İstatistiklere göre Beşiktaş Galatasaray derbisinin 10 muhtemel sonucu

İstatistiklere göre Beşiktaş Galatasaray derbisinin 10 muhtemel sonucu
İstatistiklere göre Beşiktaş Galatasaray derbisinin 10 muhtemel sonucu
Tarih 4 Ocak Pazar 2015, Türkiye futbol liginin tribünler açısından en renksiz ancak puan tablosu açısından en çekişmeli sezonunda Beşiktaş Galatasaray'ı ağırlıyor. Şimdiden herkes Beşiktaş Galatasaray maçı hangi kanalda, hangi saatte gibi sorulara boğulmuşken, sizler için direkt maçın sonucuna yönelik bir liste hazırladık. İşte Beşiktaş Galatasaray derbisinin istatistiklere göre 10 muhtemel sonucu!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Türkiye Ligi son yıllarda görülmemiş bir puan çekişmesiyle, kıran kırana bir zirve mücadelesine sahne olurken Beşiktaş ilk yarının son haftalarında ezeli rakibi Galatasaray 'ı konuk ediyor. Herkes şimdiden Beşiktaş Galatasaray maçı hangi kanalda, hangi saatte gibi sorularla internette büyük bir soru yağmuru başlatmış durumda. Lig TV'den yayınlanacak dev maç 4 Ocak Pazar günü Atatürk Olimpiyat stadında oynanacak. Peki maçı kim kazanacak? Bazı istatistiklerden sizler için olası derbi sonuçlarını derledik:

1. Beşiktaş:0 - Galatasaray:18Her iki takımın da kupa geçmişlerine baktığımızda hala oynanmakta olan organizasyonlarda Beşiktaş'ın 30, Galatasaray'ın ise 48 kupası bulunuyor. Bu da Galatasaray'ı Beşiktaş'ın 18 sayı önüne koyan bir faktör.

2. Beşiktaş:11 - Galatasaray:0Geçmişte oynanan Cuma Ligi, Milli Küme gibi organizasyonlara baktığımızda ise Beşiktaş'ın 32, Galatasaray'ın ise 21 kupası bulunuyor. Bu da Beşiktaş lehine 11 sayılık bir istatistik ortaya çıkartıyor.

3. Beşiktaş:0 - Galatasaray:10

İki takım arasındaki oynanmış bütün karşılaşmaların sonuçlarına baktığımızda, 334 maçta Galatasaray'ın Beşiktaş'a 120'ye 110 puan üstünlüğü bulunuyor. Galatasaray bu açıdan rakibinin 10 sayı önünde.

4. Beşiktaş:0 - Galatasaray:40334 maçta atılan gollere bakacak olursak da Galatasaray'ın rakibine 472'ye 432'lik bir üstünlük kurduğunu görebiliyoruz. Bu da arada 40 sayılık bir fark olduğunu gösteriyor.

5. Beşiktaş:12 - Galatasaray:0

İki takım arasında oynanan maçlarda sahaya en çok çıkan futbolcular arasında bir karşılaştırma yapılacak olursa da Beşiktaş'tan Şeref Görkey'in 63, Bülent Korkmaz'ın ise 51 maçta takımları adına sahaya çıktıklarını görüyoruz ki bu da Beşiktaş lehine 12 sayılık bir farkı ortaya çıkartıyor.

6. Beşiktaş:8 - Galatasaray:0İki takımın maçlarında en çok gol atan oyuncular arasında ise Beşiktaş'tan Hakkı Yeten'in 29, Galatasaray'dan Gündüz Kılıç'ın ise 21 golü bulunuyor. Bu da Galatasaray'ı rakibinin 8 sayı gerisine düşüren bir faktör.

7. Beşiktaş:0 - Galatasaray:1Hem Galatasaray hem de Beşiktaş forması giyen futbolcu sayısı bir hayli fazla. Ancak direkt iki takımın birbirinden transfer ettiği oyunculara bakacak olursak; Galatasaray Beşiktaş'tan transfer ettiği 8, Beşiktaş Galatasaray'dan transfer ettiği 7 futbolcuyla, 1-0 Galatasaray lehine bir sonuç ortaya çıkartıyor. Bu istatistikte, her iki takıma gidip gelen ve farklı zamanlarda forma giyen Sergen Yalçın, Emre Aşık, Okan Buruk ve Dany Noenku gibi isimler dahil edilmemiştir.

8. Beşiktaş:1 - Galatasray:0

İki takımı da yöneten toplamda 5 farklı teknik direktör bulunurken, direkt iki takım arasında transfer olan teknik direktör sayısı sadece 1! 2002 sezonunun sonunda Galatasaray'dan Beşiktaş'a geçen Lucescu bu alanda Beşiktaş'ın hanesine 1 sayı yazdırıyor.

9. Beşiktaş:0 - Galatasaray:7Bu sonuç ise gerçek bir skordan ortaya çıkıyor. İki takım arasındaki en farklı galibiyetin yaşandığı 30 Haziran 1940'taki maç Galatasaray'ın lehine 9-2'lik bir skorla sonuçlanmıştı.

10. Beşiktaş:32 - Galatasaray:76

Tüm bu istatistiki sayıları topladığımız zaman ise karşımıza Galatasaray'ın 44 sayılık bir farkla tarihi boyunca rakibi üstünde kurduğu üstünlük ortaya çıkıyor. Geçmiş yıllara bakacak olursak derbinin sonucu istatistiklere göre Galatasaray'dan yana gözüküyor. Ancak top yuvarlak, Beşiktaş'ın 1940 yılında Galatasaray'ı 5-0 gibi skorla yendiği maçlar yok değil. Dileğimiz spor, dostluk ve kardeşlik kazansın, iyi olanın galip geldiği bir derbi maçı olsun. Son yıllarda iki takım arasında oynanan maçlarda çıkan olayların tekrar etmemesini ümit ediyor ve sadece futbolun konuşulduğu bir Pazar akşamı diliyoruz.