Korsanlar diyarı Madagascar'a gitmeniz için 10 sebep

Korsanlar diyarı Madagascar'a gitmeniz için 10 sebep
Korsanlar diyarı Madagascar'a gitmeniz için 10 sebep
Madagascar'a gitmek için öncelikli bir sebep arıyorsanız, elbette iklim şartlarını göz önünde bulundurarak kış ortasında Madagascar güneşiyle yanmak isteyebilirsiniz. Ancak Madagascar doğası ve barındırdığı zenginliklerle size daha fazlasını sunabilir. İşte korsanlar diyarı Madagascar'a gitmeniz için 10 sebep!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Dünyanın en büyük 4. adası olan Madagaskar, 21 milyonu geçen nüfusuyla Afrika'nın fakir ülkelerinden biri olarak Hint okyanusunun dalgalarına kucak açmış bir memleket. Malagasi ve Fransızca dillerinin konuşulduğu ada, %52'si yerel inanışlara bağlı bir topluluğu içinde barındırıyor. 1895-1958 yılları arasında Fransa boyunduruğunda yaşayan Madagaskar bugün dünyanın dört bir tarafından gelecek ziyaretçilerini bekliyor. Eşsiz doğası ve renkli canlı yaşamıyla Madagaskar, soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak bir alternatif olabilir. Gitmek için şüpheleriniz varsa gelin biraz yakından bakalım Madagaskar'a, belki fikriniz değişir.

1. 165 Milyon yıllık bir hikaye


Her adanın hikayesi ana karadan kopmalarıyla başlar değil mi? Yoksa onlara ada dememiz mümkün olmaz. Madagaskar'ın da ana karadan kopuşu işte 165 milyon yıl öncesine dayanıyor. Afrika ve Hindistan'ın birbirinden koptuğu bu dönemde, ilk önce afrikadan kopan Madagaskar milyonlarca yıl sonra bu sefer de Hindistan'dan kopmuş ve Hindistan'ın Asya kıtasıyla birlikte kuzey doğuya çekilmesiyle bir ada olarak Afrika'nın hemen bitişiğinde kalmış. Madagaskar 70 milyon yıldır dış dünyadan izole bir tabiata ev sahipliği yapıyor.

2. Madagaskar'da olan Madagaskar'da kalır


Madagaskar'ın en önemli özelliği barındırdığı canlıların %99'unun sadece Madagaskar'da bulunması. Adadaki bitkiler ve hayvanların neredeyse tamamı sadece Madagaskar'da ve özel hayvanat bahçelerinde görülebilir.

3. Alem buysa Kral Julian!Madagaskar'ın adını bütün dünyaya ezberleten animasyon film serisi "Madagascar"ın en eğlenceli kahramanı olarak bilinen Kral Julian, bir Lemurdur. Lemurlar Madagaskar'ın simgesi olan hayvanlardır. Madagaskar'da yaşayan halk tarafından kutsal kabul edilen Lemurların, 2012 yılında yapılan bir sayıma göre 103 farklı türü adada yaşamaktadır. İlginç olan şey ise Lemurlar ve insanlar arasındaki bağların genetik olarak da büyük paralellikler göstermesidir. Oldukça zeki ve yaramaz olan lemurlar, meraklı hayvanlar olarak sosyal iletişimleri yüksek bir canlı türüdür. Madagaskar'ın bir kralı varsa o da kesinlikle kültürel bir tabu haline gelen Lemurlardır.

4. Madagaskar güzel ama sahipleri pek yaman...Madagaskar'a şöyle bir bakınca, bu adaya ilk çıkan insanların Afrika'dan geldiğini düşünmemek elde değil. Ancak gerçekler son derece şaşırtıcı. Çünkü adaya ilk gelen insanlar neredeyse dünyanın öbür ucundaki bir adadan gelmişler. Tahminlere göre milattan önce 500 ila 300 yılları arasında büyük bir koloni Borneo adalarından yola çıkıp Madagaskar'a gelmişler. Borneo neresi derseniz, Hint okyanusunun öteki ucunda Güneydoğu Asya sularında! Dünyanın en büyük 3. adası olan Borneo bugün Burnei, Endonezya ve Malezya tarafından bölünmüş bir yerleşke konumunda. İlk olarak Borneolular tarafından keşfedilen Madagaskar'a ilk Afrikalılar ise bu keşiften ancak 500 yıl sonra ayak basmış! Avrupalıların henüz Akdeniz'in dışına çıkamadığı bir çağda Borneoluların yaptığı şey, dünya tarihinin en büyük denizcilik başarılarından biridir, bunun da altını çizmek gerekir.

