Kedilerin dünyayı bizim gibi görmediğinin 13 kanıtı

Kedilerin dünyayı bizim gibi görmediğinin 13 kanıtı
Kedilerin dünyayı bizim gibi görmediğinin 13 kanıtı
Kedilerle aynı şeylere bakıyoruz ama acaba aynı şeyi mi görüyoruz? Kedi besleyenler bilir, kediler adeta küçük bir çocuk gibi baktıkları şeylerden çok garip manalar çıkartıp tepkiler verebilirler. Kediniz sizinle aynı yere bakıyor olabilir, ama aynı şeyi görmediğinden emin olabilirsiniz! İşte kedilerin bizden farklı gördüğü 13 şey!

Kediler, titizlikleriyle ve zekalarıyla evinde hayvan beslemek isteyenlerin her zaman ilk tercihleri arasında yer alırlar. Kedilerle uzun süre birlikte yaşayanlar fark etmişlerdir ki aslında kedilerin bir çocuğu andıran hayal güçleri vardır. Evdeki eşyalara ve baktıkları şeylere garip anlamlar yükleyebiliyorlar. Sizin için kedilerin dünyayı bizden farklı gördüğüne dair 13 madde derledik... Bir tarafta bizim gördüklerimiz, diğer tarafta kedinin gördükleri...

1. Krepüsküler olmak


Kediler alacakaranlıkta görebilen, ışığın en az olduğu ortamlarda görüşlerinde azalma olmayan canlılardır. Gece görüşleri iyi olduğu kadar yemekleri de, çok uzaklardan seçebilirler. Gerek burunları, gerek hisleri, avcılık dürtüleriyle birleştiğinde kedilerin kafasındaki yemek görüntüleri onları sabırsız bir hale sokar. Çoğu zaman elinizdeki mama poşedine, kabına atlayabilirler.


2. Hayalperestlik


Kedilerin çevre görüşünün insanlardan çok daha üstün olduğu bilinir. Aynı şekilde, gözlerini diktikleri şey hakkında kendi kendilerine hayaller de gördürebilirler. Bizim için son derece sıradan bir şey, kedilerin sıçrayıp, tüylerini diken diken etmeye yetebilir.


3. Renkler


İnsan gözü bir çok rengi görmeye uygun ancak kedilerin öyle değil. Kediler turuncu, pembe gibi ara renkler konusunda zayıf bir görüşe sahipler. Ama bu onların siyah beyaz hayaller kurduğu anlamına gelmez.

4. Şekillerİnsan gözü sıradan şekillerden se garip ve alışılmadık olan cisimleri görmek ister. Kediler için böyle bir ayrım yoktur, onlar için en basit şey bile eğlence aracı olabilir.


5. OdaklanmaKediler, insanlara kıyasla görüntüye odaklanmada daha başarısızdır. Ama onları tedirgin eden şeyleri gözlerine kestirir ve dikkatle izlerler. Kim bilir akıllarından neler geçiyordur o sırada?


6. Mesafeİnsanların yaklaşık 15 cm mesafeden net bir şekilde görebildiği nesneleri, kediler 25 cm mesafeden seçebilirler. Bu yüzden uzak görüşleri onlara avantaj sağlar.


7. Algılama


Kediler elbette algılama yönünde insanlardan gerideler. Ancak teşhis koymak onlar için bize göre daha pratik. İnsanların inceleme süreçleri, zekanın da işin içine girmesiyle uzayabilirken. Kediler hızlı bir şekilde teşhis koyabiliyorlar.


8. KorkularKediler eğer bir şeyden korkarlarsa, korktukları şeyi gördükleri anda tepki verirler kafalarında bir "acaba?" olmaz. Yeniden öğrenmeleri için mecbur kalmaları gerekir.

9. TespitlerKediler gördükleri şeyler hakkında hızlı bir şekilde tespitlerde bulunurlar. Hareket etmeyen ve girişi çıkışı olmayan nesneleri kolayca sınıflandırır ve ilgilenmezler. Ancak hareketli ve içine girebilecekleri şeyler hakkında meraklı olurlar ve tespitte bulunmak için dokunmak isterler.

10. TeknolojiKedilerin teknolojik aletlere verdikleri tepkiler de yine tecrübelerine bağlıdır. Bir çok kedi televizyon izler, ancak bu sahiplerinin öğrettiği bir şey değildir. Gerçekten televizyondaki görüntüler ilgilerini çeker. Ancak onları korkutacak sesler çıkartan cihazlardan da kaçınırlar. Biraz da sahiplerin verdiği tepkiler bu konuda etkileyici olur. Kedinizden çok bir cihazla ilgileniyorsanız, kediniz de o cihaza karşı bir merak besler.

11. MücadeleEğer kedinizi bir cisimle terbiye ediyorsanız. Mesela yaramazlık yaptığında bir gazeteyi dürüp onu vurmakla tehdit ediyorsanız. O şekilleri kediniz çok çabuk ezberler ve gördüğü zaman anında tavırları değişir. Kaçabilir ya da uslu çocuk numarası yapabilir. Çünkü zarar göreceğini çok çabuk anlar.

12. HatırlamakKediler hafıza bakımından gizemli canlılar, çok iyi bildikleri şeyleri hatırlamıyormuş gibi görünseler de aslında her şey kafalarının içindedir. Kedinize sürekli aynı yerde yemek verirseniz, kendisi acıktığında ilk oraya bakacaktır. Aynı şekilde rahat ettiği bir köşe varsa orayı tekrar uğramak için asla unutmazlar.

13. DünyaKedilerin dünyayı yorumlayış biçimleri çocuklara çok yakındır. Bir şeylere bakarken kafalarından geçenleri kestirmek güçtür. Onlardan sizin gibi olmalarını beklemeyin ve hayal güçlerine anlayış gösterin. Yapmamasını istediğiniz bir şeyi yapıyorsa, bilin ki o sizin gördüğünüzden farklı bir şey görüyordur.


Bonus: İletişim


Kediler için insanlar hakkında karar yargıları çok çabuk oluşur. Bir kaç insan tarafından korkutulmuş ve kötü davranılmış bir kedinin, sizinle sevgi paylaşması çok zordur. Ancak insanlardan sürekli sevgi ve paylaşım görmüş bir kedi, insanlara karşı iyimser ve sevecen olur. Kedilere nasıl bakarsanız onlar da sizi öyle görecektir. Ama gerçek bir hayvanseverseniz, kediler size nasıl bakarsa baksın yüzünüzü güldürecektir.