola, tüm dünyada Noel Baba olarak tanınıyor. Yılbaşı tatilinize farklı anlamlar katmak isterseniz burayı ziyaret edebilirsiniz.

Huzurun mevsimi sonbaharda, kimseciklerin olmadığı tertemiz kumsalıyla upuzun Selvez Koyu'nda belki denize giremeyeceksiniz ama kocaman dalgaların kıyıya vurmasını seyrederek aradığınız huzuru bulacaksınız.

Kıyıköy'de bunların keyfi bir başka!

Önü deniz arkası dağ olan Kıyıköy'de doğa yürüyüşleri yapmak, stresli hayatınızı unutturup sizi bambaşka huzurlu dünyalara götürecek. Fakat yürüyüşe çıkarken fotoğraf makinenizi yanınıza alıp cennet misali manzaraları fotoğraflamayı unutmayın.

Karadeniz'e dökülen muhteşem derenin sadece fotoğraflarını çekmek yetmeyeceği için, derede kayıkla seyahat etmenizi öneriyoruz. Motorlu tekne, deniz bisikleti, kayık veya kanoyla derenin içinde huzur verici  manzarayla bütünleşip kendinizi doğanın bir parçası gibi hissedeceksiniz.

Sadece küçük bir hafta sonu kaçamağı yaptığınız için biraz programlı gitmeniz de fayda var. Size önerimiz derede kayık sefası yaptıktan sonra dere kenarında balık keyfi yapmanız. Öyle ki Karadeniz'den çıkan balık, olabilecek en taze haliyle önünüze geliyor.

Kıyıköy'ün kendine has bu tatlarını denemeniz lazım!

 

Kahvaltınızı küçük bir tepenin üstünden, tüm limanı gören bir çay bahçesinde, muhteşem deniz manzarası eşliğinde yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Camız yoğurdu, Kıyıköy'ün yakınında bir yerleşim yeri olan Bahçeköy'ün yöresel lezzeti olsa da Kıyıköy'de de oldukça yaygın bir şekilde tüketiliyor. Kıyıköy'e gelmişken klasik yoğurttan kat ve kat daha faydalı ve lezzetli olan camız yoğurdunu tatmadan ayrılmayın.

Kıyıköy'de nerede kalacağım diyenler için geliyor...

Kıyıköy küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen pek çok konaklama alternatifi var. Bu alternatifler tabii ki beş yıldızlı büyük oteller değil. Burada pek çok küçük pansiyon bulunuyor. Hatta bazı ev sahipleri evlerini veya evlerinin odalarını uygun fiyatlara kiraya verebiliyor.

Ayıca kamp yapmayı sevenler için kamp alanları da mevcut. Kamp alanlarında kendi çadırınızda veya kiraladığınız çadırlarda kalabileceğiniz gibi bungalov tipi evlerde de kamp yapabilirsiniz.