Kendi çalıp kendi oynamış 13 yurdum jönü

Kendi çalıp kendi oynamış 13 yurdum jönü
Kendi çalıp kendi oynamış 13 yurdum jönü
Müzik sektörü ilginç bir şekilde yıllardır sinema ve dizi sektöründeki jön eksiğini dolduruyor. Yurt dışında Will Smith gibi örneklerini görebileceğimiz bu eğilimde kendi kitlesini oluşturan yurdum şarkıcılarını da görmek mümkün. İşte bir anlamda kendi çalıp kendi oynamış 13 yurdum jönü!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Kimisi kaset satışlarını arttırmak için, kimisi kariyerinde değişikliğe gitmek için oyunculuğa geçti. Ancak hepsi de oyunculuğun faydasını gördü ve bazıları müzik kariyerini bırakıp sadece oyuncu olarak sevenlerinin karşısına çıkmaya başladı. Aralarından yönetmenliğe de merak salan oldu, kendi film şirketini kuran da... Sizler için kariyerini sahnelerden kameraların karşısına taşımış 13 jönü derledik:

1. İbrahim Tatlıses

Türk müziğinin efsane isimlerinden İbrahim Tatlıses, rekor kıran albüm satışlarıyla gişe canavarı olmuş sinema filmlerini hemen hemen aynı dönemde sunmaya başladı. İlk filmleri çoğunlukla albümlerinin uzun metrajlı klip çekimleri tadındaydı. "Her albüme bir film" kampanyası yaparcasına sinema sektörüne damga vuran isimlerden biri oldu İbrahim Tatlıses. 1978'de Sabuha, Ayağında Kundura ve Toprağın Oğlu ile başlayan film setleri koşuşturmasında genelde kendi adıyla çıktı izleyenlerinin karşısına İbrahim Tatlıses. 1982 yapımı Alişan filmi gibi, Alişan ismiyle rol aldığı ilginç çalışmaları da oldu ancak genelde kendi adından vazgeçmedi imparator. Toplamda 34 sinema filmi ve 3'ü konuk oyuncu olmak üzere toplamda 10 dizide rol alarak, bugün pek çok aktörün sahip olamadığı bir oyunculuk kariyerine imza attı. Tatlıses aynı zamanda çoğu kısa film tadında olan müzik klipleriyle de oyunculuk hevesinden vazgeçemedi. Hatta İbo Show programlarında yan karakterlerle birlikte küçük skeçler canlandırarak repertuarını genişletti. Tatlıses her ne kadar müzik piyasasının devlerinden olsa da oyunculukta da hiç küçümsenmeyecek bir geçmişe sahip.

2. Mahsun Kırmızıgül

Müzik piyasasında adını özellikle 90'lı yıllarda duyurmayı başaran Mahsun Kırmızıgül, albümleriyle oyunculuk kariyerini aynı anda başlatan ünlüler arasında. Az bilinen bir film olan 1987 yapımı "Yaşamak Haram Oldu" adlı filmle ilk oyunculuk denemesini yapan Mahsun Kırmızıgül, 90'lı yıllarda Alem Buysa işe başlayan bir furya dahilinde 7 farklı dizi projesinde sevenlerinin karşısına çıktı. Bunlar arasında en çok Aşka Sürgün ile beğeni toplayan Kırmızıgül, 2007 yılında yönetmen / oyuncu olarak yeni bir sinema dalgasına imza attı. Beyaz Melek, Güneşi Gördüm ve New York'ta Beş Minare gibi çok iddialı 3 filmin ardından en son "Mucize" ile 4 yıllık bir aradan sonra sinema salonlarına dönen Kırmızıgül yaklaşık 10 yıldır müzik piyasasından uzak tamamen oyunculuk ve yönetmenliğe yönelmiş bir kariyerin peşinden koşuyor.

3. Alişan

Müzik kariyerini hala sürdürmekte olan ancak eski popülerliğini giderek yitiren Alişan da oyunculuğa yıllarını vermiş şarkıcılardan. 1998'de Aynalı Tahir ile başladığı serüvende toplamda 5 dizi projesine imza atan bir de konuk oyunculuk denemesi olan Alişan en çok Cennet Mahallesi'nde Çağla Şikel'le birlikte rol aldığı performansıyla hatırlandı.

