Kocamın Ailesi dizisini izleyeceklerin bilmesi gereken 7 şey

Kocamın Ailesi dizisini izleyeceklerin bilmesi gereken 7 şey
Kocamın Ailesi dizisini izleyeceklerin bilmesi gereken 7 şey
Fox Tv'nin beğeniyle izlenen dizilerinden 'Kocamın Ailesi' her hafta yeni bölümleriyle izleyicileri ekrana kilitlemeye devam ediyor. Peki bu sürükleyici yapıma yeni başlayacakları neler bekliyor? İşte Kocamın Ailesi dizisini izlemek isteyenlerin tecrübe etmesi gereken 7 şey!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Kocasını seven her evli kadının dizisi olma yolunda çıktığı ekran yolculuğunda şimdiden nice yürekleri ısıtan bir dizi Kocamın Ailesi. Başarılı yapım 25 yıl önce kaybolmuş, geleneksel, kalabalık bir Türk ailesini gözler önüne serişiyle, hasret kaldığımız değerlere bir 'back to the school' rüzgarı estiriyor. Her ne kadar neşeli bir senaryosu olsa da, kimi sahneleriyle duygulandıran, bir paket mendile muhtaç eden Kocamın Ailesi, kadrosunda; Gökhan Alkan ve Yeliz Kuvancı gibi genç oyuncular başı çekiyor. Ancak Durul Bazan, Yıldız Kültür, Yeşim Salkım, Füsun Kostak, Şehsuvar Aktaş gibi sevilen oyuncuların rol aldığı Kocamın Ailesi dizisi öyle herkesin yakınlık kurabileceği bir temaya sahip değil. Hayatta başınızdan bazı şeyler geçmiş olması gerekir ki, bu sıcak senaryonun kıyısından köşesinden bir şeyler yakalayabilin. Ne mi o şeyler? İşte Kocamın Ailesi dizisini izlemek için başınızdan geçmeniz gereken gereken 7 hayat tecrübesi!

1. Aile apartmanıHayatında aile apartamanı nedir bilmeyen, böyle bir apartmana dair ikametgah kağıdını muhtardan almamış vatandaşlar ne anlar Kocamın Ailesi'nden? Aile apartmanı dediğiniz şey, oba kültürünün tarihsel gelişiminde ulaştığı noktadır. Bu açıdan aile apartmanında yaşamış olanın, oba kültürünü de özümsemiş bireyler oluşu, konuya atalardan torunlara aktarılan bir miras havası da katar. Kapı komşunuzun teyzeniz, anneniz, amcanız ve hatta enişteniz olması nasıl bir histir bilir misiniz? Sepeti salıp alt kattan "Dayı senin tıraş makinasını göndersene" diyebilme lüksünü tatmamış olan kişinin Kocamın Ailesi dizisiyle kuracağı empati ateş olsa cürmü kadar yer yakmaz.

2. Pastane


Pastane işletmek nedir? Pastane işletmek sevgidir, emektir... Hayatınızda pastane işlettiniz mi, ya da güzel hatrınız için fırın olsun hiç oldu mu sizin böyle bir işletmeniz? Hele ki bir aile müessesesi olarak yer aldınız mı böyle bir iş hayatının içinde? O zaman ne anlayacaksınız ki Kocamın Ailesi dizisinden? İşletmediyseniz bile gidin bir pastanede çalışın bakalım, bir önlük giyip de salının mutfakta. Onu da yapamıyorsanız kendi mutfağınızda kabartma tozuna iki yumurta kırıp da çırpın bakalım nasıl oluyor ondan sonra Kocamın Ailesi'ni izlemek.

3. Kaybolmak


Siz hiç kayboldunuz mu? Ya da birini kaybettiniz mi? Vefattan bahsetmiyoruz, bildiğiniz kayboldu mu hiç birileri hayatınızdan? O zaman ne bileceksiniz Kocamın Ailesi'nde yaşanan dramı gözyaşını? Anca gülersiniz komik sahnelerde. Hele bir kaybolun bakalım aileniz sizi bir arasın tarasın, yüreklerine kara kara taşlar bassınlar o zaman daha bir başka olacak Kocamın Ailesi dizisi. Her sahnede burnunuzun direği sızlamazsa bu işi bırakıyoruz.

