Kadrosuna yıldız toplama konusunda önünü alamamış 8 film

Kadrosuna yıldız toplama konusunda önünü alamamış 8 film
Kadrosuna yıldız toplama konusunda önünü alamamış 8 film
Suicide Squad duyurusundan sonra koltuğumuzda bir geriye yaslandık. Kadro bizi baya çarptı, heyecan trenine en önden biletimizi aldık, 2016'yı beklemeye başladık. Ama sonra dedik ki, bundan daha efsane kadrolar da görmüştük değil mi? İşte size kadrosuna yıldız toplama konusunda önünü alamamış 8 film! / Yiğitcan Erdoğan

Evet, bizce hâlâ Suicide Squad süper kahraman filmlerinde Avengers’tan beri oluşturulmuş en yıldızlarla dolu kadro. Ama parametreyi biraz genişletince, bu “efsane kadro” nanesinin arada tekrarlandığını görüyor insan, çok sık olmasa da. Neticede bütçesel sebepleri var bu işin, her oyuncuya birkaç milyon atmak riskli . Bir de kaprislerini, egolarını aynı anda kontrol edeceksiniz… Nadir bir şey yani yıldızlarla dolu bir kadro.

Fakat bu 8 film, bu işi başarmış. Sonuç iyidir, kötüdür tartışılır. Ama esame listesi okununca, insanda bir heyecan yarattığı kesinlikle su götürmez. Buyurun!

Not: Konuk oyuncu performanslarını saymıyoruz. O yüzden Movie 43 gibi örnekleri es geçtik. Ama yine de başka unuttuğumuz varsa, yorumlara yapıştırın!

8. Nine


Efsane kadro: Daniel Day-Lewis, Judi Dench, Nicole Kidman, Marion Cotillard, Penelope Cruz, Sophia Loren
Nesi efsane: Yukarıda saydığımız isimler dışında filmde bir de Kate Hudson ve Black Eyed Peas’den Fergie var. Onları yok sayarsak, gönül rahatlığıyla şunu diyebiliyoruz: Tüm kadrosu Oscar kazanmış bir film bu. Öyle kıyıdan köşeden, Anna Paquin, Mira Sorvino usulü de değil, baya bastıra bastıra, ismini okuta okuta!
Peki tuttu mu: Hayır. Nine sahneden sinemaya başarıyla aktarılamamış bir filmdi maalesef.

7. Ocean’s 12

Efsane kadro: George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Andy Garcia, Don Cheadle, Julia Roberts, Catherine Zeta-Jones
Nesi efsane: Zeta-Jones ve Roberts şimdilerde biraz daha göz önünden uzaktalar. Fakat o dönem gerçekten de dünyanın en çok tanınan oyuncuları arasındaydılar, kadronun geri kalanı ise hâlâ öyle. Ödül oranı olarak çok efsane olmayabilir, ama tanınırlık bakımından dağları tepeleri aşan bir filmdi bu.
Peki tuttu mu: Meh. Ocean’s üçlemesi azalarak biten bir seridir. Yani 12, 13’ten daha iyiydi, ama 11 kadar heyecan verici değildi

6. Ides of March
Efsane kadro: Ryan Gosling, George Clooney, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Evan Rachel Wood, Marisa Tomei
Nesi efsane: Burada ne ödül, ne tanınırlık konuşmak anlamsız. Zaten kadronun neredeyse tamamı en az bir kere Oscar’a aday olmuş vaziyette. Burada kadroyu efsane yapan şey, neredeyse hepsinin eleştirmenler ve izleyiciler tarafından belirli zamanlarda kendi nesillerinin en iyi oyuncuları arasında gösterilmiş olması.
Peki tuttu mu: Denebilir. Ides of March kesinlikle kötü bir film değildi, ama yıllara meydan okuyacak denli de akılda kalıcı olamadı.