4. Özcan Deniz

90'lı yıllarda hayatımıza giren bir başka şarkıcı olan Özcan Deniz, ilk oyunculuk denemesini 1995'te kamera arkasında Memduh Ün'ün olduğu "Ona Sevdiğimi Söyle" ile yapmıştı. Aynı yıl içerisinde Yer Çekimli Aşklar adlı bir filmle daha sevenlerinin karşısına çıktı. Toplamda 13 sinema filminde kamera karşısına geçen Özcan Deniz'in kariyerinde en büyük basamak 2002'de rol almaya başladığı Asmalı Konak adlı dizideki "Seymen Ağa" karakteri olarak görülür. Toplamda 10 farklı dizi ve bir de Tv filmiyle de ekranlarda boy gösteren Özcan Deniz, hali hazırda dizi sektörünün en gözde aktörlerinden, reyting rekortmeni dizilerin vazgeçilmez oyuncularından olma özelliğini sürdürüyor. 2015'te ise ilk defa kendisinin rol almadığı bir sinema filminin yönetmeni olarak sevenleriyle buluşacak!

5. Keremcem

Özellikle çocuk ve genç izleyici kitlesinde büyük bir hayran kitlesi olan Keremcem, kariyerinin en başında oyunculukla tanışmış isimlerden. 2002'de rol aldığı ve 2007 yılına kadar süren "Aslı ve Kerem" dizisiyle ekranlara gelen Keremcem, Avrupa Yakası gibi yapımlarla oyunculuk kariyerini sürdürdü. Toplamda 10 farklı dizi de aktörlük yapan Keremcem hala "O Hayat Benim" adlı dizide rol almaya devam ediyor. Müzik kariyerinin yapı taşı olan sesini de iyi kullanabilen Keremcem pek çok animasyon ve filmde de seslendirme sanatçısı olarak kadrolarda yer aldı.

6. Kutsi

Müzik kariyeriyle açıkçası piyasadaki rakiplerine karşı çok da parlak başarılar elde edemeyen Kutsi de çareyi oyunculukta bulan isimlerden. 2006'da rol almaya başladığı "Doktorlar" dizisinde 4 sezonluk performansı da çok başarılı olmasa da, belki de Türkiye'de en çok tekrar bölümü yayınlanan dizinin başrol oyuncusu olarak tarihe geçmiş olması muhtemeldir. Öyle ki şu an hala bir yerlerde Doktorlar dizisinin tekrarı yayınlanıyor olabilir. Şaka bir yana, Kahramanlar adlı başarısız bir denemenin ardından 2012 yılından bu yana Huzur Sokağı'yla ekranlara gelen Kutsi'nin de oyunculuk kariyeri çoktan müzik kariyerini sollamış durumda.

7. Orhan Gencebay

Orhan Gencebay, günümüzdeki pek çok oyuncudan yıllar önce kamera karşısına geçmiş bir usta müzik sanatçısı. Aynı İbrahim Tatlıses gibi pek çok sinema filmi albümlerinin uzun metrajlı klipleri gibi olsa da Gencebay'ın 1971'de başlayan oyunculuk kariyeri hiç de küçümsenecek gibi değildir. Bir Teselli Ver ile başlayan oyunculuk serüveninde 1990 yılına kadar 32 sinema filmine imza atan Gencebay, 90'lı yıllarda ağırlıklı olmak üzere 6 dizi projesinde yer almakla birlikte, 2004 yapımı Aynalar adlı özel bir sinema projesinde de kendisini canlandırmıştır.

8. Emrah

Bir 80'ler fenomeni olan Emrah, özellikle "Küçük Emrah" temalı filmleriyle bir döneme damgasına vurmuş oyunculardandır. Her ne kadar müzik kariyerini her zaman ön planda tutmaya çalışsa da en nihayetinde oyunculuk üstüne bir kariyerle ilerleyen Emrah, 1984 yapımı Yaralı ile çıktığı yolculukta toplamda 19 sinema filmiyle sevenleriyle buluşmuştur. 90'larda televizyon ekranlarına geçiş yapan Emrah, TV filmleri ve dizileri dahil 12 farklı yapımda oyunculuk performansını sergilemiştir.

