Kanal D'nin 22 yıllık yayın hayatında gelmiş geçmiş en bomba 30 dizi

Kanal D'nin 22 yıllık yayın hayatında gelmiş geçmiş en bomba 30  dizi
Kanal D'nin 22 yıllık yayın hayatında gelmiş geçmiş en bomba 30  dizi
Türk televizyonlarının amiral gemilerinden olan Kanal D, tam 22 yıl önce 19 Aralık 1993'te yayın hayatına resmen başladı. Test yayınlarıyla geçen bir dönemin ardından, Türkiye'deki ilk özel televizyonlardan biri olarak ekranlarda yer almaya başlayan Kanal D, 22 yıl boyunca birbirinden farklı dizi projelerini izleyicilerle buluşturdu. Biz de sizler için 22 yıl boyunca milyonları ekranlara kilitlemiş en bomba 30 diziyi bir araya getirdik.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Test yayınlarından sonra ilk olarak Alias, Baybars ve Şans Kapısı gibi dizilerle ekranlara merhaba diyen Kanal D, 1993 yılından sonra kendi bünyesinde çekilen dizilerle hem Türkiye izleyicisine yön verdi hem de ekran trendlerini belirledi. 22 yıllık serüvende bugün yüzleri gülümseten dar bütçeli yapımlardan, farklı ülkelere satılan büyük projelere uzanan pek çok yapımla Türkiye'yi ekranlara kilitleyen Kanal D'ye bu listemizle iyi ki doğdun diyoruz!

1. Sihirli SafiyeKanal D'nin ilk dizisi olarak bilinen Sihirli Safiye yayın hayatına 1993'te başlamıştı. Başrollerinde Seden Kızıltunç ve Oğuz Oktay'ın yer aldığı dizi, 90'ların başında çok popüler olan Uzaylı Zekiye'nin alternatifi olarak görülmüştü.

2. Artist Palas


Kanal D'nin ilk iddialı yapımı diyebileceğimiz Zuhal Olcay, Lale Mansur, Füsun Demirel ve Hakan Tanfer'li kadrosuyla Artist Palas 1994 yılında yayınlanmaya başlamıştı.

3. Kızlar Sınıfı


1994 yılı Kanal D'nin diziler üstüne yoğunlaştığı bir başlangıç dönemiydi. Bu dönemde Kızlar Sınıfı da ilginç projelerden biri olarak öne çıkıyordu. İlyas Salman, Ayşen Gruda, Gökhan Güney, Sibel Gökçe ve Nilüfer Öz'ün başrollerinde olduğu dizide pek çok genç oyuncu da ilk dizi deneyimlerini yaşamıştı.

4. İlk Polisiye: 155 Polis İmdat


Şimdilerde Arka Sokaklar ekibinin adeta domine ettiği Kanal D ekranlarının ilk polisiye dizisi Show Tv'den transfer edilen 155 Polis İmdat adlı yapımdı. Aksiyonun ve akıllara zarar ses efektlerinin eksik olmadığı dizide başrollerde; Necla Nazır, Bülent Bilgiç, Murat Soydan ve Yusuf Sezgin yer alıyordu.

5. İlk Efsane: KaygısızlarKanal D'nin televizyonlarda efsane olmuş ilk dizisi yine bir 1994 yapımı olan Kaygısızlar dizisiydi. Sonradan Star Tv'ye transfer olan Kaygısızlar dizisinde Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Çiçek Dilligil, Şoray Uzun ve Ercan Yazgan gibi isimlerden oluşan zengin bir oyuncu kadrosu izleyicilerle buluşmuştu. Müziklerini Yeni Türkü'nün yaptığı Kaygısızlar, fenomen olan karakter ve replikleriyle 90'lı yıllara damga vuran bir yapımdı.

