Medcezir dizisini izleyenlerin kesinlikle örnek almaması gereken 7 karakter

Medcezir dizisini izleyenlerin kesinlikle örnek almaması gereken 7 karakter
Medcezir dizisini izleyenlerin kesinlikle örnek almaması gereken 7 karakter
Medcezir her Cuma akşamı 20.30'da yeni bölümleriyle Star TV ekranlarında izleyicileriyle buluşan efsane bir dizi. Hem Çağatay Ulusoy, hem de Serenay Sarıkaya gibi genç izleyicilerin gözdesi oyuncularıyla hem de Dallas'ı aratmayan ilişki ağını barındıran senaryosuyla Medcezir son yılların en çok konuşaulan dizilerinden biri. İşte size Medcezir dizisinde örnek alınmaması gereken 7 karakter!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Medcezir öyle bir dizi ki, izlerken "Bunlar nasıl insanlar" dememek elde değil. Zaten kimin nerede ne zaman kiminle bir ilişkiye yelken açacağı belirsiz, bu yetmezmiş gibi bir de hepsinin kafası bir başka alem. Biri raporsuz deli, öbürü atarlı ergen, diğeri azgın teke... Medcezir Akıl Hastanesi desek yeridir. Hatta belki de bütünüyle Medcezir dizisi, deli dolu bir karakter olan Mert'in akıl hastanesinde kafasında yarattığı olaylardan ibaret bile olabilir. Şüphelenmemek elde değil, çünkü Türkiye dizi tarihindeki arıza karakterlerin adeta bir "Best Of" u olmuş durumda Medcezir. Dizide bir an olsun sular durulmuyor. Her Cuma 20.30'da Star TV'yi açıp bakalım bu akşam Medcezir'in kaçıncı dakikasında Hasbinallah diyeceğiz diye beklemek durumundayız. Karakterler çok renkli ama sosyal hayatta rol model olmaları zor. İşte size Medcezir dizisinde bize illallah dedirtmiş 7 karakter.

1. Kenar mahalle rüyası Yaman

Kenar mahallede büyümüş bir çocuk Yaman. Güya zeki bir delikanlı, kendisine bakan eden bir çocuk. Ama konuşması tavırları bildiğin serseri. Al odunluktan iki okka bir kütük indir kafasına. Güzel kardeşim, çocukluğunda o kadar dram yaşamışsın etmişsin, kendi halinde bir hayat tercih etsene. Yok! Zengin kızlarının peşinde pervane olmuş. Medcezir'in her bölümünde ayrı bir bela, yok Yaman vuruldu mu? Yok efendim Yaman hangi kavgaya karıştı. Sular durulmuyor Yaman'ın hayatında. Dövmediği insan evladı yok, içine girip haklı çıkmadığı tartışma yok. Delikanlılık değil Yaman'ınki düpedüz pişkinlik. Az geride durayım kendi hayatımı düzene sokayım demek yok. Bir de her cümlesinin sonu "yapıjam edijem" diye bitmiyor mu, nasıl bir kenar mahalle ağzıdır anlayabilen beri gelsin. Sanki kendi aklı başındaymış gibi, bir de akıl veriyor önüne gelene, atara atar, gidere gider, bu hayat nereye kadar böyle gider Yaman Efendi?

2. Diz dövdüren kız Mira

Ah Mira ah. Güzellik sende, para sende, kısmet sende her şey sende de bir tek akıl sende değil. Kim ağlasa ona inanıyor Mira, bununla da kalmıyor ele güne mavi boncuk dağıta dağıta 80 milyonu mavi boncuk sahibi etme yolunda da emin adımlarla ilerliyor. Ailen zengin, istediğin her şey elinin altında. Tutturmuşsun aşktır sevdadır, bırak bu işleri. Elindeki imkanlarla eğitim hayatına yatırım yap, kendini geliştir. Kendine bir iş kur, hayatını kendin yönet. Yok... Mira'daki imkanın yarısı bizde olsa, 70 ülkeye ihracat yapan holding zincirleri kurmaz mıydık? Hatta şirketin adını da Medcezir Holding koymaz mıydık? Bu mudur zengin kızının bu ülkeye verebilecekleri?