4. Haylaz BekarHiç haylaz bir bekar arkadaşınız oldu mu? Ya da direk soralım bekar mısınız? Hayatınız nasıl, bir baltaya sap olabildiniz mi inşallah? Başına buyruk, bekar bir hayat yaşayıp da ailenizin nefesini ensenizde hissetmemişseniz hiç zorlamayın bu diziden çok fazla bir şey anlamazsınız. Dizinin ruhunu yakalasanız bile Şehsuvar Aktaş'ın hayat verdiği Gazanfer'i anlayamazsınız. Anlamak için ne yapmak lazım, ya böyle biriyle muhatap olmak lazım ya da o yola girmek lazım. Güzel düzenli hayatınızı bozun demiyoruz yanlış anlaşılmasın.

5. Yokluğuyla varlığını hissettirmekDizide Yeşim Salkım'ın canlandırdığı Şeniz karakterinin eşi Sefer'i görebilene aşk olsun. Var öyle bir karakter dizide ama aslında yok, yok ama varlığı hissediliyor. Hissediliyor varlığı ama ne elle tutuluyor ne de gözle görülüyor. Kaybolan Gökhan Alkan'ın canlandırdığı Tarık mı, yoksa Sefer mi belli değil! Siz de eğer bulunmadığınız ortamlarda bile varlığınızı hissettirebilen biriyseniz, Kocamın Ailesi dizisinin ruhunu duygusunu tam da en can alıcı yerinden yakalayabilirsiniz.

6. Hayat Çalmak


Siz hiç birinin hayatını çaldınız mı? Şimdi aklınıza Fox Tv'nin diğer dizisi "O Hayat Benim" gelmesin, ya da gelsin mevzu az biraz benziyor. Kaybolup giden birinin ailesine kendinizi o kişi gibi tanıtın demiyoruz elbette ama, hak etmediğiniz bir hayatı yaşadığınızı hissettiniz mi hiç? Hissetmediyseniz, ne anlayabilirsiniz ki Kocamın Ailesi dizisinden? Birileri sizin yerinize geçti mi hiç? Sizin almanız gereken bir terfiyi alan, sizin hak ettiğiniz övgüleri çalan, sizin yokluğunuzu fırsat bilip kendisini ön plana çıkartan birileri olmuştur elbet. Yok mu? O zaman anlayamazsınız...

7. AnalıkHerşeyden öte, annelik duygusunu tatmamış olan biri bu diziden çok şeyler beklemesin. Bir anne düşünün ki oğlunu yitirmiş kaybolmuş gitmiş çocuk yaşında. Aramış taramış bulamamış, yüreği dağlanmış, içi yanmış... Sonra bir adam gelmiş karşısına ben senin oğlunum diyor. Nasıl ısınır o buz kaplamış yürek? Isınsa bile, ya karşısındaki yalan söyleyen bir yabancıysa? Nasıl anlar bir anne bunu? Ya da gerçek oğlu burnunun dibindeyken, saklı gerçeği bilmese de nasıl hisseder onun varlığını? Hayatında analık yapmamış olan ne anlar Kocamın Ailesi'nden?

Bonus: AidiyetHayatta en önemli değer nedir bir insan için? İş mi, aşk mı, mutluluk mu, huzur mu? Hepsi yalan... Tüm canlılar gibi insanların da ihtiyacı olan temel şey aidiyet duygusudur. Kendisini bir yere ait hissedemeyen birinin işi de düzgün gitmez, aşk hayatı da olmaz, mutlu da olamaz, huzur da bulamaz. Kendini ait hissedeceği bir yer olmayanların hayatı, ait olduğu yeri bulmakla geçer. Herkesin ait olduğu bir yer vardır ve hayat bunu bulmaktan ibarettir. Ait olduğunuz yerin kıymetini bilmiyorsanız, ya da bulamıyorsanız izleyin bu diziyi, size umut verecektir.