5. Aslanım Kraliçem!Madagaskar'da yerleşen ve yayılan insan toplulukları zaman içerisinde Madagaskar'ı bir krallığa dönüştürmüşlerdir. Bu krallıklar öyle büyük güçlere karşı koyarlar ki, Madagaskar'ı geçmek Çanakkale'yi geçmek kadar zor olur Avrupalılar için. Üstelik Madagaskar en büyük savunmasını bir Kraliçenin emri altında yapar. Kraliçe 3. Ranavalona, Fransız sömürgecilere karşı 1883'ten 1897'ye kadar başarıyla ülkesini korumayı başarmıştır. Sonunda zalım Fransız güçleri Madagaskar'a girmiştir ancak Ranavalona'nın savunması bugün bile Madagaskar'a gözleri yaşartan bir kahramanlık hikayesidir. Madagaskar tarihi boyunca pek çok kraliçe tarafından yönetilmiş anaerkil bir toplum olarak dünyaya örnek olmuş bir ülke olmayı başarmıştır.

6. Her derde deva Madagaskar!Madagaskar'ın faunası adeta Tanrının bir lütfu gibi. Pek çok ilacın yapımında kullanılan Madagaskar otlarının neredeyse iyileştiremeyeceği hastalık yok gibi. Öyle ki Madagaskar menekşesi kan kanserinin tedavisi için en önemli hammadde konumunda.

7. Bir korsan ütopyası olarak MadagaskarMadagaskar ilginçtir korsanlar için de bir umut adasıdır. 18. ve 19. yüzyıllarda Avrupalı pek çok korsan yeni bir ulus kurmak için Madagaskar'a yerleşmiş ve efsanevi Korsan ülkesi "Libertalya"yı kurmuşlardır. Özellikle İngiliz ve İspanyol donanmaları tarafından bütün dünyada aranan bu gizli ülke Madagaskar'da yıllarca korsanlara başkentlik yapmıştır.

8. Çek bir pilav üstü Madagaskar!Madagaskar mutfağı dünyanın en geniş mutfaklarından biri olarak görülür çünkü hemen hemen her kültürün etkisi altına giren Madagaskar'da; Afrika, Asya, Ortaasya, Avrupa ve Hindistan mutfağından pek çok yemek harman haline gelmiş ve eşi benzeri olmayan bir çeşitlilik yaratmıştır. İlginç olan ise Madagaskar'da pek çok yemeğin pilav üstü yenmesidir, öyle ki Madagaskar dilinde "yemek" kelimesi "pilav yemek" manasındadır. Bu açıdan ülkemizle büyük bir benzerlik gösteren Madagaskar'da pilav üstü kuru fasülye, pilav üstü döner yemek asla hayal değildir.

9. Best of MadagaskarGelelim sadece MAdagaskar'da görebileceğiniz o eşsiz hayvanlara. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Madagaskar'a özgü olan bazı özel türleri insanoğlu olarak itinayla yok etmiş bulunuyoruz. Bu ayıbımızın altını özellikle çiziyoruz çünkü dünyanın en büyük kuşları olan Fil Kuşları da bu soyu tüketilen türler arasında. Yaklaşık 3 metreye ulaşan boylarıyla Fil kuşlarını gelecek kuşakların göremeyecek olması çok büyük bir kayıp. Ancak Madakaskar'da hala çok özel türler yaşamlarını sürdürüyor. Madagaskar'a hiçbir şey için olmasa bile bu güzelim canlıları görmek için bile gidilir. Ne kadar büyük bir dünyada, ne kadar geniş bir canlı çeşitliliğinin içinde yaşadığımızı Madagaskar'da hissetmemek mümkün değil! İşte o hayvanlardan bazıları:

