Metrobüste oturma garantisi veren kapı: Arka Kapı!

Metrobüste oturma garantisi veren kapı: Arka Kapı!
Metrobüste oturma garantisi veren kapı: Arka Kapı!
İş çıkışı saatlerinde aklımıza gelmeyen ancak, ne zaman ki o zalım metrobüs durağında sarı çizginin önüne dikilsek kafamızda beliren bir soru vardır ya hani; "Acaba hangi kapıdan binsem?" İşte bunu düşünen Poltio yine ilginç anketlerden birine imza attı ve ziyaretçilerine "Metrobüste oturma garantisi veren kapı hangisidir?" diye sordu...

RADİKAL - İstanbul ’da yaşayan herkesin ortak sorunlarından biri de metrobüste oturacak yer bulmak. İstanbullular üzerindeki genel kanı hangi kapıdan binilirse binilsin ayakta kalınacağı yönünde. Ancak metrobüs gediklileri bir tercih yapmak zorunda kalırlarsa bir kapı belirgin şekilde öne çıkıyor. Poltio 5531 kişinin yanıtladığı bir anketle o kapıyı tespit etmeyi başardı. İşte bu akşam metrobüse bineceklerin ayakta kalmamak için kaçırmaması gereken araştırmanın sonuçları, önce bir infografiğimize bakalım...

 

Ön kapı (%6)

 

En düşük şans. Şoför mahalinden koltuklara kadar olan mesafe çok uzun ve tehlikelerle dolu. Metrobüse ilk giren olmak gibi bir şansınız yoksa oturmanız mümkün değil. Zaten binbir mücadele ile o yolu aşıp ilk koltuklardan birine oturmayı başarsanız da o sefayı maksimum bir durak sürdürebilirsiniz. Çünkü herkes bilir ki o mahal metrobüs teyzelerinin alanıdır. Oflaya puflaya ve önlerine dikilen her türlü engeli iterek metrobüse giren teyzeler için şoförün arkasındaki ilk koltuğun sağı ve ön tekere sırtını vermiş bir buçuk popoluk alanı olan koltuk bir şeref madalyası sayılır. O koltuk uğruna ya Rab ne güneşler battı, biliyor musun?

 

Orta Kapı (%7)

 

Ön kapının imkansızlığını anladıktan sonra orta kapıya doğru ilerledin ama yine kaybettin. En yoğun kalabalığın olduğu noktadasın. Nasıl ki Mordor'a öyle yürüyerek giremezsin, orta kapıdan binip de koltuğa öylece oturamazsın. Kapılar açıldığı anda surlardan içeri hücum eden Yeniçeriler gibi atağa kalkan kalabalık geçit vermez. Öyle omuzlar atılır, öyle tekmeler yersin ki Rugby'nin bizim milli sporumuz olmayışına şaşarsın.

 

Arka Kapı (%10)

 

Herhangi bir kapıyı deneyeceksen işte o kapı, bu kapı. Metrobüs teyzeleri bu bölge ile pek ilginmez. Bu şansını yükseliyor. Buradaki tek umudun ise en arkadaki ikili koltuk. Tavsiyemiz kapının sol tarafından mevzilenmen ve kapı açılır açılmaz kendini sola doğru atman. Mutlaka seninle aynı anda bunu yapanlar çıkacak. Unutma metrobüste hayatta kalmanın tek bir kuralı vardır. Acımak yok.

 

Acı Gerçek: Hiçbir Kapı (%77)

 Haftaiçi öğlen saatlerinde ilk duraktan binmediysen, orta büyüklükteki bir Meksika uyuşturucu çetesinin üyesi kadar acımasızlaşmadıysan, çok başarılı bir şekilde hamile ya da gazi taklidi yapamıyorsan, metrobüs gediklisi değilsen üzgünüz, metrobüste sana oturma garantisi veren hiçbir kapı yok. Metrobüs gediklisi olan yüzde 33'ten değilsin. Rıza Zarraf olup 1 milyon TL versen bile metrobüsten loca alamazsın.