Kendini sinema filmi sanan en başarılı 10 dizi

Kendini sinema filmi sanan en başarılı 10 dizi
Kendini sinema filmi sanan en başarılı 10 dizi
Televizyon dizileri, yayıncılık tarihi boyunca ekranların en dikkat çeken yapımları olmuştur. Şimdiye kadar onlarca dizinin hayranı olduk, yüzlercesinin en az bir bölümünü izledik. Ancak bunların çok azı sinema formatını yakalayabilen yapımlardı. Dizikolik bünyeler için, sinematografi açısından dünyanın en başarılı 10 dizisini bir araya topladık.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Sinematografi basitçe, sinema filmi için görüntü kaydederken ışıklandırma ve kamera tercihleri yapma disiplini olarak adlandırılabilir. Hatta bu disiplinin içine kurguyu da katabilirsiniz. Bu tercihler gerçekten büyük önem arz ediyor çünkü bir filmi özel kılan özellikler bunlar oluyor. Çok basit bir senaryo bile iyi sinematografi bilgisiyle şahesere dönüştürülebilir. Diziler son yıllarda bütçeleri büyüyen ve sinema sektörüne kafa tutan yapımlar olmaya başladılar.

Özellikle 90'larda neredeyse tamamı Sit-Com olan düşük bütçeli ve komedi dağırlıklı televizyon dizileri 2000'lerde ciddi yapımlar halini aldılar. Özellikle LOST bu alanda uluslararası bir çıta atlatmış gibi duruyor. Fakat 2010'da yeni bir çıta karşımıza çıktı desek yeridir: Sinema türünde diziler. Bu yapımlar diğer dizilerden çok hızlı bir şekilde sıyrıldılar ve elit bir izleyici kitlesi yakaladılar. House M.D., Heroes, Prison Break, Breaking Bad ve son yıllarda Gotham gibi diziler çok başarılı seriler olsalar da bahsettiğimiz sinema çizgisini bir türlü yakalayamadılar. İzlediğimiz anda "Evet bu bir dizi" dedirten çekim teknikleri, ışıklar ve renklerle hep kendilerini ele verdiler. Dizinin geneline hakim olan anlatım teknikleri de hep söz konusu yapımların birer dizi olduğunu adeta yüzümüze vurdu. İzleyeceğiniz dizide yüksek kalite arıyorsanız, işte sizin için bir izlenecekler listesi. Aralarında henüz izlemedikleriniz varsa kesinlikle takip edin, aradaki farkı hissetmezseniz bu işi bırakıyoruz...


1. Fargo (IMDB Puanı: 9)

Coen kardeşlerin sinemaya getirdiği bakış açısı tartışılacak bir durum değil. Sinemanın dahi ikilisinin gerçek olaylar üzerine kurguladığı Fargo filmi, Noah Hawley tarafından televizyona uyarlandı. Harika 2 sezonu geride bırakan Fargo, kara mizahın kesinlikle en başarılı örneği konumunda. Her iki sezonunda birbirinden başarılı ve ünlü oyuncuya yer veren Fargo'daki anlatım teknikleri pek çok diziden çok yukarıda. Hatta rahatlıkla şunu söylemek mümkün, dizi tarihi henüz Fargo'nun 2 sezonda ortaya koyduğu olay örgüsünü sergileyecek bir yapım görmedi.

İlk sezonunda yaşanan olayların öncesine ikinci sezonda dönerek sıfırdan yeni bir kadroyla, sezon finalinde ilk sezona bağlanmak gibi risk ötesi bir hamle yapan Fargo, henüz yayınlanma tarihi belirlenmeyen 3. sezonuna çok güzel bir ışık yaktı. Spoiler olmaması amacıyla çok detay veremiyoruz ancak başka dizilere harcadığınız zamana Fargo'yu izledikten sonra acıyacaksınız orası kesin. Henüz Fargo'nun dizi sektöründe yaptığı şeylerin yanına yaklaşabilen olmadı.


2. Narcos (IMDB Puanı:9)

Daha önce Narcos'a özel bir parantez açmış ve diziyi detaylıca sizler için incelemiştik. Böyle bir listede yer alması kaçınılmazdı. Dünya sinemasının kesinlikle en yetenekli yönetmenleri arasında yer alan José Padilha'nın elinden çıkan Narcos, Pablo Escobar'ın gerçek hayat hikayesi üzerine kurulu ve izlemeye başladığınız ilk andan itibaren "Ben buradayım" diye bağıran bir şaheser. Narcos, gerçek anlamda dizi dünyasında bir dönem filminin nasıl çekileceğini tokat gibi yüze vuran kusursuzluğa sahip.