9. Küçük İbo

90'lı yılların bonusu niteliğinde bir şarkıcı olan Küçük İbo, müzik piyasasına bomba gibi düştükten hemen sonra küçük oyuncu olarak, aktörlük kariyerine başlamıştı. 1998'deki Küçük İbo dizisinden hemen sonra Dumanlı Yol filminde kamera karşısına geçen Küçük İbo, toplamda 3 izi ve 1 sinema filmiyle oyunculuk kariyerini 2003 yılına kadar sürdürmüştü.

10. Zeki Müren

Sanat güneşimiz Zeki Müren de sesiyle olduğu kadar oyunculuğuyla da adından söz ettiren bir isimdi. 1953 yılında Beklenen Şarkı filmiyle adım attığı Yeşilçam'da 1'nde konuk oyuncu olmakla birlikte 22 filmde kamera karşısına geçen Müren, 1996'da Aynalar projesinde de yüzünü göstermişti. 20 yıldan fazla aktif oyunculuk performansıyla günümüzdeki pek çok aktörden daha uzun soluklu bir kariyere imza atan Müren çok yönlü bir sanatçıydı.

11. Müslüm Gürses

Müslüm Baba da, sahnelerin tozuyla film setlerine taşınmış sanatçılardan. 70'lerin sonunda adım attığı sinema serüveninde İsyankar'la başlayan bir furyada 38 farklı filmde rol aldı Gürses. Bu filmlerden bazıları sadece video kaset olarak ya da TV filmi olarak yayınlandı. Son yıllarda pek çok sinema yapımında konuk oyuncu olarak yer alan Gürses, yine bazı dizilerde konuk oyuncu olarak ekranlara gelmişti.

12. Ferdi Tayfur

70'li yılların ikinci yarısına damga vuran Ferdi Tayfur, 1976'da başlayan sinema serüveninde Çeşme adlı yapım ve ardından gelen 35 sinema filmiyle tam 36 kez salonları doldurdu. 90'lı yıllarda daha çok müzik kariyerine odaklanan Tayfur 10 yıllık dönem boyunca kamera karşısına geçmedi. Sonrasında öncesinde bir kaç projede konuk olarak yer almasının ertesinde, 2007'de Yersiz Yurtsuz ve Memur Muzaffer dizileriyle televizyon ekranlarında kalıcı işler yaptı.

13. Murat Boz

Sahnelerden kamera karşısına transfer olan son jönlerden Murat Boz ise ilk olarak 2004'te konuk oyuncu olarak Avrupa Yakası'nda izleyicileriyle buluştu. Ardından Hepsi1 dizisinde yine konuk olarak yer aldı. 2012'de bir seslendirme projesinde yer aldıktan sonra 2014 yapımı Hadi İnşallah ile ilk başrol denemesini gerçekleştirdi. Boz uzun süredir, televizyon programlarında jüri olarak yer alıyor ve müzik kariyeri artık yavaş yavaş ikinci plana doğru ilerliyor.

Bonus: Mazhar Alanson & Özkan Uğur

Türk popuna damga vuran MFÖ grubunun iki üyesi Mazhar Alanson ve Özkan Uğur da özellikle son yıllarda oyunculuklarıyla, müzik kariyerlerinin önüne geçen isimler arasında. İki sanatçı da 1988'de Arkadaşım Şeytan filmiyle adım attıkları sinema sektöründe yıllardır önemli roller üstleniyorlar. Mazhar Alanson, 6 farklı sinema filmiyle izleyenlerinin karşısına çıkarken, televizyonda da 5 dizi projesiyle evlerimize konuk oldu. Özkan Uğur ise özellikle aralarında konuk oyuncu olarak yer aldığı 12 farklı dizi projesinin yanı sıra, 10 sinema filmiyle de oyunculuğunu ispatlayan bir sanatçı. Her iki sanatçının da bir başka ortak özelliği özellikle son yıllarda Cem Yılmaz'ın yapımını üstlendiği sinema filmlerinde boy göstermeleri.