5. Mars Attacks

Efsane kadro: Jack Nicholson, Glenn Close, Annette Bening, Pierce Brosnan, Danny DeVito, Michael J. Fox, Natalie Portman
Nesi efsane: Şimdiki nesil ne kadar aşina bu isimlere bilmiyorum, fakat bu film çıktığında dahi yaşlı olan bu kadro, bizim annelerimiz için tam anlamıyla bir yıldız yağmuruydu. Ana kadronun muhteşemliği yetmezmiş gibi, bir de yandan Michael J. Fox ve Natalie Portman gibi isimler peydah oluyordu.
Peki tuttu mu: Eğlenceli bir filmdi. B-filmi estetiğiyle çekilmişti, ne olduğunu biliyordu. Kötü denemez.

4. The Expendables 2Efsane kadro: Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Jean Claude Van Damme, Chuck Norris
Nesi efsane: Yaşı geçmiş aksiyon yıldızlarının Avengers’ı olan Expendables serisi, her filmle biraz daha genişletti kadroyu. Üçüncü filmde bu kadroya Mel Gibson ve Antonio Banderas da katıldı ama meselenin zirve yaptığı yer bizce Rambo, Van Damme, Terminatör, John McClane ve Chuck Norris’i aynı kadroya sokan ikinci filmdi.
Peki tuttu mu: Yani. Filmler objektif olarak kötü; senaryo kötü, çekimler kötü, diyaloglar rezalet. Ama bombardımanı bol bir aksiyon filminden öte bir şey beklemeyecekseniz vakit geçiriyor.

3. Love Actually

Efsane kadro: Colin Firth, Liam Neeson, Emma Thompson, Martin Freeman, Keira Knightley, Hugh Grant, Alan Rickman, Billy Bob Thornton, Bill Nighy
Nesi efsane: Ne demek nesi efsane? Size şöyle diyelim, en ünlü ve kariyerlilerini şuraya koyduk ama, bu filmin kadrosunda daha tonla da başka yıldızlar var. O dönem pek ünlü olmayanlar, ünlü olup öyle çok ödüllü olmayanlar, ödüllü olup kariyerli olmayanlar… Biz hem ünlü, hem ödüllü, hem kariyerlilerini topladık o bile 9 kişi etti.
Peki tuttu mu: Film fena değildi de, sonrasında peşinden gelen Valentine’s Day ve New Years Eve filmleri tam anlamıyla utanç vericiydi. Sinema adına. Evet.

2. Thin Red Line

Efsane kadro: Sean Penn, Adrien Brody, George Clooney, John Cusack, Woody Harrelson, Nick Nolte, John C. Reilly, John Travolta
Nesi efsane: Bu oyuncuların hepsi, farklı nesillerde, farklı filmlerle bir döneme damga vurmuş adamlar. Hepsinin kariyerlerinde başardıkları, parçası oldukları efsane filmleri saysak, dizimizi geçen bir liste yapmak zorunda kalırız. Üstüne üstlük hepsi de gişede çok başarılı mazisi olan adamlar!
Peki tuttu mu: Evet. Thin Red Line pek çok kişiye göre modern zamanların en iyi savaş filmlerinden biri.

1. A Bridge Too Far

Efsane kadro: Gene Hackman, Michael Caine, James Caan, Maximillian Schell, Liv Ullmann, Elliott Gould, Laurence Olivier, Robert Redford, Sean Connery, Anthony Hopkins
Nesi efsane: Bu saydığımız oyuncular, filmin çekildiği 1977 yılında da tanınmış, saygıdeğer isimlerdi. Fakat bugün dönüp baktığınızda gerçekten de filmin kadrosunu okurken hissettiğiniz huşu daha da artıyor. Şu saydığım oyuncuların her biri ödüllerle bezenmiş, unutulmaz kariyerlere sahipler. Pek çoğu gelmiş geçmiş en iyi aktörler arasında gösteriliyorlar. Üstüne üstlük hemen hemen hepsi de bir şekilde kendi zaman dilimlerinden sıyrılıp, yeni nesillere de hitap etmeyi; güncel kalmayı başardılar. Siz söyleyin, bundan daha iyi bir kadro olmuş mudur sinema tarihinde?
Peki tuttu mu: Gişede bekleneni veremedi, ama eleştirel olarak pek beğenildi.