Kasım ayında Türkiye'de sahne alacak 13 yabancı sanatçı

Kasım ayında Türkiye'de sahne alacak 13 yabancı sanatçı
Kasım ayında Türkiye'de sahne alacak 13 yabancı sanatçı
Bu Kasım ayında yine sahneler birbirinden ünlü isimleri ağırlayacak. Ülkemize gelen yabancı sanatçıların bir çoğunu belki tanımıyoruz ama onlar dünya müziğine büyük katkıları olan çok önemli sanatçılar. İşte size ünlüleriyle, az tanınanlarıyla Kasım ayında ülkemizde sahne alacak 13 yabancı sanatçı!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Demi Lovato, Sarah Brightman gibi meşhur isimlerin yanı sıra adına çok aşina olmadığımız ancak dünya müziğine yön veren isimler de Kasım ayında ülkemizde performanslarını sergileyecek. Sizler için kaçırmamanız gereken, 13 önemli ismi bir araya topladık. Müzik ve dansa meraklıysanız bu sanatçıları ıskalamayın...


1. Demi LovatoHem yazar hem de müzisyen kişiliğiyle son zamanların en çok beğenilen sanatçıları arasında yer alan Demi Lovato, özellikle 2013 yılında çıkarttığı 4. albümündeki "Heart Attack" çalışmasıyla listeleri altüst eden bir isim. Yaptığı bağışlarla da çok konuşulan bir sanatçı olan Lovato, genç kuşağın ilgiyle takip ettiği bir isim. 16 Kasım'da İstanbul'da konser verecek olan başarılı sanatçının Türkiye'de büyük bir hayran kitlesi bulunuyor.

2. The Lost FingersDaha önce de İstanbul'a gelen "çingene tarzında caz" yapan marjinal topluluk The Lost Fingers, Kanada'nın önde gelen müzik oluşumlarından biri. 26 Kasım'da İstanbul'da sahne alacak olan grubun caz esintisiyle yeniden yorumladıkları pek çok şarkıyı sıradışı bir çizgiye çekmesi beğeni topluyor.

3. Eric WhitacreBaşarıları arasında Grammy ödülü de bulunan, dünyaca ünlü koro şefi Eric Whitacre, ilk kez ülkemize geliyor. Vereceği konserde Türkiye'nin önde gelen korolarından Rezonans ile aynı sahneyi paylaşacak olan Eric Whitacre, 8 Kasım'da İstanbul'da izleyici karşısına çıkacak."Choral Superstar" olarak tanımlanan Eric Whitacre'in ismi dünyada bir çok müzik festivaline veriliyor. 2009 yılında başlattığı "Sanal Koro" projesiyle dünyanın dört bir yanından koroistleri internet üzerinden bir araya getiren Whitacre'nin 70 kişilik Rezonans ekibiyle ortaya koyacağı performans merakla bekleniyor.

4. Sarah BrightmanDünyanın en ünlü sopranosu olarak bilinen Sarah Brightman, 9 Kasım'da İstanbul’da
dünyaca ünlü opera baladlarını seslendirecek. Klasik müzik eserlerini kendine özgü bir yorumla sanatseverlerle buluşturan İngiliz sanatçı aynı zamanda; aktris, şarkı sözü yazarı ve dansçı olarak da kariyer yapmış büyük bir isim.

5. Andre RieuKlasik müziğin Madonna'sı olarak anılan André Rieu, Johann Strauss Orkestrası ile birlikte 27 Kasım'da İstanbul'da izleyicilerin karşısına çıkacak. Müzik otoritelerince bu yüzyılın en önemli müzisyenlerinden biri kabul edilen André Rieu'un bu İstanbul'a ikinci gelişi. Bugüne kadar dünya müzik listelerinde 30 kez liste birinciliği, 355 Platin Albüm ödülü, 35 milyon DVD satışı gibi başarılara imza atan André Rieu, günümüzde olimpiyat statlarında konser verebilen tek klasik müzik sanatçısı.