6. Bir garip dizi: Boşgezen ve Kalfası1995 yılı Kanal D'nin dizi transferinde en renkli dönemiydi. Bu sezonda HBB'den gelen Boşgezen ve Kalfası; Ferhan Şensoy, Derya Baykal ve Tarık Pabuççuoğlu gibi isimleri kadrosunda bulunduran kara mizah türünde bir yapımdı. Tiyatro sahnelerinden uyarlanan ilk dizi olmasıyla da dikkat çeken Boşgezen ve Kalfası kendisine has seyirci kitlesini oluşturan 'garip' bir dizi olarak görülmüştü.

7. İlk şarkıcı dizisi: Hiç Bana Sordun mu?1996-97 dönemi Türkiye televizyonlarında şarkıcı dizilerinin kapısının aralandığı bir sezona şahitlik ediyordu ve Kanal D'de Kenan Doğulu'nun şarkısı "Hiç Bana Sordun Mu" bir dizi olarak ekranlara geliyordu. Başrollerinde; Kenan Doğulu, Güven Kıraç, İlknur Soydaş, Sevda Demirel ve Cahit Berkay gibi çok iddialı isimlerin olduğu yapım aynı zamanda televizyonların ilk gençlik dizilerinden biri olarak da dikkat çekiyordu.

8. Bir başka efsane: Çılgın Bediş70'li yılların karikatür serisinin dizi uyarlaması olan Çılgın Bediş, Kanal D'nin 1996-1999 döneminde aralıksız yayınlanan önemli bir projesiydi. Sonrasında Show Tv'ye transfer olan dizinin başrollerinde Yonca Evcimik, Çiçek Dilligil, Selahattin Taşdöğen, Sonay Aydın ve Cenk Torun gibi isimler vardı.

9. Herkül ve ZeynaKanal D'nin akıllarda yer eden ilk yabancı dizileri yine 1996'da gelip 6 yıl boyunca kesintisiz yayınlanan Herkül ve Zeyna olmuştu. Bu iki dizinin başarısı ilerleyen yıllarda Sinbad gibi benzer formatta yapımların da Türkiye'ye yine Kanal D tarafından getirilmesine kapı açmıştı.

10. En Acısı: UnutabilsemKanal D ekranlarının en acılı en baharatlı ilk yapımı şüphesiz 1997-99 döneminde yayınlanan Unutabilsem adlı yapımdı. Emrah, Arzu Yanardağ, Hüseyin İlker, Engin İnal ve Saruhan Hünel'li kadrosuyla ekranları kasıp kavuran Unutabilsem'le gelen ekranlara taşınan hikaye tarzı günümüzde hala pek çok dizi tarafından uygulanmaya devam ediyor.

11. Rekor: Kaynanalar

Dünya ve Türkiye rekortmeni bir dizi olan Kaynanalar 1997-2006 sezonlarında TRT 1'den transfer olarak, Kanal D ekranlarında sona ermişti. Dünyanın en uzun soluklu Sitcomu olma özelliğini taşıyan Kaynanalar bu ünvanını Kanal D ekranlarında elde etmişti.

12.Eyvah Babam1998'de Kanal D'de yayınlanmaya başlayan Eyvah Babam dizisi Haluk Bilginer, Yıldız Asyalı ve Binnur Kalkavan'lı kadrosuyla ilgiyle takip edilen yapımlar arasında kendi döneminde başı çekiyordu. Savaş Ay gibi sonradan kadrosuna katılan büyük isimlerle her bölümde biraz daha büyüyen bir dizi olan Eyvah Babam, Haluk Bilginer'in ilk başarılı dizisi olarak da bilinir.

13. Ruhsar

Yine 1998'de başlayan bir başka yapım olan Ruhsar, 5 sezonluk yayın hayatında Kanal D'nin en iddialı yapımlarından biri olarak ekranlarda yer aldı. Hande Ataizi, Cem Davran ve Hakan Gerçek gibi oyuncuları kadrosunda bulunduran dizi beğenilen bir mizah diline sahipti.

