Karagül dizisini izleyeceklerin dikkat etmesi gereken 7 şey

Karagül dizisini izleyeceklerin dikkat etmesi gereken 7 şey
Karagül dizisini izleyeceklerin dikkat etmesi gereken 7 şey
Türkiye'nin son yıllarda en çok izlenen dizilerinden biri olmayı başaran Karagül, pek çok kesimden izleyicide bağımlılık yapıyor. 12 bölümlük bir baharlık dizi olarak Fox Tv ekranlarında 2013 yılında yayınlanmaya başlayıp 3 sezonluk bir efsaneye dönüşen Karagül'ü, 3 sezondur izleyenler için çok geç olabilir. Ancak Karagül'ü yeni izleyecekleri için dikkat etmeleri gereken 7 şeyi bir araya topladık!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Çocukları için savaşan bir annenin, zorla evlendirilen bir kadının, kocasının aslında kim olduğunu yeni öğrenen bir eşin, başkasının çocuğuna analık eden bir genç kızın, üstüne kuma gelen gözden düşmüş bir kadının hikayesi Karagül. Kendal'ın zalimlikleri, Murat'ın ölüp ölüp dirilişleri sadece bu acıklı öykünün tuzu biberi. Afganistan'dan Ukrayna'ya pek çok ülkede gösterilen başarılı diziyi üç sezondur izleyenler için, Karagül çekirdek çitlemekten bile öte bir bağımlılık. Ya diziyi yeni izleyecek olanlar için? İşte size yeni başlayacaklar için bir 'Karagül kullanım klavuzu'
1. Ağalık özenilecek şey değildirAsmalı Konak'tan günümüze içinde Özcan Deniz ve Şerif Sezer'in olduğu her dizinin bir şekilde ağalık sistemine değinişine alışkınız. Nice gencimiz, malı mülkü satıp ağa olmak için kentlerden köylere göç etmiş olmalarını bu dizilere borçludurlar. Ağa dizilerinin bir "Best Of"u niteliğindeki Karagül ise, şu zamana kadar yapılanların üstüne tam anlamıyla tüy diken bir dizi. Diziyi izlerken bir anda kendinizi bankadan ağalık kredisi çekerken bile bulabilirsiniz. Ancak biz sizi olaya uyandıralım; o kadar ırgatın derdi tasası, gelenek görenek töreler, tarlalar bağlar bahçeler uğraşılacak iş değil. "Devlet destekleme versin de iki kavun karpuz ekelim" diye beklememiş insanın kaldırabileceği bir ağırlık değil. Hiç özenmeyin, bu devirde ağalık öyle konakta oturup bin kişinin derdini çekmek değil. Ağa dediğin haftasonu oturur evinde, uzatır bacaklarını internetine bakar, televziyonunu izler, Fifa'da iki maç atar, keyfine bakar. Yani ağa sizsiniz kardeşim, Karagül'deki ağalığa özenmeyin!

2. Doğuda kadın olmak zordurBir de şu var ki, kadınlarımız da bir Anadolu konağında zilyon küsur hizmetçiye hükmeden, hükümet gibi kadınlara Karagül sayesinde özeniyor olabilir. Özenmeyiniz ey izleyici, kolay değil Anadolu'da kadın olmak. Yok kısa giydin, yok uzun giydin... Herkes her işinize karışır. Her an berdel gidebilme tehlikesi var, erkek evlat verme baskısı var, Kendal gibi bir uğursuz tarafından zorla sahip olunmak var... Özenilecek şey mi bu şimdi? Mis gibi evinizde oturun, alışverişinize gidin, sevdiğinizle evlenin, hayatı istediğiniz gibi yaşayın. Konak kadını olacaksınız da ne olacak? İzleyip de özenmeyin.

3. "Ya siz nasıl insanlarsınız!"

Bu cümleye şimdiden kulaklarınızı alıştırın. Karagül'ü izlerken en çok uyacağınız cümle bu olacak. Sürekli insanlar birbirlerini suçlayacaklar. Sanmayın ortada çok büyük mevzular dönüyor, devlet meselesi değil, üç kuruşluk hayatta birbirlerine huzur verememiş bir avuç insanın mücadelesi söz konusu. Bir noktadan sonra zaten diziyi izlerken siz dile getireceksiniz; "Ya siz nasıl insanlarsınız!" diye.

4. Gözler kalbin aynasıdır

Renkli gözlere karşı ilginiz varsa, Karagül sizi bu konuda doyuracak türden bir yapım. Herkesin gözü renkli neredeyse. Ama gözler mi konuşuyor? Pek değil, dizide diyaloglar aşırı yoğun. Karakterler sustuğu zaman ya kötü bir şeyler oluyor ya da yanlışlıkla televizyonun sesini kapattığınızı fark ediyorsunuz. Dizi adeta Pitbull'un remix yaptığı bir şarkı gibi, rap albümü gibi... Cümleler vagon vagon tren oluyor adeta!

5. İki kişinin bildiği sır değildirBir de dizinin en önemli unsurlarından biri olan sırlar var. Neredeyse sırrı olmayan karakter yok gibi. Herkesin herkesten sakladığı bir şeyler var. Bu kadar içten pazarlıklı bir ortamda ister istemez siz de dizi hakkındaki fikirlerinizi bir sır olarak saklamaya başlıyorsunuz ve sonuçta ortaya kimsenin anlaşamadığı bir yapım çıkıyor.

6. KendalDiziyi izlemeye başlamadan önce bir adet de Kendalsavar'ınızın olması çok önemli. Kendal nedir kardeşim? Demeyin, bugün bir Kendal milyonlarca insana yetecek bir nefret yumağının oluşturduğu tek kişilik bir intihar sebebidir. Karaktere hayat veren Mesut Akusta'nın başarılı oyunculuğunu da bir kenara atamayacağımız bu konuda Kendal'ı tanımayanlar için bir özet geçmemiz gerekirse; Kardeşini para hırsı yüzünden boğmaya kalkan, ilk eşinden bir engelli evlat sahibi olunca üstüne kuma getiren, getirdiği kumanın da kız çocuğu doğurması üzerine, fabrika çalışanı gariban bir kıza zorla sahip olan bir baş belası! Diziyi izleyen pek çok kişinin "Kendal zehirlenmesi" geçirip hastanelere yatırıldığını eklememiz gerekir.

7. Haykırmak çözüm değildirDiziyi izlerken kesinlikle televizyonunuzun sesini kısmanız gerekir çünkü karakterlerin genel olarak iletişim yöntemi bağırma şeklinde oluyor. Bir dağın başında birbirlerine seslenseler belki de daha iyi anlaşacaklarını umduğumuz karakterlerin ses seviyesine hazır olmayan kulakların kesinlikle hasar göreceğini belirtelim. Haykırışların ardının arkasının kesilmediği Karagül'ü izlemeden önce, en iyisi uzman bir kulak burun boğaz hekiminin kontrolünde, kapsamlı bir işitme muayenesinden geçmek... Dizinin etkisinde kalıp evde birbiriyle bağırarak konuşan nice ailenin dağıldığını, ahlak polisleriyle tebelleş olduklarını unutmamak gerekir.