'Milli spor' kepçe izlemeyi sanal ortama taşıdı!

'Milli spor' kepçe izlemeyi sanal ortama taşıdı!
'Milli spor' kepçe izlemeyi sanal ortama taşıdı!
Türkiye insanının en sevdiği aktivitelerden olan 'kepçe izleme' kepceizle.com'la sanal ortama taşındı. Bir ihtiyacı karşıladığını söyleyen sitenin yaratıcısı Muhammet Alican Çakmak, "Bende de çöp arabası izleme hastalığı var ama kepçenin yerini tutamaz" diyor
Haber: ECE ÇELİK - ece.celik@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Türkiye’de yaşayan herkes defalarca şahit olmuştur. Önce anlam veremezsiniz sonra sizin de içinizde izleme isteği olur. Bir inşaat ya da yol çalışmasının önünde kepçe izleyen kişilerden bahsediyoruz elbette. Google’a ‘milli sporumuz’ yazınca bile otomatik tamamlamadan ‘iş makinesi’ ile karşılaşıyoruz. Durum buyken öğrenci Muhammet Alican Çakmak, kepçe izlemeyi farklı bir platforma taşıyan bir site geliştirdi. Kepceizle.com sitesini açar açmaz, çalışan bir kepçe izlenebiliyor.

Adeta izleyeni hipnotize eden bu sıra dışı projeyi geliştiren Muhammet Alican Çakmak, fikrin bir süpermarket önündeki kazı çalışmasından çıktığını anlatıyor: Marketin ön tarafında bir kazı çalışması vardı, malum mevsimlerden yaz, dayılar gençler sandalyeyi atmışlar kepçe izliyorlar. Ben de arkadaşıma dönüp “Bunun sitesini yapsam ne tutar” dedim. Arkadaşım da “Kafandaki şu saçma sapan şeyleri atar mısın” dedi.

Arkadaşının sözlerine aldırış etmeyen Çakmak, o dönemki yabancı kız arkadaşına site fikrini anlatıyor. Kız arkadaşı da durumu şaşkınlıkla karşılıyor.

Basit ve hedefe yönelik bir site planlayarak siteyi yayına alan Çakmak sitenin bir anda yoğun bir ilgiyle karşılaşmış. Sosyal medya fenomenlerinin de siteye ilgisiyle birlikte ilk üç günde 70 bin kişiye ulaşmış.

Sosyal medyadan yoğun bir ilgi olduğunu anlatan Çakmak, “İnsanlar kepçelerle çektirdikleri selfie’leri gönderiyor” diyor.

İnsanların kepçe izlemeyi neden bu kadar sevdiğini sorduğumuzda yanıtı çok net oluyor “Ata sporumuz başka açıklaması yok. Bende de mesela çöp arabası izleme hastalığı var. Ama Türkiye’de kepçe başka boyutta tabii. Kepçe iyidir ya”

Türkiye toplumunun mizah anlayışını sanal aleme döktüğünü anlatan Çakmak, kepceizle.com’la yetinmeyerek bir de camasirmakinesiizle.com’u kurmuş. Ancak çamaşır makinesinin kepçenin çektiği ilgili çekmediğini söylüyor.