10 maddede dizi dünyasının yeni kralı Narcos: Has adam, esas adama karşı!

Olay örgüsü mükemmel tasarlanmış, yer yer belgesele göz kırpan, dış ses anlatımıyla kitap gibi okunabilecek bir başyapıt. Yani derler ya ne kadar övsek azdır diye. Gerçekten Narcos'un hakkını teslim edebilecek kadar çok güzel sözcüğü dağarcıkta bulmak zor. İzledikten sonra diziye aşık olmamak elde değil. 2. sezonu merakla bekleniyor...

3. True Detective (IMDB Puanı: 9,2)

İşte sinematografinin nelere kadir olduğunu gösteren bir başka eser. Bir televizyon dizisinden isteyebileceğiniz ne varsa True Detective her iki sezonuyla ortaya koyuyor. Senaryo aslında vasat bir polisiye romanda bulabileceğiniz kadar sıradan. İlk bakışta "Bu senaryo tutmaz." deyip elinizden bile bırakabilirsiniz. Ama işte Nic Pizzolatto bu noktada devreye giriyor ve hikayeyi öyle bir kurgu, öyle bir çekim teknikleriyle anlatıyor ki soluksuz izliyorsunuz.

Şimdilik 2 sezonu yayınlanan dizinin her ikisinin de finali izleyicileri tatmin etmese de tüm bölümler kendi içerisinde 10 üzerinden 10 aldı desek yeridir. Dizide yer alan oyunculara zaten diyecek bir şey yok, hepsi birer Hollywood yıldızı, aralarında Oscar kaldırmış olanlar bile var. Sıradan bir senaryo nasıl şaheser olur diye merak edenler için ders niteliğinde True Detective.

4. The Man in the High Castle (IMDB Puanı: 8,3)

Bir yapımın içine el atmış adamların arasında Ridley Scott varsa oturup bir düşünmek gerekir çünkü sinemanın bu efsane ismi öyle her projeye adını bulaştırmaya meraklı bir yapımcı/yönetmen değil. Frank Spotnitz'in bir edebiyat uyarlamasının nasıl diziye dönüştürüleceği konusunda adeta ders verdiği "Yüksek şatodaki adam" 2. Dünya Savaşını Alman ve Japon ordularının kazandığı, bir alternatif geçmiş dönem dizisi.

Diziyi bu kadar başarılı yapan şey, kesinlikle söz konusu alternatif dönemin atmosferini çok başarılı bir şekilde yansıtması. Yani inandırıcılık konusunda dizi ne yapmak istediğini çok net bir şekilde ortaya koymuş ve uygulamış. Henüz ilk sezonuna yelken açan yapımda alışılageldik bir karakter örgüsü yok. Yabancılaşmayı bu noktada serinin geneline yedirmeyi başaran dizi, her bölüm sonunda gerçek dünyaya döndüğünüz bir zaman yolculuğu gibi.

5. Black Mirror (IMDB Puanı: 8,8)

Black Mirror da yine daha önce parantez açtığımız dizilerden. Diziler arasında en sıra dışı yapımın Black Mirror olduğunu söylemek mümkün. Her bölüm ayrı bir senaryo, ayrı bir kadro, ayrı bir anlatım... Seri sinema filmi tasarlamış resmen Charlie Brooker. Black Mirror aynı zamanda sinemanın ufkunu açan özellikler taşıyor.

Black Mirror'daki teknolojilerin Türkiye'yi bozacağının 6 kanıtı
 

Her gibi pek çok sinema filminin çıkış noktası konumunda. Gelecek nasıl olacak diye merak ediyorsanız kesnlikle Black Mirror'u izleyin çünkü Black Mirror'un olacağını işaret ettiği her şey yavaş yavaş gerçekleşiyor.

6. Marco Polo (IMDB Puanı: 8,1)

Henüz ikinci sezonu başlamadı ancak ilk sezonu itibariyle tarihi dönem dizisinin nasıl çekilmesi gerektiğini ortaya koydu John Fusco. Büyük Moğol imparatoru Kubilay'ın hayatını ünlü gezgin Marco Polo'nun bakış açısıyla mercek altına alan dizi yine daha önce parantez açtığımız yapımlardan biriydi.

Marco Polo'yu izlemek için 10 geçerli sebep

Dizinin başardığı şey tanıtmaya çalıştığı bir kültürü, bakış açısı ve kurallarıyla izleyiciye kabul ettirip o dünyayı canlı hale getirmesi. Diziyi izlerken gerçekten de asırlar öncesinde Asya kıtasına egemen olmuş bir hayat görüşünü özümsüyorsunuz. Bölüm bittiğinde o dünyadan günümüze adapte olmak kimi zaman zor oluyor.

