Kendi başına dizi olabilecek 10 yan karakter

Kendi başına dizi olabilecek 10 yan karakter
Kendi başına dizi olabilecek 10 yan karakter
Türkiye televizyonları pek çok dizi gördü, pek çok ana karakterin hayranı oldu. Ancak bazı yan karakterler var ki, kimi zaman dizinin asıl izlenme sebebi oldular. Öyle ki onları ana karakter olarak görebileceğimiz diziler yapılsa projenin tutmaması neredeyse imkansız! İşte size Türk dizilerinden Kendi başına dizi olabilecek 10 yan karakter!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Yurt dışında bazı yapımlarda örneğini gördüğümüz, yan karakterlere özel diziler yapılması ülkemizde de her an trend olabilecek bir akım gibi gözüküyor. Breaking Bad dizisinin yan karakteri olan Saul Goodman'ın, Better Call Saul adında bir diziyle ekranlara dönmesi bu tarz projelerin ne kadar büyük potansiyel taşıdığını gösteriyor. Peki ülkemizde reyting rekorları kırması muhtemel yan karakterler kimler? İşte yapımcı şirketlere ipucu niteliğinde bir analiz...

1.Salih Abi (İşler Güçler)

Murat Cemcir ve Ahmet Kural'ın izleyici potansiyeli tarıtışılmaz ancak İşler Güçler dizisinin başarı sırlarından biri de Salih Abi karakteriydi. Hatta Salih Abi, aynı ekibin yeni dizisi Kardeş Payı'nda geçtiğimiz günlerde de yüzünü bir bölüme konuk olarak gösterdi. Salih Abi'nin kendi maceralarını konu alan bir dizi yapılsa, piyasadaki pek çok yapımı yayın saatinden eder.

2. Sezai (Kardeş Payı)

Kardeş Payı'nın akıbeti biraz sallantıda gözüküyor. Yayın gününün değişmesi, İpek Yaylacıoğlu'nun diziden ayrılması ve dizinin ana konusundan uzaklaşılması sevilen yapıma kan kaybettiriyor. Ancak dizinin fanatikleri için Sezai karakteri vazgeçilmez bir hastalık konumunda. Sempatik hareketleriyle ilk sezonda iyi, ikinci sezonda kötü karakter olmasına rağmen popülerliğini koruyan Sezai, Kardeş Payı'nın lokomotifi konumunda. Eğer dizinin başına bir şey gelirse, Sezai kendisi üzerinden dönen bir senaryoyla pekala yoluna devam edebilecek bir noktada.

3. Ulvi (Geniş Aile)

Bir zamanların efsane dizisi Geniş Aile'nin güldürü makinası Ulvi karakteri de ABD'de denildiği üzere bir "spin off" proje ile yeniden ekranlara gelse, hayranları tarafından sıkı takip edilebilecek potansiyele sahip.

4. Harun (Behzat Ç.)

Behzat Ç.'nin has Ankara çocuğu Harun'un sempatik halleri, efsane diziyi sırtlayan önemli faktörler arasında yer alıyordu. Harun'un bıçkın, doğal ve buram buram "Angara" kokan hareketleri, konuşmaları büyük bir hayran kitlesi oluşturmasını sağladı. Harun karakterine özel bir dizi yapılsa, bir süredir "Ankara piyasası" nın ekmeğini yemeye çalışan yapımcılara nefes aldırır diyebiliriz.

5. Hüseyin (Ayrılsak da Beraberiz / Çocuklar Duymasın)

İlk olarak Ayrılsak da Beraberiz dizisinde karşımıza çıkan Hüseyin karakteri, bir anda ilgi odağı olmuştu. Fiziğine göre oldukça sert bir karaktere sahip olan Hüseyin o kadar sevilmişti ki, Çocuklar Duymasın adlı diziye yatay geçiş yapmış ve burada "Çaycı Hüseyin" olarak ünlenmişti. Şimdilerde Çocuklar Duymasın dizisi eski fırtınaları estiremiyor belki ama Hüseyin karakterine yoğunlaşacak özel bir yapım, çok farklı sonuçlar verebilir.

6. Burhan Altıntop (Avrupa Yakası)

Efsane yan karakterler arasında hiç şüphesiz adı anılmadan geçilmeyecek bir karakter varsa o da Burhan'dır. Avrupa Yakası'nın lokomotif karakteri Burhan Altıntop'un ilginç karakteri ve renkli yaşantısı yıllarca izleyicileri ekrana kitlemişti. Kendisine özel bir dizi yapılsa tartışma götürmez bir şekilde reyting rekorları kıracağı kesindir.

7. Heredot Cevdet (Ekmek Teknesi)

Listenin belki de ekran süresi en az olan karakteri Heredot Cevdet, Ekmek Teknesi'nde genelde bölüm sonunda kısa bir hikaye anlatarak karşımıza çıkıyordu. Ancak anlatış biçimi ve hareketleriyle, diziye büyük bir sürükleyicilik katıyordu. Eğer Heredot Cevdet kendisine özel bir diziyle ekranlara dönse sürpriz yapabilir.

8. Kuşçu (Deli Yürek)

Hikaye anlatmak, akıl vermek, güvercin beslemek ve çay demlemek. Başka bir numarası yoktu Kuşçu'nun ancak ekranların en unutulmaz karakterlerinden biriydi. Eğer Kuşçu'ya özel bir dizi yapılsa şüphesiz televizyon kanallarındaki pek çok diziyle sıkı bir reyting kapışması içerisine girer. Eski Deli Yürek hayranları izlese yeter zaten.

9. İsmail Abi (Leyla İle Mecnun)

İsmail Abi unutulur mu hiç? O bir türlü gelmeyen gemi, o zihni sinir fikirler... İsmail Abi dizi içinde ayrı bir diziydi sanki. Bugün yapımcılar işi gücü bırakıp İsmail Abi'ye özel bir dizi yapsalar hangi kanalda yayınlanırsa yayınlansın milyonları peşinden sürükleyecektir.

10. Vasfiye Teyze (Yalan Dünya)

Ne çektin be Vasfiye Teyze... Yalan Dünya'nın reyting canavarına yem olup veda etmesini uzun süre erteleyen bir karakterdi Vasfiye Teyze. Konuşmaları, mimikleriyle ekranların unutulmaz karakterleri arasında yer almış, replikleri paylaşım rekorları kırmıştı. Bugün kendi dizisi yapılsa rahatlıkla mevcut yapımlarla yarışacak bir iş çıkartılabilir. Tabi bu karakterin başarısında Gonca Vuslateri'nin de katkısı büyük, başka bir oyuncunun canlandıracağı Vasfiye Teyze'nin aynı tadı vermeyeceği kesin!

Gonca Vuslateri'nin canlandırdığı Vasfiye Teyze sürekli örgü ören ve konuştuğu herkesi ağlatan bir karakterdi. Başarılı oyuncunun dizide canlandırdığı bir diğer karakter olan Eylem ise, gotik bir genç kızdı ve dizideki Orçun karakterinin sevgilisiydi.