İşte Instagram'daki 'mükemmel'in perde arkası

İşte Instagram'daki 'mükemmel'in perde arkası
İşte Instagram'daki 'mükemmel'in perde arkası
Bu haberi okuduktan sonra Instagram'da beğendiğiniz fotoğraflara bakış açınız değişebilir, demedi demeyin. Taylandlı bir sanatçı, Instagram'daki çoğu kullanıcının tabir-i caizse esiri olduğu 'kusursuz kurgu'yu, fotoğraf serisiyle böyle eleştirdi.

RADİKAL -Bundan beş sene önce telefonumuza indirdiğimiz bir fotoğraf paylaşım uygulamasının hayatımızı bu kadar değiştireceğini kimse tahmin etmiyordu. Seneler içinde değişen tek şey elbette Instagram’ın hayatımızdaki yeri olmadı; kullanıcıların paylaştıkları fotoğraflardaki filtre tercihlerinden tutun, ‘beğenileri’ artırmak için yapılan hinliklere kadar pek çok farklı yol türedi. Onsuz yaşayamaz olduk, yediğimizden gördüğümüze, gittiğimizden beğendiğimize kadar her şeyi, olabilecek en iyi şekilde bir kareye sığdırmak için filtrelerden filtreler beğendik.

Taylandlı fotoğraf sanatçısı Chompoo Baritone geçtiğimiz günlerde Instagram kullanıcılarının pek çoğu tarafından benimsenmiş bir başka akıma, ürettiği fotoğraf serisiyle göndermede bulundu. ‘kusursuz kurgu’’nun peşine düşüp akıllı telefonlarımızın ekranlarına sığdırdığımız o harika fotoğrafların arka planında aslında neler olabileceğini eleştirel bir fotoğraf serisiyle anlatmaya çalıştı.

CCTV’nin haberine göre sanatçının 3 Eylül günü kişisel Facebook hesabına yüklediği bu fotoğraf serisi ili hafta içinde 20 binin üstünde beğeni aldı ve 18 bin defadan fazla paylaşıldı. Fotoğrafların Çin’de büyük sansasyona yol açtığı, fotoğraf serisini görenlerden çoğunun gerçek olanı kabul etmektense küçük bir karedeki mükemmeliyeti tercih edeceklerini söylemiş olmaları da gelen bilgiler arasında.


  ETİKETLER:

  Facebook

  ,

  Çin

  ,

  instagram

  ,

  Fotoğraf

  ,

  eylül