Marco Polo'yu izlemek için 10 geçerli sebep

Marco Polo'yu izlemek için 10 geçerli sebep
Marco Polo'yu izlemek için 10 geçerli sebep
Şimdilerde çok büyük bir bütçeyle çekilen bir televizyon dizisine uyarlanan Marco Polo'nun hayatını izleyerek, belgesel tadında bir maceraya yelken açmak, soğuk kış günlerinde içinizi ısıtabilir.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - 70 yıllık bir yaşantıya kaç macera sığabilir? 1254'te Venedik'te başlayan bir masal gibi Marco Polo'nun yolculuğu. Belki de dünyanın ilk büyük maceraperesti oluşuyla, gezginlerin şahı denilebilecek küresel bir fenomendir İtalyan efsanesi.

Daha önce 2014'ün son aylarına yetişen diziler arasında tanıttığımız Marco Polo, büyük ilgi gören ilk sezonunun finalini şimdiden yaptı. Dev bir bütçeyle çekilen dizide, kostümler dekorlar ne kadar göz alıcıysa oyunculuklar da bir o kadar başarılı. Marco Polo dizisi her ne kadar, ünlü gezginin hayatını yansıtıyor olsa da senaryo gereği kurgulanmış hikayelerle de dolu dolu bir anlatıma sahip. Peki neden bugünü seçtik bu konuyu açmak için? Çünkü 8 Ocak Marco Polo'nun öldüğü tarih olarak biliniyor. Şimdi gelelim içerdiği masum spoiler unsurlarıyla derlediğimiz, Marco Polo'yu izlemeniz için 10 geçerli sebebe;

1. Kimdir bu Marco Polo?

İlginçtir; Marco Polo  İtalyan olmasına karşın Macarlar tarafından da benimsenen tarihi bir kişiliktir. Macarların iddiasına göre Marco Polo bir zamanlar Venedik himayesinde olan Dalmaçya'nın Korcula adasında doğmuş. Bu ada Venediklilerden önce Macar toprağı olarak bilindiği için Marco Polo'nun Macar asıllı olduğu düşünülüyor. Ancak pek çok İtalyan kaynakta Marco Polo'nun Venedik merkezinde yaşadığı ve Korcula'ya sonradan seyahat ettiği aktarılmaktadır. Dizide Kubilay Han'ın deyimiyle "Latin" olarak adlandırılıyor Marco Polo ve su götürmez bir İtalyan olduğunun altı çiziliyor. İtalya gibi Asya'nın büyük devletlerine oranla mikroskobik ölçüde bir ülkeden gelen Marco Polo'nun kendisini Asyalılara kabul ettirmiş olmasının, güçlü karakterine ve sahip olduğu yeteneklere bağlı olduğu düşünülüyor. Marco Polo'nun yabancı dilleri hızlı bir şekilde öğrenme, üstün iletişim kabiliyeti ve yön bulma konusundaki ustalığı, kendisini öne çıkaran özellikler arasındadır.

2. Marco Polo'nun ailevi ilişkileriTarihte bilindiği kadarıyla Marco Polo'nun ilk seyahatleri babasıyla birlikte Akdeniz ve Karadeniz'deki ticari merkezlere olan yolculuklarıdır. Sonrasında Papa Gregorius'un verdiği bir görevle Kubilay Han'a yazılan bir mektubu iletmek üzere babası ve amcasıyla Çin'e yolculuk ettiği ve uzun yıllar orada kaldığı bilinir. Dizide ise yalnız bir çocukluk geçiren Marco Polo, ancak genç bir delikanlıyken babası ile tanışma fırsatı bulur ve onların peşine takılarak Çin'e yolculuk eder. Bilindiği kadarıyla bu, Marco Polo'nun hayatında gerçekten yaşanmış bir dönemdir. Ancak dizide babasının Kubilay Han tarafından serbest bırakılmak karşılığında Marco Polo'yu, Kubilay Han'a rehin bırakması, ünlü kaşifin neden uzul yıllar Asya'da kaldığının açıklaması olarak karşımıza çıkar. Gerçekte böyle bir olayın gerçekleşip gerçekleşmediği net değildir.

