Kedi sahiplerine huzurlu bir Mart ayı için 21 ipucu

Kedi sahiplerine huzurlu bir Mart ayı için 21 ipucu
Kedi sahiplerine huzurlu bir Mart ayı için 21 ipucu
Mart ayı denildiğinde akla gelen ilk onlar oluyor. Sokaklar bebek ağlamasını andıran miyavlamalarla inliyor, sokağa çıktığımızda etrafta dolanan kedileri göremez oluyoruz. Hepsi kuytu köşelere atmışlar kendilerini... Küçük dostlarımızın romantizm ayı ne de olsa. Peki ya kedi sahipleri bu kritik dönemde ne yapacaklar? İşte onlara özel ipuçları!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Kediniz size garip garip bakıyor mu, iç çekip tavanlara, duvarlara mı gözünü dikiyor? Korkmayın depresyonda değil, en azından şimdilik değil... O sadece içgüdüsel olarak kendisini aşk mevsiminde hissediyor ve kendi türünden biriyle zaman geçirmek istiyor. Mart ayı bu sonuçta, kediler için 11 ayın sultanı kıvamında bir dönem. Tekirler, sarmanlar, Van kedileri, Ankara kedileri, İran kedileri... Hepsini tek çatı altında birleştiren bir nevi kutlu dönem... Kendi nesillerini devam ettirmek için hep bir koldan çaba gösterdikleri bir bereket ayı.

Şimdi sakin olun ve aşağıdaki ipuçlarını takip edin, hem kendinizin hem de kedinizin huzuru için!

1. Delirdi zannetmeyin 

Öncelikle Mart ayına gelindiğinde kedinizde çok garip hareketler gözlemlemeye başlayacaksınız. "Acaba bizim çocuğun içine şeytan mı girdi" diye düşünmeyin. Hormonları tavana vuran küçük arkadaşınız, vücudu üzerindeki kontrolünü yavaş yavaş yitirmeye başlıyordur.

2. İlk sinyal: Kendine hallenme

Kedilerin Mart sendromuna dair ilk belirgin sinyaller kendilerine hallenmeleriyle baş gösterir. Kediniz kendi kuyruğuna bacağına sarıyorsa, artık halden anlama zamanınız gelmiştir.

3. Mazur görün

Bu süreçte kediniz yeri gelir, size bile olmayacak hal ve hareketler yapabilir. Mazur görün, ayıplamayın. Terbiyesizliğinden yapmıyor çocukcağız.

4. Kapıya pencereye sahip olun

Mart ayında gevşeyen gönül yayları vasıtasıyla zıplayarak bir eş arayışına girebilir kedileriniz. Onları pencere köşelerinden, kapı kirişlerinden toplamak zorunda kalabilirsiniz. Eve tüm giriş ve çıkışları kontrolünüz altında tutun. Dışardan da taarruza geçenler olabilir.

5. Mahalleyi kesmeye başladıysa tamamdır

Kedinizi balkon kenarında pencere kenarında mahalleyi keserken görüyorsanız, anlayın ki artık zamanı gelmiştir.

6. Sıkıntıdan delirtmeyin

Kedinize bu dönemde biraz daha ilgi göstermeniz gerekecektir. Çünkü aklında sadece çiftleşme düşüncesi olacağı için, yalnız başına kaldığında saçma sapan şeyler yapabilir.

7. Nefsini test edin

Kedinizin canının mı sıkıldığını yoksa çiftleşmek mi istediğini çözemiyorsanız onu bir testten geçirin. Çiftleşmek istiyorsa yapacağı hareketler bunu belli edecektir.

8. Düz duvara tırmanmaya başlamışsa vay halinize

Gün olur kediniz düz duvara tırmanır. Bu durumda artık hayırlı bir kısmetle kendisinin izdivaç kurması için gerekli tüm desteği sağlamanız boynunuzun borcudur.

9. Arif olan anlar

Şu ana kadar saydığımız belirtilerle emin olamamışsanız merak etmeyin; kediniz size eninde sonunda halini belli edecektir. Onu bu halde görmek istemiyorsanız onu dikkatli gözlemleyin.

10. Temizlik şart

Gelelim tüm bu emin olma aşamasından sonra yapılacaklara... Eğer kedinizi münasip bir karşı cinsiyle münasebete sokmak için karar almışsanız, onun bu ihtiyacını en kaliteli şekilde gidermesini sağlamak da yine size düşüyor. Her şeyin başı temizlik. Çok sevmese de, onu yıkamanızı tavsiye ederiz.

11. İlle de temizlik

Baktınız kediniz yıkanmayı reddediyor, kuru temizleme yöntemlerine başvurun ve yine de hijyenden ödün vermeyin.

12. Yol yordam gösterin

Dişi bir kediniz varsa onun nasıl erkekleri etkileyeceğini öğretmeniz gerekebilir. Eğitim her koşulda şart.

13. Taktik verin

Erkek bir kediniz varsa da, ona karizmatik görünmeyi ve etkileyici bakışlar atmayı öğretebilirsiniz.

14. Form tutmak da lazım

Kediniz kiloluysa Mart ayında onun kader mahkumu olmasına göz yummayın, onu forma sokun. Spordur, perhizdir, sizin sorumluluğunuzda yine...

15. Talim yaptırın

Kediniz ilk defa böyle bir münasebete yanaşacaksa onun adabıyla yatıp kalkmayı da öğrenmesi gerekir, bu konuda da tecrübelerinizi ona aktarın.

16. Dış görünüş önemlidir

Kedinizin dış görünüşüne özen gösterin. Karşı cinsi etkilemesi için şık gözükmesini sağlayın ki gözden düşmesinler.

17. Romantizm mühim şey

Kedinize biraz da romantizm konusunda akıl fikir vermeniz iyi olabilir. Misal eli az biraz masaj tutar olsun.

18. Cesaret de lazım

Çoğu kedi Mart ayında korkaklıklarının kurbanı olup mevsimi karavana geçerler. Onlara cesaret verin, ancak cesaret vereyim derken yanlış yollara sürüklemeyin. Kediler cici canlılardır, yabancı maddelere alışık değillerdir.

19. Korunmak da önemli

Özellikle Cihangir gibi kozmopolit bir kedi dünyasında yaşıyorsanız, kedinizin korunmasına da dikkat etmeniz gerekebilir. Her türlü mikrop kol geziyor sokaklarda.

20. Zamanı gelince yalnız bırakın

Doğru zaman geldiğinde kedinizi bırakın; içgüdüleriyle, hissettiği gibi yaşasın. Seyirci gibi az ötede durup yaşananları izleyip utandırmayın küçük arkadaşınızı.

21. Kısırları da unutmamalı...

Pekala kedinizi kısırlaştırmış ve Mart ayındaki o heyecandan mahrum bırakmış olabilirsiniz. O zaman bunun sorumluluğunu alarak, onun bu en hassas döneminde her daim yanında olduğunuzu, sevginizi göstererek hissettirin. Şimdiden hayırlı Mart'lar...

Bonus: Bırakın dinlensin yavrucak

Tabii uzun bir Mart maratonundan sonra yığılıp dinlenmek de isteyecektir bazı küçük arkadaşlarımız. Onları da bırakın kendi hallerine. Uzun uzun uyusun dinlensin yavrucaklar...


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  İran

  ,

  Ankara

  ,

  Cihangir

  ,

  aşk

  ,

  Erkek

  ,

  Kapı

  ,

  Masaj

  ,

  kol

  ,

  kedi

  ,

  eğitim

  ,

  zaman

  ,

  forma

  ,

  Karşı