Küçükken ezikçe bulduğumuz, büyüyünce değerini anladığımız 9 şey

Küçükken ezikçe bulduğumuz, büyüyünce değerini anladığımız 9 şey
Küçükken ezikçe bulduğumuz, büyüyünce değerini anladığımız 9 şey
Küçükken büyüklerin yaptığı bazı hareketlere bakıp "Allah'ım, inşallah ben ilerde böyle sıkıcı bir insan olmam" diyorduk. Heyhat, hatalıymışız...

RADİKAL - İnsan her geçen gün tecrübe ettikleriyle biraz daha büyüyor. Eskiden pek anlam veremediğimiz hatta yapmayı aşağılayıcı bulduğumuz çoğu şeyi yapmaktan zevk alırken buluyoruz kendimizi. Bu değişimleri yaşarken çok şaşırmayın diye küçükken ezik bulunan ancak büyüdükçe bize mutluluk veren şeyleri bir araya getirdik. Bakalım zamanla kıymetini çok daha iyi anlayacağımız 9 şey neymiş…

1. Ev için alışverişe çıkmak

radikal

Küçükken annemizin elinden tutup pazara gitmek işkence gibiydi. Herkesin hep bir ağızdan konuştuğu, zaten herkesin bizden uzun boylu olduğu pazarlarda daralıyorduk. Bir süre sonra evde kalıp bilgisayar oynamayı ya da televizyon izlemeyi tercih ettik. Ancak yaş ilerledikçe bu doğal ortamı sevmeye, halimizi hatırımızı soran pazarcıları samimi bulmaya başladık. Artık pazarları market reyonlarına tercih ediyoruz.

2. Kıyafet dolabını baştan aşağı düzenlemek

Üstümüzden çıkarıp etrafta bıraktıklarımız hep ailemize zahmet verdi. Aileler o dağılanları topladıkça biz daha çok dağıttık. Özellikle ergenlik döneminde toplu bir dolap ezikliğin, dağınık bir oda özgürlüğün simgesiydi. Ancak büyüdükçe işler değişti özellikle 20’li yaşların ortasına doğru herkes biraz daha düzen biraz daha huzur arar oldu.

3. Çöplerin çöp kutusuyla buluştuğu o an!

Söylenilen yemek bir güzel yenir sonra yerinizden kıpırdamak istemezsiniz. Boş içecek kutuları, bolca yemek artığı öğrenci evlerinin vazgeçilmezidir. Eskiden hiçbir şeyi yerine koymama huyumuz bu alanda da kendini gösterirdi. Çöpler çöp kutusuyla buluşamazdı. Ancak bugün işler değişti, etrafta çöp görmek pek rahatsız eder oldu bizi.

4. Gelen faturaları ödeyebilme becerisi

radikal

Eskiden ayın sonunu zar zor getirdiğimiz öğrenci bütçemize bir darbe de sürpriz faturalar vuruyordu. O dönemde ödemekten nefret ettiğimiz ömür boyu ödemesek hiç umurumuzda olmayacak olan o faturalar bugün ödedikçe bizi rahatlatır oldu. Artık omzumuzdan kalkan her bir yük için seviniyoruz. Her birimiz her gün yeni bir sürpriz faturanın çıkmasını ve bir an önce bu bitmek bilmez listenin sonunun gelmesini istiyoruz.

5. “Sabahlar olmasın” etkinliklerine son

radikal

Üniversite yılları pek bir güzeldi, kabul ediyoruz. Ancak geldi geçti tabii haliyle arkadaşlarla dışarı çıkmak da az çok hafta sonuna kaldı. Arkadaşlarımızla şişenin dibini gördüğümüz her gecenin tadı ayrı. Fakat artık başka şeylerden de keyif alır olduk. Bu sebeple bir sonraki günü de iptal etmemek için daha kontrollü içiyoruz, çünkü zaten bize çok az gelen hafta sonu tatilinin bir gününü de acı içinde yatakta geçirmek istemiyoruz.

6. Bu tarz hepimiziz!

Dışlanmamak için midir bilinmez, ancak gençlerin pek çoğu yıllarını ya ‘emo’ olarak ya da gotik bir tarz edinerek geçiriyor. Siyah, özensiz göz makyajları aslında hem yaşadıkları öfkenin dışavurumu, hem de kendine güzel hissetmenin bir yolu oluyor. Bu süreci atlatmak çok zor bir hal alabiliyor. Çünkü hırçın bir genç kızdan genç bir kadına dönüşmek gerçekten çaba gerektiriyor. Şimdi ise kimseye kendimizi beğendirmek için uğraşmıyor, herhangi bir ‘kombin’ ya da ‘uyum’ kaygısı bile gütmeden, istediğimiz gibi giyinebiliyoruz. Yaşasın özgürlük!

7. Elektrik süpürgesinin sesine doyamamak

Eskiden olsa tozlar tomar tomar halıda tur atmadan önce o elektrik süpürgesini açmamız imkânsızdı. Kirden rahatsız olsak da sesine katlanamıyorduk. Zamanla yavaş yavaş sesten çok bizi o tozlar rahatsız etmeye başladı. İşte büyüdüğümüze dair bir gösterge daha...

8. Doğum günü kutlamaları artık daha anlamlı

Lise ve üniversite yıllarında etrafımızda pek çok arkadaşımız vardı. Bazısını sevmesek bile, aynı arkadaş grubunda olduğumuz için illa ki doğum gününü kutlamak, ya da uyduruktan da olsa bir hediye almak zorundaydık. Şimdi ise en sevdiğimiz, en favori arkadaşlarımızın doğum günlerini kutluyor, onları bir sürprizle mutlu etmek için uğraşıyoruz. Geri kalanlarını ise Facebook’a bırakıyoruz.

9. Depoyu 'full'leyebilmek

radikal

Öğrenciyken arabamız olsa da dolu bir benzin depomuzun olmayacağını biliyorduk. Zaten olsa da hemen biterdi, Çünkü gençken tüketmeye odaklanmıştık. Şimdi ise durum farklı. Benzin deposunu ‘full’leyebilmek bize hem rahatlık hem güven veriyor.

Bonus: Gerçi 50cent bizim gibi düşünmüyor...

"Büyümek iğrenç bir şey. İnsanlar artık favori dinozorumu sormuyor. Favorim lanet olası bir Gorgosaurus. Ama umurunuzda değil"

Kaynak: Rachel Francis/ Huffington Post

Çeviri: Öykü Çetin / Radikal