3. Nasıl bir Marco Polo?Marco Polo her ne kadar ünlü bir tüccar ve gezgin olarak bilinse de, yaşadığı döneme göre çok da iyi bir silahşör ve savaşçı olması gerekir. Tarihte babası Niccolo ve amcası Maffeo'nun özellikle İstanbul'daki Venedik bölgelerini savunmak için savaştığı bilinse de, Marco Polo'nun savaşçı özellikleri hakkında çok fazla bilgi yoktur. Ancak yaşadığı dönem ve üstünden geçtiği bölgelere bakılacak olursa, Marco Polo'nun neredeyse 70 sene süren hayatını, iyi de bir savaşçı olmasına borçlu olduğunu düşünmemek imkansız. Dizide de Marco Polo, Kubilay Han'ın emriyle aldığı eğitimle üstün bir savaşçıya dönüşüyor. Dizideki yakın dövüş sahnelerinde çoğu kez Marco Polo'yu ve diğer karakterleri nefes kesici dövüş yeteneklerini sergilerken izleme fırsatı buluyoruz.

4. Hanların Hanı Kubilay Han

Cengiz Han'ın torunu olduğu bilinen Kubilay Han, dedesinden çok daha fazla toprağa hükmetme şansı bulmuştu. Büyük Moğol İmparatorluğu'nu parçalar halinde yöneten Kubilay Han, daha önce hiç bir Moğol'un başaramadığını başarmış ve bütün Çin'i Moğol toprakları içerisine alarak, Çin'i asırlardır yöneten Song hanedanlığını sona erdirmişti. Çin'de Yuan Hanedanlığını kurup 1294 yılına kadar bu hanedanlığın başında durdu. Dizide Kubilay Han'ı güçlü bir karakter olarak karşımızda buluyoruz. Çin'in fethedilmesinde de Marco Polo önemli bir rol oynuyor.

5. Kubilay'ın çocuklarıKubilay Han'ın bilinen iki çocuğundan ikincisi olan Jingim tarihte de yer alan ve Yuan Hanedanı'nın ilk hükümdarı olarak bilinen bir karakter. Ancak Kubilay Han'ın, aynı dedesi Cengiz Han gibi pek çok farklı kültürden kadınla birlikte olduğu ve farklı ırklardan evlatları olduğu da biliniyor. Bu evlatlardan neredeyse hiçbirini tarihi kayıtlarda bulmak mümkün değil. Ancak dizide Ahmad, Byamba, Yusuf gibi Kubilay Han'ın gerek evlat edindiği, gerekse "peydahladığı" çocukları devlet yönetiminde önemli kademelerdeki isimler olarak öne çıkıyor. Bu karakterleri canlandıran oyuncuların performansları da bir hayli başarılı.

6. CinsellikMesele Kubilay Han gibi bir yönetici olunca, renkli bir cinsel hayat da kaçınılmaz senaryo unsurlarından biri oluyor. Dizi bu noktada Allah'ın verdiğini kuldan saklamayan bir anlayışa sahip. Son dönemdeki pek çok dönem dizisinde yer alan açık sahneler Marco Polo'da da cömertçe kullanılmış. Olmadık bir sahnede ailenizden birinin odaya girip sizi çok yanlış anlaması işten bile değil.

7. Tüm bunlar nereden geliyor?

Dizinin içinde yer alan bu geniş senaryonun kaynağı nedir derseniz, bizzat Marco Polo'nun kaleme aldığı seyahatnamesi... Seyahatname, Marco Polo'nun bilinen hayatı ve dönemin Asyasına yönelik betimlemeleri içeriyor. Venedik'e döndükten sonra Cenevizlilere esir düşen Marco Polo'nun bu dönemde arkadaşı Rustichello do Pisa'ya yazdırdığı anıları, dizinin en önemli kaynakçası konumunda. Il Millione adıyla tanınan bu kitabın Avrupa için, farklı kıtalar hakkında önemli bir bilgi kaynağı olarak referans alınması açısından önemi büyüktür.

