Lego'nun zamanın ötesinden gelen cinsiyet eşitliği mesajı

Lego'nun zamanın ötesinden gelen cinsiyet eşitliği mesajı
Lego'nun zamanın ötesinden gelen cinsiyet eşitliği mesajı

Lego'nun 1981'de yaptırdığı bu reklam çalışmasında, Lego oynayan bir kız çocuğuna yer verilmiş ve cinsiyet eşitliğine vurgu yapılmıştı.

Danimarka'nın medar-ı iftiharı Lego'nun, 70'li yıllarda anne babalara bir mektup gönderdiği ve çocuklarına eşit şekilde davranmalarını tavsiye ettiği ortaya çıktı.

RADİKAL - 1973’te satın alınan bir Lego kutusunda bulunan mektup, sosyal medyada viral oldu. Mektup, Danimarkalı firmanın cinsiyet eşitliği konusundaki duruşunu ve zamanının ne kadar ötesinde olduğunu çok güzel özetliyor.

Reddit’te fryd_first adlı kullanıcı, büyükannesinin evinde yeğenleriyle oyun oynadığı sırada Legoları bulduğunu, mektubu da o zaman fark ettiğini söyledi. Mektubun “1973’te alınan, kapağında beyaz bir Lego evinin önünde duran sarışın bir kız bulunduğunu” yazdı.

Mektubun altındaki logoda 1974 tescil damgası bulunuyor. Mektupta aynı zamanda o yıllarda Hamburg’daki Lego genel merkezinde kullanılan baskı aletinin adına da yer verildiği görülüyor.

Lego'dan bir yetkili Telegraph'e açıklama yaparak, mektubun orjinal olduğunu, Lego'nun ailelere gerçekten de böyle bir mektup gönderdiğini onayladı.

Bu arada Boing Boing sitesine ulaşan bir Alman genci de, benzeri bir mektubu kendisinin de bulduğunu, İngilizce mektuptakinin aynı ifadelerin bu mektupta da yer aldığını belirtti.

“Anne babalara” diye başlayan mektupta şöyle deniliyor:

“Yaratmaya duyulan istek her çocukta eşit miktarda bulunur. Kızlarda da erkeklerde de.
Önemli olan hayal gücüdür. Yetenek değildir. Aklınıza gelen herhangi bir şeyi, nasıl isterseniz öyle inşa edersiniz. Bu bir yatak da olabilir, kamyon da. Bebek evi de olabilir, uzay mekiği de.
Pek çok erkek çocuğu, bebek evlerini sever. Bunlar uzay mekiklerinden daha insancıldır. Pek çok kız çocuğu uzay mekiğiyle oynamayı tercih eder. Bunları bebek evlerinden daha heyecan verici bulurlar.
Önemli olan, onların ellerine doğru materyalleri vermek ve içlerinden ne geliyorsa onu yaratmaları için izin vermektir.” 

Çeviri: Eda Utku / Radikal