Koyverme oy ver dedirten ibretlik öyküler

Koyverme oy ver dedirten ibretlik öyküler
Koyverme oy ver dedirten ibretlik öyküler
Seçimler ülkemizin her daim geleceğini belirlediği kritik dönemeçler olarak görülüyor ancak nedense sandığa gitmemek için pek çok bahane bulan vatandaşlarımızı sandığa çekmek için kendimizi paralarken bulabiliyoruz. Bazı vatandaşlar deyim yerindeyse koyveriyor ama bazı vatandaşlarımız da var ki her şeye rağmen sandık başına gidiyor...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

29 Ekim tatili gündeme geldiği günden beri herkesin kafasında "İnsanlar tatile gidecek, oy kullanmayacak." yönünde bir kaygı oluşuyorsa demek ki ortada bir sorun var demektir. İnsanımız gerçekten oy vermekten çekiniyor mu? Ya da bahane mi buluyor? Bunun en çarpıcı örneklerinden birini 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşadık. Seçmenlerin neredeyse %30'u 10 tatil bahanesiyle oy kullanmadı! Sizin de elbet sandığa gitmemek için bahaneleriniz olabilir. Ancak biz bu bahaneleri bir kenara koyup, aşağıdaki örneklere bakmanızı rica ediyoruz. Eğer bu insanlar sandığa gidiyorsa, siz ne bahaneyle sandığa gitmekten çekiniyor olabilirsiniz ki?

1. Her koşulda oy vermek

Ülkemizde 1 Kasım'da yapılacak seçimler, yurt dışında çoktan başladı. Fransa'nın Strasburg şehrinde engelli bir vatandaş ellerini kullanamadığı için ayağı ile oy verdi.

2. Kucakta sandığa gitmek

Akyazı Kuzuluk Mahallesi'nde ayağı kırık olan Reşat Kara isimli bir vatandaş oyunu kullanmak için iki kişinin kucağında oy sandığına gelerek oyunu kulandı. Reşat Kara oy kullanma sonrasında yaptığı açıklamada, "Oyumu kulandım içim rahat. İki kişinin yardımıyla oy sandığına gelerek oy verme işlemini 1113 nolu sandıkta gerçekleştirdim. Ayağım kırık olması beni oy vermemden geri bırakmadı. Arkadaşlarımın yardımıyla sandığa gelerek vatandaşlık görevini yerine getirdim bunun için çok mutluyum vatanımız için hayırlı neyse o olsun" dedi.

3. Bahanesiz sandığa gitmek

Diyarbakır’daki HDP mitinginde yaşanan patlamada yaralanan vatandaşlar 7 Haziran'da sandık başındaydı. Oy kullanmak için sandığa gelenler arasında olan Sebahattin Bekçi; “İki ayağım da kopsaydı bugün gelir oyumu kullanırdım." dedi.

4. Her yaşta oy kullanmak

Siirt’in Eruh ilçesi Gedikkaşar köyünde ikamet eden Türkiye’nin en yaşlı seçmeni olan 130 yaşındaki Mehmet Esen de milletvekili seçimleri için oyunu kullandı.

5. Doğumhaneden sandık başına gitmek

Şırnak'ın Silopi ilçesinde dün doğum yapan 38 yaşındaki Sine Tayboğa, hastaneden taburcu edildikten sonra kucağında bebeğiyle oyunu kullanacağı Cumhuriyet İlköğretim Okulu'na geldi.

6. Ameliyathaneden sandık başına

Van'da 4 gün önce geçirdiği fıtık ameliyatının ardından Ahmet Tukdan, beline bağlı serumla sandık başına geldi. Taburcu olacağı günden bir gün önce hastaneden izin alıp oyunu kullanan Tukdan, oyunu kullandıktan sonra hastaneye geri dönüp yatmaya devam etti.

7. Ambulansta oy kullanmak

Batman Petrolkent Mahallesi'nde ikamet eden Adlan Taş (105) adlı yaşlı kadın, yatalak olduğu için oy kullanmaya gelemedi. Torunlarının durumu 112 acil servis ekiplerine bildirmesi üzerine eve ambulans gönderildi. Yaşlı kadın sağlık personelleri ve torunları tarafından yatağından alınıp İstanbul Menkul Kıymetler Borsası İlkokulu’na getirildi. Okulun bahçesine ambulans ile getirilen yaşlı kadın ambulans içinde torunun yardımıyla oy kullandı.

8. El arabasıyla sandığa gitmek

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde yaşayan yüzde 90 bedensel engelli, 45 yaşındaki Mehmet Fidan, oy kullanacağı 700. Yıl Ortaokulu na yakınlarının yardımıyla el arabasında getirildi.

9. Düğünden hemen önce sandığa gitmek

Erzurum'da düğünleri seçim gününe denk gelen Figen ve Numan Şenol çifti, gelin arabasıyla sandık başına geldi. Oyunu kullanan çift zarflarını birlikte sandığa attıktan sonra düğün alanına doğru yola koyuldu.

10. Oksijen tüpüyle sandığa gitmek

Mersin’de,Merkez Akdeniz ilçesi Silifke Caddesi üzerinde bulunan Gazipaşa İlkokulu’na solunum sıkıntısı çekmesine rağmen oksijen tüpüyle gelen Cengiz Kıyga (77), vatandaşlık görevini yaparak oyunu kullandı. Çocuklarının yardımıyla okula getirilen Kıyga, her seçimde oy kullandığını belirterek "Ülkem için, daha güzel yarınlar için oyumu kullandım. Türkiye için hayırlısı olur umarım" dedi. Kıyga, oyunu kullandıktan sonra yine çocuklarının yardımıyla evine döndü.

Bonus: Her şeye rağmen sandığa gitmek

Engelli simit satıcısı Yıldız Ceyhan, iki çocuk okuttuğunu ifade ederek, onların geleceği için bu işi yapmak zorunda olduğunu söyledi. 2 yaşında geçirdiği ateşli hastalık nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan Ceylan, "Oyumu kullandım. Şu anda burada simit satıyorum. İki çocuk okutuyorum. Onların geleceği için bu işi yapmak zorundayım. Yapılan seçim umarım ülkemiz için hayırlı olur. Beklentim engellilere istihdam alanının sağlanması. İş imkanının oluşturulması. Umarım hepimiz için hayırlısı olur" dedi.
Yıldız Ceyhan, oyunu kullandıktan sonra okul önünde simit satmaya devam etti.

Şimdi sizin sandığa gitmemek için bir bahaneniz var mı? Ya da sandığa gitmek istemiyor ama bahane mi bulamıyorsunuz? O zaman sizi aşağıdaki rehbere yönlendirelim belki işinize yarar...

Bir sonraki seçimlerde oy kullanmamanız için 10 bahane