Kliplerinden 15 gifle Mahsun Kırmızıgül'ün mucize değişimi

Kliplerinden 15 gifle Mahsun Kırmızıgül'ün mucize değişimi
Kliplerinden 15 gifle Mahsun Kırmızıgül'ün mucize değişimi
Mahsun Kırmızıgül son yıllarda sinema dünyasında adını yüksek sesle duyuaran bir isim. Ancak Mahsun Kırmızıgül 90'lı yıllarda sinemadan ziyade müzik dünyasını sarsan, filmlerinden çok klipleriyle fırtınalar estiren biriydi. Son filmi Mucize her ne kadar şu an gündemde olsa da, Kırmızıgül'ün geçmişini iyi bilenlerin gözünde çok farklı bir Mahsun canlılığını koruyor.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Mucize filmi vizyona girdiği tarihten bu yana yoğun ilgiyle takip ediliyor. Beğeneni beğenmeyeniyle farklı eleştiriler alan Mahsun Kırmızıgül'ün son sinema filmi ve bundan önce çektiği diğer filmler sanatçının yeni vizyonunu belirlemiş gibi. Ancak özellikle Mahsun Kırmızıgül'le 90'lı yıllarda tanışanların gözünde çok farklı sahneler canlanabiliyor. İşte size nereden nereye dedirtecek Mahsun Kırmızıgül kliplerinden 15 mucize gifle zamanda yolculuk şansı!

1. Sevdalıyım dansı

Mahsun Kırmızıgül denince hiç şüphesiz akıllara ilk gelen görüntü Sevdalıyım klibinde dünya dans literatürüne bodoslamadan giren bu figürdür.

2. Lo lo Mahsun!Eskilerin bir sözü vardır: "Lo lo Mahsun!" derler işte Mahsun Kırmızıgül'e yapışan bu sesleniş de bir klip mucizesidir.

3. Umbambaru Sari Umbambaru Ye!

Dünya klip tarihine altın harflerle geçmiş bir diğer Mahsun Kırmızıgül çalışması da tartışmasız şekilde "Sarı Sarı"dır. Görüntülerdeki atlayıştan sonra Mudurnu yumurtası gibi tokuşup pekmezi akması gereken kafaların nasıl suyun altında romantik bir buluşmayla sonuçlandığı hala sırrını korumaktadır. Sırrını koruyan bir başka nokta da klibin başındaki "Umbambaru Sari Umbambaru Ye!" nakaratının manasıdır.

4. Tarihsel romantizmMahsun Kırmızıgül kliplerinin her biri kendi çapında bir mucize! Arkeolojik eserler arasında romantizm yaşamak da mümkün Kırmızıgül galaksisinde!

5. İmanıma sevdalıyım!Sevdalıyım klibi öyle bir kült ki hangi sahnesini kesip koparsanız, kendi başında bir epik macera tadında. İzlemeye doyamayanlar için Mahsun Kırmızıgül'ün dediği gibi "İmanına sevdalıyım" diyoruz...

6. Romantizme destursuz dalışBu Sevda Bitmez adlı şarkısına çektiği klip de başka bir tat başka bir lezzettir Mahsun Kırmızıgül'ün. En romantik anlarına su sıçratan bir araçtan mucize bir şekilde kurtuluşları da akıllardan çıkmayan sahneler arasındadır.

7. Alem Buysa...Mahsun Kırmızıgül her ne kadar 80'lerin sonunda müzik dünyasına ve sinemaya adım atmış olsa da biz onu hep "Alem Buysa Kral Benem" adlı çalışmasıyla yaptığı çıkışla hatırlarız.

8. Yıkılmadım

Bir de "Yıkılmadım" klibi vardır ki Mahsun Kırmızıgül'ün her hacıyatmaz bünyenin marşı niteliğindedir. Klip boyunca fütursuzca sövüyormuş gibi gözüken Kırmızıgül aslında zalimlere kötülere, mucizevi şekilde boyun eğmediğini anlatmaktadır.

9. Bebeğim benim Mahsun'um...Mahsun Kırmızıgül'ün ilk hit şarkılarından biridir Bebeğim Benim ve o şarkının klibindeki halleri de bir başkadır. Mahsun bir kedi yavrusunu andıran hareketleriyle gönülleri bir başka fetheder Kırmızıgül.

10. "Çek bir acılı Miami Vice yağlı olsun!"Miami Vice + Lahmacun = Mahsun Kırmızıgül'ün Herşeyim Sensin klibi.

11. Best Indian Singer Mahsun KırmızıgülNasıl ki Atilla Taş'ın "Yamyam style" şarkısı kendisini Yunanistan'a itelememize sebep olduysa, Mahsun Kırmızıgül'ün de "Dinle" adlı çalışması atmosferi ve kareografisiyle kendisini Hindistan'a itelememize sebep olacak kadar vahim görüntüler içermektedir.

12. Allah'ını seveyim..."Allah'ını seveyim, uğrunda öleyim, her şeyimi vereyim bebeğim benim..." der Mahsun Kırmızıgül, yapar da... Tanırız iyi çocuktur, iyi de dans eder.

13. Mahsun'un Kırmızı Gül'üBir de gül verişi vardır ki Mahsun Kırmızıgül'ün kliplerinde o nasıl bir centilmenlik, o nasıl bir nezaket... Peçeteye sarıp gül veren ilk delikanlı olarak erkeklik kitabına altın harflerle girer.

14. Kızlar kızlar gelem mi?İbrahim Tatlıses'in "Ben de isterem" şarkısına bir misillemedir aslında "Kızlar Kızlar Gelem mi?" şarkısı Mahsun Kırmızıgül'ün. Bir Anadolu çocuğunun kızlar hakkında kurabileceği en büyük fantezilerin dile gelmiş halidir klibi de.

15. Yürü be Mahsun!


Herşeyim Sensin klibi de kendi başına bir efsane aslında Mahsun Kırmızıgül'ün. Kendi başına bir mucize, kendi başına bir kült! Kot pantolon ve tshirtle yapılan su kayağının ardından tshirtün altından çıkan o atlet, o atletle jetski'ye biniş... Unutulmazdır.

Bonus: Sevdalıyım'la kuantum fiziğine giriş

Yine yeni yeniden Sevdalıyım klibine dönecek olursak, Mahsun Kırmızıgül'ün uzayda zaman bükülmesinden tutun, görecelilik kanuna kadar kuantum fiziğinin en temel yapı taşlarına inen kurgusuyla bu çalışması, NASA'da ders olarak okutulacak kıvamdadır. Mucize filmi festivallerde, törenlerde ne kadar ödül toplar bilemeyiz. Ama Sevdalıyım klibi tek başına kısa film dalında mucize sonuçlar alacak kadar süpersonik seviyelerde.

Mahsun Kırmızıgül'den 'mucize' açılış

Gülben Ergen'den Mahsun Kırmızıgül'e destek!