3. Arsızın bayrak tutanı Eylül

Eylül eziyetin vücut bulmuş hali. Mert gibi doğal, düzgün, sempatik çocuğu bulmuş bunuyor. Bunamakla da kalmıyor her bölümde resmen sinir krizi geçirtiyor insana. Böyle bir arsız, böyle bir yüzsüzle ancak Bu Hayat Benim'deki Efsun baş edebilir ki, onun da bu mücadeleden ağır yaralı çıkması muhtemel. Medcezir'in Efsun'u adeta kendisi. Zengin hayatı gözünü döndürmüş, duygulardan anlamayan, şımarıklıkta yüksek lisans sahibi bir kız Eylül. Güzel kızdır, hoş kızdır ama bir yere kadar çekilir.

4. Ömür törpüsü Sude

Bizans prenseslerinden hallice bir entrika yumağı olan Sude, tam bir ölür müsün öldürür müsün karakteri. Zengin koca avlayan, genç erkeklerin aklını çelen, kafasına estiğini yapan bir kıyamet alameti adeta. Yüzünde iki parmak kauçuk kıvamında makyajıyla evlat olsa sevilmez bir vatandaş. İnsanın Sude gibi biri olsun hayatında iki güne kalmaz doğduğuna pişman olur. İki çocuk annesi kadına yakışacak hareketler midir bunlar? Hepsini geçtik, Kenan'la yatıp kalkmak nedir arkadaş? Medcezir dizisinde bütün erkekler, sanki her an bir serbest vuruş kullanılacakmış gibi baraj kuruyor Sude'yi gördükçe.

5. Şıpsevdi insan Napolyon Faruk

Bu ne para merakıdır arkadaş. Bıraksan küveti parayla doldurup banknot banyosu yapacak. Tek merakı para olsa gene bir nebze kabul edilebilir bir adam olacak ama değil. Faruk bir de maymun iştahlı ki sormayın. Bi zamanlar Avukat Selim'in rahmetli karısı Ender'i sevmiş, sonra gitmiş Sude ile evlenmiş, Sude'yle ayrılmış Sedef'le evlenmiş. Hayırdır arkadaş bir freni yok mudur bu yüreğin. Kimi sevdiğin, kimden çocuk sahibi olduğun, kiminle evlendiğin belli değil. Bir dur kardeşim, bir soluklan. Sen de insansın! Medcezir'de bir sonraki ilişkisini merakla bekliyoruz Faruk'un. Para para para, kadın kadın kadın. Felsefe bu arkadaşta.

6. Azgın teke Asım

Vay Asım Şekip Kaya vay... Neymiş "Bay Aşk"mış. Helal olsun. 70'ine merdiven dayamış, iş adamı, güç odağı, yenilmez, panzer gibi vatandaş Maşallah! Medcezir'deki Cemiyet hayatının ihtiyar delikanlısı, gözü hala genç kızlarda, çapkınlıkta... Bu nasıl bir bohem hayatıdır? Ondan sonra kalp krizleri geçirip yerlere yığılırsın işte, sonra bekle ki Yaman kalp masajı yapsın, tabii ona kalp masajı denirse...

7. Delinin önde gideni Sedef

Sedef de ayrı bir karın ağrısı. Hadsizlikle dobralık arasında gidip gelen söylemleriyle sabır sınırlarını zorluyor herkes için. Hayatla dalga geçmesi bir yana dursun, yanında yöresindekilere bir rahat nefes de aldırmıyor Sedef.

Bonus: Turunç Nadir

Bir insan neden kötü adam olmayı tercih eder? Bunu Nadir Baktıroğlu müsait bir zamanında açıklasın mümkünse. Diziye kattığı gerilimden ziyade, kafasından geçen komplolarla her bölümde "Bir ölemedi gitti" dedirten zalımlığın takım elbise giymiş hali Turunç Nadir. Saygın görünüşünün altında yatan pislikle nasıl bir eziyetsin sen be adam?