14. Unutulmayan: Yılan HikayesiTürk dizi tarihinin belki de ilk özgün fenomen karakteri olma özelliğini taşıyan "Memoli"nin dizisi Yılan Hikayesi, 1999'da başladığı yayın hayatında Kanal D'yi bir dizi kanalına dönüştüren en önemli yapım olarak dikkatleri çeker. Mehmet Ali Alabora ve Meltem Cumbul'un başrollerinde olduğu polisiye yapımın yayın hayatı 2002 yılında sona ermişti.

15. Kobra Takibi2001 yılında yyaınlanmaya başlayan Kobra Takibi, 7 yıl boyunca Kanal D ekranlarını kasıp kavuran bir aksiyon bombasıydı. Sonrasında transfer olup Kanal A'ya geçen Kobra Takibi, Almanya doğumlu Erdoğan Atalay'ın başrolünde olduğu bir yabancı dizi olarak kendine has özel bir yere sahipti.

16. Gülbeyaz2002 yılında yayınlanmaya başlayan Gülbeyaz, Nejat İşler ve Şevval Sam'ın başrollerini paylaştığı, sadık izleyici kitlesiyle dikkat çeken bir yapımdı. Müziklerini Kazım Koyuncu'nun yaptığı dizi, 2000'li yılların başında Kanal D'nin en başarılı projelerinden biri olarak anılmıştı.


17. Berivan & Kınalı KarYine 2002 yılında ekranlara gelip adını ezberleten Berivan ve Kınalı Kar dizileri Kanal D'nin önemli projeleri arasında yer almıştı. Biri Sibel Can, diğeri de Emrah'ın başrolünde yer aldığı bu iki yapım 2004 yılına kadar milyonları ekranlara kilitlemişti.

18. Hayat Bilgisi & Kampüsistan ve Lise Defteri


Kanal D için 2003 tam bir "Back to the school" sezonuydu. Birbiri ardına gelen bu üç projeden Hayat Bilgisi Show Tv'ye transfer olsa da, okul yıllarına yönelik farklı yapımlarla Kanal D, gençleri ekrana kilitleyen bir döneme imza atmıştı.

19. Çemberimde Gül OyaTürkiye'de sinema diliyle çekilen ilk dizi olma özelliğini taşıyan ve dönem dizileri akımının kapısını aralayan Çemberimde Gül Oya, konusu ve karakterleriyle yayınlandığı 2004-2005 sezonunda pek çok kesimden izleyicinin yoğun ilgisini görmüştü. Çağan Irmak imzası taşıyan dizide Selda Alkor, Özge Özberk, Mehmet Ali Nuroğlu ve Tuba Büyüküstün gibi isimler başı çekiyordu. Kenan Bal, Melisa Sözen, Işıl Yücesoy gibi pek çok ismi de kadrosunda bulunduran dizi, Türk televziyonlarının en büyük yapımlarından biriydi.

20. Yabancı Damat2004-2007 arasındaki döneme damga vuran Yabancı Damat, 3 sezon boyunca Türkiye'nin en sevilen dizilerinden biri olarak Kanal D'nin başı çeken projeleri arasında yer alıyordu. Nehir Erdoğan, Özgür Çevik, Erdal Özyağcılar ve Sumru Yavrucuk'un başrollerinde yer aldığı yapım Türk-Yunan ilişkilerinde de sorumluluk üstlenen bir proje olarak dikkat çekmişti.

21. Kurtlar VadisiTürkiye televizyonlarının en çok izlenen dizisi olan Kurtlar Vadisi, 2005 yılında Show Tv'den Kanal D'ye transfer olarak, büyük ses getirmişti. Yıllar sonra tekrar Kanal D'ye dönen dev yapım, Kanal D'de reyting rekorları kıran bölümlere imza atmıştı.