6. Ane BrunNorveçli indie müzik sanatçısı Ane Brun, 6 Kasım'da Ankara'da sahneye çıkacak. İskandinav müziğinin güçlü isimlerinden biri olan Brun, şarkı yazarı ve gitarist olarak Norveç'te büyük başarılara imza atmış bir sanatçı. Akustik solo performansıyla seyircilerin karşısında olacak olan Brun, kendi plak şirketine sahip başarılı bir kadın sanatçı

7. Lykke Li
Alternatif ve elektronik motiflerle, İndie Pop'u kaynaştıran Lykke Li, 18 Kasım'da İStanbul seyircisinin karşısında olacak. Dünyanın dört bir tarafında geçen hayatında değişik kültürlerin müzikleriyle harmanlanan bir müzik altyapısı kuran Li; Pretty Little Liars, Vampire Diaries ve Teen Wolf gibi dizilerin müziklerine bulunduğu katkılarla tanınıyor. "I Follow Rivers" ile dünya çapında bir şöhrete sahip olan Li, film müziklerine de katkısı olan önemli bir sanatçı.

8. Dee Dee BridgewaterCaz klasiklerini, alışılmış standartların dışında, kendine özgü yorumuyla seslendiren Bridgewater, günümüzün en üst düzey caz vokalistleri arasında yer alıyor.21 Kasım'da İstanbul'da sahne alacak olan başarılı kadın sanatçı, müzikallerde de rol alan Grammy ödüllü büyük bir isim.

9. Ursula Lopez21 Kasım'da İstanbulda sahne alacak olan Lopez, flamenkonun kraliçesi olarak tanınıyor. Hayata dair her şeyi dansıyla sahneye uyarlayan Lopez; Kordoba doğumlu ve klasik İspanyol dansı ve balesinden mezun. Dünyanın dört bir tarafında gösterilerde boy gösteren Lopez, aynı zamanda flamenkoya yeni yetenekler kazandırdığı atölyesiyle dans sanatına sektörel anlamda da büyük bir destek veriyor.

10. Natasha Paremskiİstanbul seyircisinin karşısına 8 Kasım'da çıkacak olan ünlü piyanist Natasha Paremski, taklit edilemez tekniğiyle tanınan özel bir sanatçı. Rus asıllı bir Amerikan olan Paremski; istikrarlı, göz alıcı ve enerjik performansları ile ilham verici bir yorumculuk gücüne sahip. İlk profesyonel konserini 9 yaşında El Camino Youth Symphony ile Kaliforniya'da veren Paremski piyanoya 4 yaşında başlayan büyük bir sanatçı.

11. Raul Midon1966 New Mexico doğumlu, doğuştan görme engelli olan Raul Midon, profesyonel müzik hayatına Enrique Iglesias, Shakira, Jennifer Lopez, Christina Aguilera, Ricky Martin, Julio Iglesias gibi ünlü starların vokalistliğini yaparak başlamış bir sanatçı. Tek kişilik bir orkestra olarak adlandırılan Midon'un birlikte çalıştığı isimlerin yanı sıra solo eserleri de dünya çapında üne sahip. 21 Kasım'da İstanbul seyircisinin karşısında olacak olan sanatçının bir çok ülkede özel hayran kitleleri bulunuyor.

12. Emiliana Torrini


Björk'ten sonra İzlanda'nın dünya müziğine kazandırdığı en önemli isim olan Emiliana Torrini, 12 Kasım'da İstanbul'da sahne alacak. Yüzüklerin Efendisi gibi büyük yapımların müziklerine katkılarda bulunan Torrini, İtalyan bir baba ve İzlandalı bir annenin kızı. Eserleri bir çok ünlü dizide de kullanılan sanatçının şu ana kadar 9 albümü ve 11 single'ı piyasaya çıktı.

13. MarizaFado'nun divası olarak tanınan Mariza, 6 Kasım'da Ankara'da sahne alıyor. Bir çok kez Grammy'e aday gösterilen ve Avrupa'da sayısız ödül kaldıran Mariza, tüm dünyada bir milyondan fazla albüm satışı ile Fado'nun lider temsilcisi olma özelliğini taşıyor. Portekiz'in yetiştirdiği en önemli müzisyenlerden olan Mariza, Mozambik asıllı bir sanatçı. Portekiz Devleti tarafından Portekiz kültürünü yurtdışında en iyi temsil eden sanatçı unvanı alan Mariza, Türkiye'de de büyük bir hayran kitlesine sahip.