Kediler salatalıktan niye korkar?

Kediler salatalıktan niye korkar?
Kediler salatalıktan niye korkar?
Sosyal medyaya yüklenen videolarda, sahibinin yere koyduğu salatalığı bir anda fark eden kedilerin verdiği tepkiler izleyenleri güldürüyor. Peki, kediler salatalıktan neden korkar? İşte cevabı...

Kedilerin salatalıktan korkma huyunu bir çoğumuz bilmiyoruzdur ama aslında durumun salatalıkla alakası yok. Kediler son derece keskin refleksli ve atik hayvanlardır.

TAMAMEN REFLEKS

Bu özelliklerini onları tehlikeden biran önce uzaklaştırmak için kullanırlar. Normalde salatalık veya muzu karşı cepheden gören kediler bunlardan korkmayacaklardır. Ancak göz ucuyla gördükleri ve birden farkettikleri bu tip nesnelere karşı korkmaları, bu nesneleri kendilerine tehdit oluşturabilecek hayvanlar (yılan, vs.) olarak görmelerindendir.

BİR DİĞER TEHDİT: MUZ

Çünkü yaradılış olarak kediler genlerinde yılan vb. gibi yırtıcı hayvanlara karşı irkilme ve refleks duyuları barındırırlar. Bu sebepten ötürü muz ve salatalık gibi sivri ve doğanın renklerini barındıran nesnelere karşı duyarlıdırlar.

Bir diğer sebebi ise kedilerin çok dikkatli yaratıklar olmaları. Yaradılışları gereği kediler, insan duyu organlarının hissedemediği birçok sesi ve hareketli cismi rahatlıkla farkedebilirler.

DEĞİŞİKLİKLERİ HEMEN FARK EDERLER

Çevrelerinde olan bitenlere son derece hassastırlar ve değişikleri hemen fark edebilirler. Videoların çoğunda da olduğu gibi salatalık kediler yemek vs. yerken farkettirilmeden konuyor. Kedi yemek yemeden önce çevresinde öyle bir nesnenin var olmadığını bildiği için, yanına yaklaşmış olan bu nesnenin hareketli ve kendisine zarar verebilecek nitelikte bir yaratık olacağı hissine kapılıyor. (Hürriyet)

Hayatını sokak kedilerini kurtarmaya adayan kadın

Kedi sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak 24 öneri

Dünyanın en üzgün kedisi Luhu

Kedilerin gözlerine bir de bu kadar yakından bakın

Instagram'ın son fenomeni talihsiz kedi Roux

Hayvan barınağının kedi hemşiresi: Radamenes

Instagram'ın en meşhur kedisi ile tanışın: Nala!