İyi ya da kötü: tarihin seyrini değiştiren 6 büyük muhbir

İyi ya da kötü: tarihin seyrini değiştiren 6 büyük muhbir
İyi ya da kötü: tarihin seyrini değiştiren 6 büyük muhbir
Muhbir kelimesini duyunca aklımıza ilk olarak kötü şeyler gelir. İçimizden ya biri bilinmesi zararlı olan bir bilgiyi alıp yaymıştır ya da bilinmemesi gereken birine söylemiştir diye düşünürüz. Bu kelimeye TDK ise şöyle diyor: "Haber ulaştırıcı, haber veren kimse" . Peki, bu çelişki yaratan tanımların ötesinde muhbirler ne yapar? İşte tarihin akışını bir şekilde değiştirebileceğine inan 6 büyük muhbir...
Haber: Naz Melis Zengin / Arşivi

Dünyayı değiştirebilme gibi garip bir motivasyona sahip olan muhbirler, tarihte kimimizce kötü kimimizce de iyi denilebilecek olaylara imza atmışlardır. “O kadar ne yaptı ki bunlar?” diye fazla düşünmeden arkanıza yaslanıp okumaya başlayın. Ya da düz oturun, tercih sizin.

  1. Julian Assange ve WikiLeaks 

                          

Julian Assange adlı Avustralyalı gazetecinin girişimi ile kurulan WikiLeaks, kaynaklarının gizliliğini koruyarak hükümetlerin ve diğer organizasyonların gizli belgelerini yayınlayan İsveç merkezli bir uluslararası organizasyondur. İçinde Çin’den Güney Afrika’ya ka++dar birçok milletten gazeteci, mühendis ve aktivist yer alan bu yapılanma, milenyumun en önemli oluşumlarından biri haline gelmiştir. Assange bu girişimden sonra birçok kez çeşitli davalarla yargılanmış hepsinden de alnının akıyla çıkmıştır. Davaları hala devam eden Assange’ın ilginçtir ki gerçekten alnı ak? Açıkladıkları raporlardan sonra ülkelerin savunma yarışına girdiği Wikileaks, ilk kurulduğunda ona ev sahipliği yapan İzlanda’yı bile arkasından vurmuş. Dertsizliği ile övünen bir ülkenin “yüzüm gülüyor ama içim kan ağlıyor” larını teker teker ortaya çıkarmıştır. İzlanda’nın Richie Rich’ten bir anda Bizim Aile’deki Yaşar Usta’ya evirilişini canlı canlı izlememizi sağlayan bu güzel ekibe ne desek az.

2. Edward Snowden

2013’de NSA yani Amerika İstihbarat Teşkilatı’ndan bir teknisyen, çalıştığı kurumda bildiklerinden fazla rahatsız oldu ve sonunda fena patladı.  Meşhur gazeteler The Washington Post ve The Guardian’a bilgi sızdıran Snowden, “Piramit” isimli bir proje ile NSA’in hepimizi izleyebildiği iddia etti. Bu bilgi sızdırma ardından yapılan anketlerde, Amerikalı vatandaşların çoğu Snowden’ı kahraman olarak gördüklerini söyledi ancak Snowden devlet tarafından pek sevimli bulunmadı. Snowden 21 ülkeye sığınma başvurusunda bulundu.  Şimdi Rusya’da yaşıyor. Çok taze ve yeni bir konu olduğu için biz bile anlatırken ceketimizin önünü ilikleyip, ciddi tavır sergilemeyi tercih ediyoruz.

3. Anonymous

Wikileaks’in ahbabı olarak nam salmış hack grubu Anonymous, bu zamana kadar birçok uluslararası kuruluşa siber saldıralar düzenlemiş ve önemli belgeler elde etmiştir. Düşmanlarına “Biz Anonymous'uz. Orduyuz. Affetmeyiz. Unutmayız. Bizi bekleyin“ sloganı ile korku saçmıştır. Hack dünyasının itibar sahibi bu oluşumuna FBI sürekli baskın yaptığını söylüyor ve önemli bir ismini yakaladığı iddia ediyor. Ama sanıyorum grup aile planlamasını es geçmiş ve gün geçtikçe daha çok çoğalmaya devam ediyor. Kendilerinin yeni eserlerini heyecanla bekliyoruz.

4. Viola Liuzzo

Viola Liuzzo diğer isimlere göre biraz nostaljik kalıyor. Martin Luther King’in ayaklanması esnasında ona destek çıkan sarışın çıtı pıtı bir hemşire olan Liuzzo, Amerikalı aşırı ırkçı terörist grup Ku Klux Klan’ın silahlı saldırısı sonucunda hayatını kaybediyor. Hikâyenin asıl kısmı ise burada başlıyor. Yıllar sonra Liuzzo’nun ölümüyle ilgili şok bir iddia çıktı. Bu iddiaya göre Liuzzo bir FBI ajanıydı ve arabasında olan diğer ajan dikkat çekmemek için saldırı esnasında ona yardım etmemişti. Silahlı saldırı öncesi sözlü tacize uğrayan Liuzzo’nun cinayeti daha sonrasında FBI tarafından ört bas edildi. Ailesi bu iddiaları yalanlamak amacıyla davalar açtı ama bu davaların çoğu kapandı. Ve Luiuzzo kamuoyu tarafından muhbir ilan edildi. Belki de gerçekten sadece bir kahramandı.

5. Osmanlı Muhbirleri

Bu isimlerin hepsi yabancı bizden kimse yok mu diyenler için biraz da Osmanlı’dan söz edelim. Osmanlı kurulduğundan bu yana muhbirlerle iş birliği içinde çalışmıştır. İlk olarak uc beyliği zamanında başlayan casusluk faaliyetleri zamanla Abdulhamit döneminde “jurnalcilik” kıvamını almıştır. Abdülhamit’in Sherlock Holmes romanları ile genişleyen polisiye merakı nedeniyle genişletilen İstihbarat Teşkilatı, bu dönemde büyümeye gidiyor ve Abdülhamit’in sözünden çıkanları bilgisayar yazılımı gibi tapır tapır tespit ediyor.

6. Aaron Swartz

Aaron Swartz, milenyumun kahramanlarından biri. Dünya’yı değiştirebilme adına yaşadığı süre içinde elinden geleni yapmaya çalışan Swart, maalesef genç aramızdan ayrıldı. Kendini asarak intihar eden Aaron arkasında hem gözyaşı hem de büyük bir merak bıraktı. Amerikan Federal Mahkemelerinde para karşılığı satılan belgeleri bilgisayara indirip halka açık hale getiren kahramanımız, hakkında açılan 18 davaya rağmen yılmadı. Meşhur paylaşım sitelerinden Reddit’in de kurucularından olan Swartz, elle sayılamayan miktarlarda maaşların olduğu işleri reddetti. İnternette bilgi özgürlüğünü savunan birçok eyleme katıldı. Yaptıklarından sonra ölümünün şokunu hala atlatamayan sevenleri onu her yerde saygıyla anıyor.