Marilyn Monroe ile ilgili az bilinen 12 gerçek

Marilyn Monroe ile ilgili az bilinen 12 gerçek
Marilyn Monroe ile ilgili az bilinen 12 gerçek
Marilyn Monroe hayatta olsaydı bugün 89. Yaşını kutlayacaktı. Yaşamı boyunca hakkındaki dedikoduların sonu gelmedi belki ama bunların hiçbiri onun hakkındaki gerçekleri değiştirmedi. İşte doğumunun 89. Yılında, bugün hala oldukça az kişi tarafından bilinen Marilyn Monroe gerçekleri.

RADİKAL - Marilyn Monroe 1926 senesinde bugün doğmuştu. Doğduğunda annesini kaybetmesiyle başlayan trajedinin etkisini tüm hayatı boyunca hissetmiş Monroe. Çalkantılı hayatı ve ünü bir araya geldiğinde ortaya çıkan dedikodu silsilesinin önüne pek geçilememiş olsa da, aradan geçen zaman Monroe'nun hayatındaki gerçeklere de ışık tutuyor. İşte bu zamansız ikonun hayatıyla ilgili az bilinen 12 gerçek.

1. 11 tane üvey ailesi oldu

Asıl ismi Norma Jeane Baker olan Marilyn Monroe öz annesini doğum esnasında kaybetti. Bu yüzden bir yetimhanede büyüyen Marilyn Monroe üvey annesi yasalar tarafından belirlenmeden önce tam 11 üvey aileyle yaşadı.

2. Bir hayvanseverdi

Çocukluğunda Tippy adını verdiği bir köpeği vardı. 1962 yapımı, tamamlanmamış Something's Got to Give filmindeki köpeğe de aynı ismi vermişti Monroe. İsmi Maf olan bir başka köpeği ise kendisine Frank Sinatra tarafından armağan edilmişti.

3. Aslında Holly Golightly o olacaktı

Breakfast at Tiffany’s’de Holly Golightly karakterini oynaması için Truman Capote’nin ilk tercihi Monroe’ydu. Fakat sonraları, karakterin doğasına daha uygun olduğu düşünüldüğünden rol Audrey Hepburn’e verildi.

4. UCLA’da öğrenciydi

Marilyn Monroe akademik eğitimini Kaliforniya Üniversitesi’nde aldı. Bugün UCLA kısa ismiyle bilinen okulda Monroe, Rönesans Dönemi Sanatı ve Edebiyat alanında derslere katıldı.

5. Edebiyata olan ilgisi hep sürdü

Hayatı spotların altında ve sürekli değişken bir ruh haliyle sürse de Monroe edebiyatla olan bağını hiç kesmedi. Kütüphanesinde dört yüzden fazla kitabı olan Monroe’nun Dostoyevski, Salinger, Tolstoy, Hemingway ve Kerouac favori yazarlarındandı.

6. Entelektüel erkekleri beğeniyordu

Shelley Winters ile birlikte yaşadığı dönemlerde hazırladıkları “çekici erkekler” listesinde Marilyn Monroe’ya ait olan kısımda Arthur Miller ve Albert Einstein ilk sıradaydı.

7. Elmaslar onun en yakın arkadaşı değildi

Meşhur şarkısında söylediğinin aksine Marilyn Monroe pahalı takıları çok kullanmadı, hiçbir zaman da çok fazla edinmedi. 1999’da yapılan açık artırmadaki kayda değer iki takı, John DiMaggio’nun ona aldığı yüzük ve inci bileklikti.

8. Kahramanı Abraham Lincoln’dü

Marilyn Monroe'nun Norman Mailer tarafından yazılmış olan biyografisinde Abraham Lincoln için, “Onunla ilgili bulduğum her şeyi okumak istiyorum.” dediği bir bölüm yer alır.

9. Arthur Miller ve Joe DiMaggio’dan önce bir kez daha evlenmişti

 

16 yaşındayken evlendiği James Dougherty sonradan bir dedektif olmuş. Söylentilere göre Dougherty’nin ikinci eşi Marilyn Monroe’nun filmlerini izlemeyi ona yasaklamış.

10. 1949 senesinde Playboy için verdiği pozdan kazandığı para…

Yalnızca 50 dolardı. Sonrasında Hugh Hefner o fotoğrafı 500 dolara satın aldı.

11. Öldüğünde Frank Sinatra dinliyordu

Marilyn Monroe öldüğünde Frank Sinatra’nın bir plağını dinliyordu. Ayrıca yine odasında bulunan kitaplardan biri de Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek adlı romanıydı.

12. Ölümünden 20 sene sonra bile çiçeklerini aldı

Marilyn Monroe Joe DiMaggio ile boşanmıştı fakat yeniden evlenmeyi düşündüğü biliniyordu. Ölümüyle sarsılan DiMaggio, Monroe’nun mezarına 20 sene boyunca çiçek yolladı.