22. Binbir Gece2006'da Kanal D ekranlarına gelen ve tam anlamıyla sansasyon yaratan Binbir Gece, yıllar sonra hayatlarını birleştirecek olan Halit Ergenç ve Bergüzar Korel'in başrollerinde yer aldığı dizi 2009 yılına kadar izleyicileri ekrana kilitledi.

23. Kavak Yelleri2007'de yeni bir gençlik dizisiyle dönüş yapan Kanal D, 2011'e kadar süren Kavak Yelleri projesiyle çok konuşulan bir başka projeyi daha ekranlara getirmişti. Pelin Karahan, Dağhan Külegeç, İbrahim Kendirci ve Aslı Enver'in başrollerinde olduğu dizi reyting rekorları kıran bölümleriyle uzun soluklu bir yapımdı.

24. Aşk-ı Memnu2008 yılında ekranlara gelen Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ'lu kadrosyla dikkat çeken Aşk-ı Memnu, uyarlama diziler arasında en büyük sansasyonu yaratan yapım olarak hafızalarda yer etmişti. Sosyal Medya'dan en büyük ilgiyi gören ilk projelerden olan Aşk-ı Memnu unutulmaz diziler arasında yer alıyor.

25. Hanımın Çiftliği2009 yılında bir başka çok konuşulan uyarlama dizisi olan Hanımın Çiftliği Özgü Namal ve Mehmet Aslantuğ'lu kadrosuyla iki sezon boyunca izleyicileri ekranlara kilitlemişti.

26. Öyle Bir Geçer Zaman Ki


Kanal D iç yapımların gelmiş geçmiş en sevilen dizilerinden biri olan Öyle Bir Geçer Zaman Ki 2010 yılında başlayan yayın hayatında reyting rekorları kıran bölümleri ve hikayesiyle izleyicilerin gözdesi bir diziydi. Erkan Petekkaya ve Wilma Elles gibi oyuncuları kadrosunda bulunduran yapım, son yılların en çok konuşulan projelerinden biriydi.

27. Fatmagül'ün Suçu NeYine 2010'da ekranlara gelen bir başka dev proje olan Famagül'ün Suçu Ne dizisi de Beren Saat ve geniş kadrorsunda yer alan Beren Saat, Engin Akyürek ve Sumru Yavrucuk gibi isimlerle dikkat çeken bir yapımdı.

28. Kuzey Güney2011 yılı hiç şüphesiz Buğra Gülsoy ve Kıvanç Tatlıtuğ'un başrollerini paylaştığı Kuzey Güney dizisiyle Kanal D'nin yılı olmuştu. 2013 yılında ekranlara veda eden yapım, yayınlandığı dönemde en çok konuşulan projelerin başında geliyordu.

29. Yalan Dünya2012 yılında ise bir sitcom Kanal D ekranlarına izleyicileri kilitlemişti. Beyazıt Öztürk ve Gülse Birsel'in başrollerinde yer aldığı dev bir kadroya sahip olan Yalan Dünya, 2014 yılına kadar süren bölümleriyle izleyicilere kahkaha tufanı yaşatan bir projeydi.

30. Güneşi Beklerken2013 yılı denince akla gelen ilk proje olan Güneşi Beklerken, tek sezonluk performansıyla gençleri ekrana kilitleyen bir diziydi. Emre Kınay'ın başrolünde olduğu dizi Kerem Bürsin, Hahde Doğandemir ve Yağmur Tanrısevsin gibi genç oyuncuların bulunduğu geniş bir kadroya sahipti.

Bonus: Arka SokaklarNe zaman başladığı bilinmeyen, ne zaman biteceği de belli olmayan bir proje olan Arka Sokaklar, belki de Kanal D'nin kuruluşundan günümüze gizliden gizliye bir şekilde yayınlanmaya devam ediyordu bilinmez... Sonunda yollar ayrıldı ama o tat hep damaklarda kaldı!