Kar tatili olursa yapabileceğiniz en eğlenceli 17 şey

Kar tatili olursa yapabileceğiniz en eğlenceli 17 şey
Kar tatili olursa yapabileceğiniz en eğlenceli 17 şey
Meteorolojiden gelen haberler doğru çıkarsa muhtemelen ülke genelinde karlı bir Pazartesi bizi bekliyor. Yoğun yağış olursa ve yollar kapanırsa ne olacak? Kar tatilinde ne yapılır? İşte size olası bir kar tatilinde yapabileceğiniz 17 şey!

RADİKAL - Öğrenciler kar tatilini hasretle beklerken, çalışan kesim olağanüstü durumlar dışında böyle bir şeyi hayal bile edemez. Peki bütün öğrencilerin hayallerini süsleyen kar tatilinde ne yapılır? Aslında herkes "Tatil olsa da dinlensek" diye düşünür ama genelde tatil ilan edilir edilmez kimse evinde durmaz. Eline kartopunu alan sağa sola sataşır, kardan adamı yapan havuç bulma derdine düşer, market poşedini kapan eğimli bir tepeden kendisini bırakır.

Bizim tavsiyemiz ülkemizin örf ve adetlerine uygun olarak leğendir, tepsidir, poşettir bulup onlarla kayarak kar tatilinizi geçirmenizdir. Ancak ille de farklı şeyler yapmak isteyenler olursa diye alternatif eğlence yöntemlerinden bir liste hazırladık. Leğene, tepsiye burun kıvıranlar bu 17 aktiviteyle tatilini geçirebilir.

1. Fırsat bu fırsat diyenler uzun uzun uyuyabilir


2. Altından kalkabilecekler kardan adam yapabilir3. Adrenalin sevenler kar dalışı yapabilir4. Arabası olanlar 'kar kayağına' yeni bir yorum getirebilir


5. Sade bir eğlence arayanlar kar koşusuna çıkabilir6. Kendisine güvenenler buzda dans yapabilir7. Azimli olanlar rekorlar kitabına girebilecek bir kartopu yapabilir


8. Zalım şakacılar kendilerine yeni bir eğlence bulabilir9. İsteyenler kartopu savaşı başlatabilir10. Evcil hayvanları olanlar onlarla yeni oyunlar keşfedebilir11. Maceraperestler ormanda bir kar gezisine çıkabilir


12. Ailecek eğlenmek isteyenler yeni kaynaşma yöntemleri bulabilir13. Adettendir diyerek isteyenler kızakla kaymanın keyfini çıkartabilir14. İsteyenler tatili fırsat bilip alışverişe de çıkabilir15. Yapacak bir şey bulamayanlar, hayvanların kar eğlencelerini izleyebilir16. Hayvan bulamayanlar sürücülerin kar ve buzla imtihanlarını izleyebilir17. İşi ciddiye alanlar profesyonel bir tesiste kar sporlarına bodoslamadan dalabilir

Ülkemizde beklenen kuvvetli sağanak yağmur ve kar yağışları, kuvvetli ve fırtına şeklinde esecek rüzgarlar ve ani sıcaklık düşüşleriyle birlikte meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, sel, su baskını, heyelan, soba zehirlenmeleri, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

16.01.2016 Cumartesi; Ülkemizin büyük bir bölümünün yağışsız geçeceği, Trakya, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de yerel sağanak yağmurların görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgarın güneyli yönlerden Marmara ve Ege'de kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-80 km/sa) esmesi bekleniyor.

17.01.2016 Pazar günü; Ülkemizin batı kesimlerinde görülmesi beklenen yağışların; Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli (21-50 mm) Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Antalya'da çok kuvvetli veyer yer şiddetli (51-100 mm) yağmur ve sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Pazar günü öğle saatlerinden itibaren Trakya'nın batısında başlaması beklenen karlar karışık yağmur ve kar yağışlarının gece saatlerinde Marmara bölge geneline yayılacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın güneyli yönlerden batı, iç ve kuzey kesimlerde kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-90 km/sa) esmesi bekleniyor.

18.01.2016 Pazartesi günü; Ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek yağışların ,Orta ve Doğu Akdeniz'de kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur, Marmara'nın güney ve doğusu ile zamanla İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Batı Karadeniz'in batısı ve İç Anadolu'nun kuzeybatısında kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzeybatı kesimlerde kuzeyli yönlerden, güneybatı ve iç kesimlerde güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.