8. Hikaye nerelere gidecek?Eğer dizide Marco Polo'nun tüm hayatını izleme fırsatı bulursak, Marco Polo'nun dönüş yolculuğunda İran'dan sonra Trabzon ve İstanbul'daki maceralarını da izleyebileceğiz ki, İstanbul burada çok önemli bir yer tutuyor. Marco Polo'nun Venedik'e dönmeden önce son durağı olan İstanbul'da uzun bir zaman geçirdiği ve beraberinde getirdiği bazı hazineleri her ihtimale karşı İstanbul'da bir yerlere sakladığı rivayet edilir. Assasins Creed gibi ünlü bilgisayar oyunlarında da konu edilen bu efsanenin aslı var mıdır bilinmez. Ancak Marco Polo'nun bütün hayatını dizide izleme fırsatımız olursa, Bizans yönetimindeki İstanbul'u görme şansımız da olacak.

9. Marco Polo ve Ertuğrul GaziMarco Polo'nun ilk sezonunda izleyiciler olarak bir sürpriz yaşadık ve adı telaffuz edilmese de Hasan Sabbah'la karşılaştık. Kubilay Han'a düzenlenen bir suikastin izini süren Marco Polo'nun Haşhaşilerin peşinden gidip "Yaşlı Adam" olarak adlandırılan Hasan Sabbah'la karşılaşmasına tanık olduk. Aslında bu buluşma pek mümkün değildi. Çünkü Hasan Sabbah'ın 1050'lili yıllarda yaşadığı biliniyordu. 1124'te öldüğü düşünülen Hasan Sabbah'ın Marco Polo ile karşılaşması imkan dahilinde değildi çünkü Hasan Sabbah öldüğünde Marco Polo henüz doğmamıştı. Ancak eğer dizi kronolojik tarihe bağlı ilerlerse Marco Polo'nun dönüş yolculuğunda Osmanlı Devleti'nin kurucusu Ertuğrul Gazi ya da babası olan Süleyman Şah ile karşılaştığını görürseniz şaşırmayın. Çünkü Marco Polo'nun dönüş yolculuğunda Anadolu üstünde geçtiği yıllarda Kayı Boyu'nun Söğüt ve Domaniç'e uzanan güzergahı neredeyse Marco Polo'nunkiyle aynı! Trabzon'da olmasa bile Güneydoğu ve İç Anadolu'da bir yerlerde karşılaşmış olmaları kuvvetli bir ihtimal.


10. Peki nasıl izleyeceğiz?

Şu an için ülkemizde yayın yapan herhangi bir TV kanalı Marco Polo dizisini yayınlamıyor. Bu yüzden mevcut imkanlar dahilinde en iyi ihtimalle bir internet sitesinden Marco Polo'yu altyazılı bir şekilde takip edebilirsiniz. Buradan da yayıncı kuruluşlara ufak bir çağrımız olsun: Son derece pahalı, emek harcanmış olan bu yapımın Türk izleyicisiyle buluşması güzel olacaktır. Hiç bir şey için olmasa bile, daha birinci bölümde Marco Polo'nun ağzından Uygur Türkçesi ile bir cümleyi duymak için bile değer! "Hayalet kum şarkı söylüyor" demeye çalışan Marco Polo, bu sahnede "Hayalet kum şarkı söylemek" diyerek gerçekten gönlümüzde ayrı bir yere sahip oldu.

Bonus: Tarih kitaplarından 2. sezon için spoiler esintileriDizi giderek derinleşen karakterleriyle ve olay örgüsüyle izleyiciyi içine çekse de aslında neler olduğunu ya da olacağını az çok tarih kitaplarına bakarak söylemek mümkün. Misal Marco Polo'nun Asya'daki maceraları devam edecek, Kubilay'ın verdiği pek çok görevle gitmediği bölge neredeyse kalmayacak. Öyle ki ikinci sezonda Marco Polo'yu İran'da görmemiz büyük bir ihtimal. İran Şahı ile evlendirilecek bir prensese eşlik eden Marco Polo, dönemin en büyük deniz yolculuğuna yelken açacak. 600 kişilik kafileyle Çin'den İran'a giden Marco Polo'nun yolculuğunda, 500'den fazla kişi büyük bir trajediyle can verecek.