7. Vikings (IMDB Puanı: 8,6)

Tarihi dönem dizisi konusunda Marco Polo'ya omuz atabilecek tek yapım şüphesiz ki Vikingler. İskandinavyanın o soğuk atmosferinden nasıl sıcak bir seri çıkarttılarsa 4 sezondur izleyicilerini ısıtıyor. History Channel'ın şimdiye kadar ki en büyük başarısı olan Vikingler, belgesel tadında bir dizinin neler yapabileceğini gösteriyor. Hristiyanlık öncesi İskandinav kültürünün şok ediciliği içerisinde kaybolurken, bir yandan da dünya tarihinin barbarlıkla anılan ve karanlık bırakılmış bir döneminde geziniyorsunuz. Kesinlikle baştan sona bir solukta izlenmesi gereken bir yapım.

8. Sherlock (IMDB Puanı: 9,3)

Sherlock Holmes karakteri üzerine şimdiye kadar çok fazla dizi ve film yapıldı ancak böylesini kimse görmedi. Her sezon az sayıda ve sinema tadında çekilmiş bölümleriye ekranlara gelen Sherlock izleyici adeta çarpıp gidiyor. Benedict Cumberbatch'i dünyaya sevdiren yapım desek yeridir Sherlock için. Polisiye gibi polisiye izlemek isteyenler için dört dörtlük bir yapım.

9. Walking Dead / Fear The Walkind Dead (IMDB Puanı: 8,6)

Bir diziyi dizi yapan şeylerden biri genelde kadrosundan taviz vermeden sezonlarca devam edebilmesi olarak görülür. Hatta kadrodan oyuncular eksildiğinde biten, devam etmeyen diziler olmuyor değil. Ancak Walking Dead bu alanda tabuları yıkan bir yapım. Dizide karakterlerin ölmesi, oyuncuların diziden ayrılmak istemesi adeta "cana minnet" bir durum. Walking Dead 7 sezonluk geçmişinde adeta oyuncular diziden ayrıldıkça daha çok sevildi, daha çok sahiplenildi.

Kemik kadrosundan henüz taviz vermeyen dizi böyle bir taviz verse bile izlenmeye devam edeceği yönünde bir gerçeği beraberinde yaşıyor. Hatta kendi içinden alternatif bir senaryo olarak Fear The Walking Dead'i aynı tadı taşıyacak şekilde çıkartan dizi, iki diziyi birbirinin ardına bağlayarak adeta tatile girmeyen bir yapım konumuna büründü. Zombiler üzerine şimdiye kadar yapılmış en başarılı iş olan Walking Dead, dizi dünyasında sinemanın gücünü hissettiren yapımlardan.

10. The Pacific (IMDB Puanı: 8,3)

Artık devam etmiyor ancak 2. Dünya Savaşı'nı dizi sektörüne en başarılı şekilde uyarladığını söyleyebileceğimiz The Pacific, Amerika-Japonya kapışmasının en şiddetli çatışmalarını sinema tadında ekranlara taşıdı. Tek sezon olarak tasarlanıp yayınlanan dizi anlatımından tutun, ışıklarına kadar savaş odaklı en başarılı dizi olma konusunda rakipsiz desek yeridir. Keşke devamı gelseydi diyebileceğiniz yapımlardan olan The Pacific, 10 bölümlük bir eser.

Bonus: Game Of Thrones (IMDB Puanı: 9,5)

Dizi dünyasında yaşanan 2010 yılındaki sıçramanın en başarılı örneği olarak görülen Game Of Thrones, bir edebiyat uyarlaması olarak fantastik yapımlar arasında ayrı bir yere sahip. Oyuncu kadrosunun genişliği, kurgu ve anlatım yöntemlerinin başarısıyla kesinlikle uzun yıllar taklidinin bile yapılması mümkün olmayan bir eser ortaya koydu.

Fenomen diyebileceğimiz yapımda özel efektler, kostümler, dekor ve oyunculuk... Hemen her şey sinema tadında. Dizi olmak için en az 10 gömlek üstün olan Game Of Thrones, büyük bütçesinin hakkını veren, sürprizlerle dolu bir heyecan kasırgası. Yazının başından beri anlattığımız 10 dizinin üstüne 11. olarak sahaya çıkacak bir dünya karmasının kaptanı olmaya aday.