İşte 'her dönemin kadınları'!

İşte 'her dönemin kadınları'!
İşte 'her dönemin kadınları'!
Dönem dizileri ve filmleri son zamanlarda altın çağlarını yaşıyor desek yanılmış olmayız. Büyük kitlelerce izlenen dönem bu yapımlarda rol alan oyuncular ise canlandırdıkları karakterler ile anılıyor bir süre sonra. Noluyo.Tv ekibinden Tuğçe Usta, her rolün üstünden ustalıkla gelen, ama dönem dizilerindeki ve filmlerindeki performanslarıyla şimdiki zamanımıza damga vuran o kadınları sizin için yazdı.

Her dönemin kadını olmak, o dönemin ruhuna girmek ve her şeyden önemlisi de o dönemi bir elbise misali üzerine giymek her oyuncunun harcı değildir. Peki, bir bakışta “Bu kadın her döneme yakışır!” dedirten kadın oyuncularımız hangileri? Gelin, hep birlikte bakalım!

Serenay Sarıkaya

Serenay Sarıkaya ekranda, gözümüzün önünde büyüyen isimlerden… Yer aldığı projelere baktığımızda bir komiserin kızından, fettan ve olgun bir kadın olan Yeşim Taşkıran’a, oradan da kıpır kıpır bir genç kız Mira’ya uzanan yolculuğunu görüyoruz. Ve diyoruz ki; Serenay Sarıkaya, hangi dönemde olursa olsun ışık saçmaya devam edecek. Belki bir gün sarayın odalarında salınan bir sultan olur, kim bilir?

Beren Saat

Beren Saat’e bir bakıyoruz 80’ler Türkiye’sindeki naif Yasemin, bir bakıyoruz Ziyagil yalısının tutkulu Bihter’i, bir bakıyoruz Elena, bir bakıyoruz Ela… Şimdilerde ise Muhteşem Yüzyıl’ın Kösem Sultan’ı olma hazırlığında… Beren Saat, şüphesiz ki her dönemi üzerine bir elbise gibi giyen, o döneme ait olduğuna inandırabilen ender isimlerden biri!

Bergüzar Korel

Binbir Gece’nin Şehrazat’ı olarak yakından tanıdığımız Bergüzar Korel’in 2000’li yılların son derece modern bir iş kadınından, 70’li yıllarda yaşayan idealist bir avukata uzanan ekran yolculuğunda dikkatimizi çeken bir şey var: Bergüzar Korel’i hangi döneme koyarsak koyalım, o dönemin içine girer ve o dönemim kadını olur!

Yasemin Allen

Yasemin Allen da her ortama ve her döneme kusursuz bir şekilde yakışan isimlerden! Adım attığı yer Balat sokakları da olsa, lüks bir villa da olsa, saray odaları da olsa değişen bir şey olmuyor. Adı Sibel, Irmak, Defne Sultan da olsa Yasemin Allen, içine girdiği dönemin kadını oluveriyor! 

Aslı Enver

Ekranda büyüyen isimlerden biri de Aslı Enver! Hayat Bilgisi’nin utangaç ve çekingen kızı Hazal olarak başladığı ekran yolculuğuna Almanyalı asi Mine, mahallenin ağır ablası Ahu ve Kayıp’ın seksi ve olgun kadını Özlem olarak devam etti. Ve bizlere gösterdi ki; hangi dönemde veya hangi ortamda olursa olsun Aslı Enver, oraya kusursuz bir şekilde uyum sağlayacak.

Pelin Karahan

Kavak Yelleri’nin masum ve idealist genç kızı Aslı ile ekran yolculuğuna başlayan Pelin Karahan, Aslı’nın hemen ardından Muhteşem Yüzyıl’ın Mihrimah Sultan’ı oldu. Birbirine tamamen zıt iki karakteri, çok kısa aralıklarla ve çok başarılı bir şekilde canlandırdı ve “Her döneme başka bir Pelin var!” dedi.

Nebahat Çehre

“Her dönemin kadını” sıfatını kendisine en çok yakıştıran isimlerden biri şüphesiz ki Nebahat Çehre! Geçmişten bugüne canlandırdığı tüm karakterlerle ve yaşattığı tüm dönemlerde bunu görüyoruz. Ama kabul edelim ki hangi dönemde olursa olsun, ekranların sultanı!

Elçin Sangu

Bir Aşk Hikâyesi’nde modern bir oyuncuyu canlandıran Elçin Sangu, Kurt Seyit ve Şura’da bir prenses misali Pera sokaklarında salınmıştı. Şimdilerde yine masalsı bir hikâyenin içinde, modern zamandaki bir prensesi canlandırıyor. Bir plaza veya 1920’ler fark etmiyor, Elçin Sangu hangi dönemde olursa olsun o dönemin kadını oluveriyor.

Cansu Dere

Cansu Dere, modern çizgilere sahip bir kadın gibi görünse de birçok kez, en son da Muhteşem Yüzyıl ile birlikte bizlere her döneme kusursuz bir şekilde adapte olacağını, her dönemin kadını olabileceğini gösterdi. Cansu Dere, hangi dönemde olursa olsun dikkatimizi çeken kadınlardan!

Farah Zeynep Abdullah

Farah Zeynep Abdullah, şüphesiz ki bu listenin üst sıralarında yer alacak isimlerden! Öyle Bir Geçer Zaman Ki ile başladığı ekran yolculuğuna ağırlıklı olarak dönem projeleriyle devam eden Farah Zeynep Abdullah, her kalıba kolayca girebileceğini bizlere defalarca kanıtladı. Modern zamanların iş kadını Eylül de oldu, 70’li yılların assolisti Ayperi de!

Fahriye Evcen

Yaprak Dökümü ile hayatımıza giren Fahriye Evcen, karakteristik yüz hatları ile sadece bir fotoğraftan dahi kafamızda her döneme yakıştırdığımız kadınlardan! Fahriye Evcen’i Çalıkuşu’nun Feride’si ve hemen ardında Kurt Seyit ve Şura’nın Murka’sı olarak izlediğimizde gördük ki yanılmamışız. Fahriye Evcen bundan 100 yıl öncesinde bir mektep öğrencisi de olur, 2000’li yıllarda bir genç kadın da!

Merve Boluğur

Merve Boluğur’a baktığımız zaman oldukça modern ve seksi bir kadın görüyoruz. Sanki sadece Küçük Sırlar’ın Ayşegül’ü formunda olacakmış gibi… Ama Merve Boluğur, Muhteşem Yüzyıl ile öyle büyük bir ters köşe yaptı ki; her dönemde var olabileceğini ve her kalıba girebileceğini gösterdi!

Deniz Çakır

Kadın İsterse ile ekran yolculuğuna başlayan Deniz Çakır, en büyük çıkışını Yaprak Dökümü’nün Ferhunde’si olarak yaşadı. Deniz Çakır, Ferhunde ile öyle büyük bir sıçrayış yaptı ki üzerine başka bir karakter olamazmış gibi geldi bizlere… Ancak Yasak ve son olarak Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ile gördük ki Deniz Çakır da her dönemi bir elbise gibi üstüne giyen kadınlardan!

Belçim Bilgin Erdoğan

Belçim Bilgin Erdoğan’ı o kadar çok karakterle ve o kadar çeşitli dünyanın içinde izledik ki, gönül rahatlığı ile “Belçim Bilgin, her döneme ve kalıba yakışır!” diyebiliriz. 20’li yıllardan 2000’li yıllara kadar her dönemin kadını Belçim Bilgin!