Karlı buzlu yollarda ayakta ve hayatta kalma rehberi

Karlı buzlu yollarda ayakta ve hayatta kalma rehberi
Karlı buzlu yollarda ayakta ve hayatta kalma rehberi
Yurt genelinde don olayları, buzlanma ve yoğun kar yağışı bekleniyor. Pek çok vatandaşımızı zor yolculuklar bekliyor. Biz de bu noktada dev bir hizmet olarak 20 maddelik bir karlı buzlu yollarda ayakta ve hayatta kalma rehberi hazırladık.
Haber: OKTAY VOLKAN ALKAYA - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Sadece evden işe, işten eve değil, beş dakikalığına bakkala giderken bile herkesin başına ummadığı kaza ve belalar gelebilir. Hatta kayıp düşmek belki de buzlu bir yolda başınıza gelebilecek en iyi şey olabilir. Dünyanın bin türlü hali var, dikkatli olmazsanız buz saçakları, sizi yutmaya hazır bekleyen su birikintileri ve şansınızı zorlarsanız üstüne bastığınız her şey kalıcı hasarlar bırakabilir. Don olayları, buzlanma, tipi ve hatta çığ her an sizi sokağa çıktığınıza pişman edebilir. Sibirya soğuklarına hazır olmanız yetmez, karlı buzlu yollarda ayakta ve hayatta kalmaya da hazır olmalısınız!

İşte size 20 maddede karlı buzlu yollarda yol alma rehberi!

1. İşi uzmanına bırakın

Herkes karda buzda yürüme uzmanı olacak diye bir şey yok. Baktınız beceremiyorsunuz, hiç zorlamayın. Canınızdan kıymetli değil. Siz en iyisi işi bilene bırakın, gerekirse bir bilenin sırtında yol alın.

2. Rot balans denge, bunlar sağlanır elle

Baktınız kayıyorsunuz hemen ellerinizi kollarınızı kullanın. Hayvanların kuyruklarıyla sağladıkları dengeyi örnek alarak, kayıp düşmekten ellerinizi doğru hareket ettirerek kurtulabilirsiniz.

3. Buzla şaka olmaz

Pek çoğumuz arabalarımızla karlı havalarda yola çıkmak zorunda kalabiliyoruz. Peki ya camlar buzlanırsa? Sakın sert davranmayın. Ortalama bir buz tabakası tutunduğu cam yüzeyi telef etme potansiyeli taşır.

4. Şansınızı zorlamayın

Baktınız but tutmuş bir yüzeyde ayakta kaldınız. Bırakın öyle kalsın sakince uzaklaşın. Şansınızı zorlarsanız olacaklar bellidir.

5. Test etmeyin

Bir buz tabakası gördüğünüzde asla direncini test etmeye kalkmayın. Çünkü o da sizin hayatta kalma direncinizi test etmeye hazırdır.

6. Destek alın

Baktınız iş sizin yürümenizle olacak gibi değil, buz üstündeki performansını başarılı gördüğünüz bir vatandaşa tutunun destek alın, yardımlaşın, alsın götürsün sizi.

7. Akışına bırakın

Bir kez kaymaya başladığınızda sakın durmaya kalkmayın. Akışına bırakın her şeyi. Buzun üstünde kayarak yol alın. Yapacağınız ani duruşlar çok kötü sonuçlara yol açabilir.

8. Tuzlama araçlarına güvenmeyin

"Yolları tuzladılar haydi gidelim" demeyin. Tuzlama aracı da sonuçta bir insan yapısı. Kaza yapar, arıza yapar, işini doğru yapamaz... Her türlü bela herkes için geçerli bu yollarda değil mi?

9. Süper Mario olmaya kalkmayın

Dünya tarihi henüz buzlu yollarda belirli engelleri zıplayarak aşan bir insan evladını yazmış değildir. Bu sebeple baktınız bir engel var, evinize dönün.

10. Gözünüzü dört açın

Buzlu yollarda hiç bir olaya seyirci kalmayın. Gözünüz her daim açık olsun. Tehlikeyi hissettiğiniz anda kaçın.

11. Duvara tutuna tutuna gidin

Buzlu yollarda yanınızda yörenizde tutunacak bir duvar, bir korkuluk, bir tırabzan varsa "Bana bir şey olmaz" demeyin sıkıca tutunun.

12. Nazik olun

Düşenin dostu olmaz, biz olun demiyoruz ama insanların düşmesine yol açacak hareketlerden de uzak durun. Bugün size yarın ona, kimse düşmesin düşürülmesin, canlar yanmasın.

13. El aleme bakmayın

İnsanlar karda buzda koşturuyorsa galeyana gelip siz de peşlerine takılmayın. Bırakın koşsun elin oğlu elin kızı, siz durduğunuz yerde durun. Taş yerinde ağırdır.

14. Gerekirse gemiyi terk edin

Baktınız kurtulacağınız gibi değil. Kendi canınızı kurtarın, ne pahasına olursa olsun, feda edin her şeyi.

15. Yukarı bakmayı unutmayın

Kar sadece düştüğü yerde değil, tam tepenizde de büyük bir tehlike olabilir. Bunun için gözünüzü dört açın. Tepenizden gelebilecek tüm tehditlere hazır olun.

16. Park ederken dikkat

Aracınızı bir yere park etmeye karar verdiğinizde "Kardır bir şey olmaz" demeyin. Karın altı buz, buzun altı su olabilir.

17. Saçaklara dikkat

Buz saçakları ve kar yığınlarıyla uğraşmaya gelmez. Her zaman tedbirli olun.

18. Kar lastiği ve zincir

Canınızı ve malınızı seviyorsanız bu konuda da elinizden geleni ardınıza koymamanız gerekir.

19. Adımlara dikkat

Karlı buzlu yollarda hızlı ve dikkatsiz adımlar da büyük sorunlara yol açabilir. Bu sebeple sakin ve yavaş yürümenizi önemle tavsiye ederiz.

20. Sürprizlere hazır olun!

Ne kadar dikkatli olursanız olun, canınızı kurtarmak üzere kaçacağınız her köşede sizi bir tehlike bekliyor olabilir. Bu sebeple sürprizlere de hazırlıklı olmanızda fayda var.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Kayıp

  ,

  Bugün

  ,

  ,

  zaman

  ,

  kar

  ,

  Uzak