Aye-Aye

 

Siyah LemurIndriCüce Su AygırıFossaFanalokaTenrecMızrak Burunlu YılanComet GüvesiYassı KertenkeleDomates kurbağasıGeckoDans Eden SifakaZürafa BöceğiMikro Bukalemun


10. Madagaskar'da nereye gidilir ne yapılır?

Peki diyelim ki buraya kadar sizi Madagaskar'a gitmeye ikna edebildik. Peki nereye gideceksiniz ve ne yapacaksınız bu cennet adada? Sizi bu noktada da yarı yolda bırakmıyoruz. İşte size Madagaskar'da gününüzü gün edebileceğiniz tavsiyeler:


Masoala Ulusal Parkı


Yağmur ormanlarıyla kaplı 250 mil çapında bir araziye yayılan bu alanda özellikle hayvan çeşitliliğini gözlemlemek mümkün. Madagaskar'a özgü hayvanları bir arada görmek için Masoala Ulusal Parkı ideal bir yer. Bunun yanında park su altı ve su üstü sporlarının yapılabildiği tesisleri de içeriyor. Anlayacağınız tam bir macera alanı!

Ambohimanga'nın Kraliyet TepesiMadagaskar'ın en kutsal bölgesi olan bu alan, 500 yıl boyunca Madagaskar'ın yöneticilerine ve soylularına ev sahipliği yapmış. Bu egzotik sarayın en ilginç özelliği ise, etrafını çevreleyen duvarın 1857'de limon ve yumurta akıyla yapılan bir çimentoyla inşa edilmesi! Evet kerpiç ve toprak dururken limon ve yumurta akıyla duvar yapmak kimin aklına gelmiş bilinmez ancak, duvarlar hala sapasağlam yerinde duruyor. Gidip görmeden gelmeyin deriz.

Ifaty

Madagaskar'ın güney batısında bir balıkçı köyü topluluğu olan Ifaty, dünyanın en ideal dalış bölgelerinden biri olarak gösteriliyor.

Baobab yolu800 yıllık Baboab ağaçlarının gölgesinde uzanan bu yol, dünyaca meşhur bir manzaraya sahip. Tozun toprağın içinde Morondava ve Tsiribihina'yı birbirine bağlayan yolda yolculuk etmek bir ayrıcalık olarak görülüyor.

Nosy BeMadagaskar'a bağlı küçük bir ada olan Nosy Be, kusursuz güzellikte sahillere ve turkuaz bir denize sahip. Üstelik Madagaskar'daki en keyifli yemek imkanı Nosy Be'de. Siz kumların üstünde güneşlenirken yemeğiniz sahile servis ediliyor. Yemek nedir derseniz, denizden ne çıkarsa var Nosy Be'de. Özellikle jumbo karideslerin lezzeti tartışma kabul etmiyor.

Tsingy de BemarahaMuhteşem bir plata olan Bemaraha'da manzaraya karşı oturup biraz zaman geçirmek bile ruhunuzu arındırmaya yetiyor. Kayalıkların eşsiz görüntüsünün yanı sıra geceleri de gökyüzü Bemaraha'da muhteşem manzaralar oluşturuyor.

Isalo Ulusal Parkı

Bir kaç günlük doğa gezileri halinde ziyaret edilebilen Isalo'da tur rehberleri eşliğinde Madagaskar'ın eşsiz doğasında kamp kurmak, sessizliğin ve tabiatın içinde kaybolmak mümkün.

Ile Sainte MarieKorsanların 17. yüzyılda yerleşkesi haline gelmiş olan Sainte Marie'de dalış yaparak batık korsan gemilerini görmek mümkün! Beyaz kumlarıyla ve yemyeşil doğasıyla adeta cennetten bir köşe olan Sainte Marie'de su sporları yaygın bir aktivite. Aynı zaman da Sainte Marie'de korsan mezarlarını ve kıyıya yakın dalış yapan balinaları izlemek de mümkün.