Matematikten sınıfta kalmamızın sebebi tembellik değilmiş!

Matematikten sınıfta kalmamızın sebebi tembellik değilmiş!
Matematikten sınıfta kalmamızın sebebi tembellik değilmiş!
Yıldızı çarpım tablosuyla barışmayan herkesin ortak serzenişidir: "Sözelciyiz ezelden" Minibüste sırf para hesabı yapmaya maruz kalmamak için arka sıraya oturanlar, bu haber içinizi ne kadar rahatlatır bilinmez ancak matematikteki yeteneksizliğinizin sebebi siz değil, çok sevdiğiniz biri olabilir!

RADİKAL - İki artı iki eşittir dört. Dört artı dört eşittir sekiz. Sekizin pi’ye bölümünün bir başka sayının kareköküyle çarpımının karesi… Cevabı bilmiyor musunuz? Korkmayın. Bu sizin suçunuz olmayabilir. Öğretmenleriniz eğer sizin için "Doğuştan matematik özürlü" tespitini yapıyorsa, kızmayın onlara, haklı olma payları çok yüksek! Tembellikmiş, haylazlıkmış, ödevleri yapmamakmış... Bunları unutun, kafanız matematiğe basmıyorsa bu sizin suçunuz değil!

Hollanda VU Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, anneleri hamilelikleri sırasında düşük tiroksin seviyesine sahip olan 1100’ün üzerindeki çocuğu 5 yıl boyunca takip etti. Çocukların üçte ikisi matematik testlerinde kötü sonuçlar almaya daha yakındı. Yani hiç öyle ilkokuldaki çarpım tablosu derslerini beklemeye gerek yok, ağaç gerçekten yaşken eğiliyor. Matematik yeteneği, doğuştan gelen bir özellik!

Daha önceki araştırmalara göre hamile kadınlardaki düşük tiroksin seviyesi çocuklarda zihin gelişiminin düşük olmasına neden oluyordu, fakat şimdiye kadar bunun çocukların performansını nasıl etkilediği belirsiz kalmıştı.

Hollanda’da yapılan araştırmanın detayları European Journal of Endocrinology’de yayınlandı.
Araştırmacılar, çalışmaya kadınların hamileliğinin ilk 12 haftasında tiroksin seviyesini kaydederek başladı. Sonra, çocuklar 5 yaşına geldiğinde onların hem matematik hem de dil dersleri sonuçlarına baktılar.

Çıkan sonuçlar ise şöyleydi: Annesi düşük tiroksin seviyesine sahip olan çocuklar, annesi normal tiroksin seviyesine sahip olan çocuklara göre dönem sonunda matematik testlerinden 2 kat daha düşük not almıştı.

Ailenin geçmişini ve çocukların doğumdaki sağlık değişkenlikleri göz önüne alındığında bu oran 1,6’ya düştü. Bu da demek oluyor ki bu çocukların matematik notları diğerlerine göre yüzde 60 oranla daha kötü. Buna rağmen çocukların dil gelişimi etkilenmemişti. Yani tiroksin seviyesi diğer becerileri değil, direkt matematik alanındaki yeteneklerimizi etkiliyor.


Araştırmada, çocukların test sonuçlarıyla okuldaki yaşıtlarının test notları karşılaştırıldı. Araştırmanın başyazarlarından Dr Martijn Finken, annedeki düşük tiroksin seviyesinin çocukların matematik problemi çözme yeteneğini etkilediğini ama bunun hayat boyunca devam edip etmeyeceğinin bilinmediğini söyledi;

“Bu problemler yetişkinlikte de görülmeye devam etse de sıradaki büyük soruyu cevaplayabilmek için bu çocukları takip etmeye devam edeceğiz” dedi. Ancak öngörüler bu çocukların hayatları boyunca matematik hesaplarında büyük sıkıntılar yaşayacağı yönünde.

Dr Finken, bu çocukların eğer gelecekte de matematik dersleri için fazladan yardıma ihtiyacı olacaksa yeni bir hormon testi geliştirmeleri gerektiğini açıkladı. “Anne karnında çocuklara hormon takviyesi yapmak da mümkün olabilir. Bu daha önceden denenmiş bir tedavi ama şimdiye kadar zihinsel becerileri geliştirmediği görüldü” dedi.

Toparlamak gerekirse, eğer anneniz size matematik derslerinde başarısız olduğunuz için yükleniyorsa suçu gönül rahatlığıyla ona atabilirsiniz.


  ETİKETLER:

  Hollanda

  ,

  hayat

  ,

  hamile

  ,

  Matematik