Mutluluk formülü: Finans kariyerini bırakıp köpek gezdirmeye başladı

Mutluluk formülü: Finans kariyerini bırakıp köpek gezdirmeye başladı
Mutluluk formülü: Finans kariyerini bırakıp köpek gezdirmeye başladı
Yaptığınız işten, sürekli stres altında yaşamaktan ve kendinize zaman ayıramamaktan şikayetçiyseniz, bu adamın yaşadıkları size ilham verebilir.

RADİKAL - Yaklaşık 5 yıl boyunca Londra’da finans alanında çalışan Matt Hein’ın ilginç bir hayat hikayesi var. 

Başarılı bir finans kariyeri olan Hein, 2010 yılında bir gün ‘artık yeter’ dedi ve bu stresli hayatı geride bırakmaya karar verdi. İşini bırakıp Fransız Alplerine doğru yola çıkan İngiliz adam, orada bir kadınla tanıştı. Norveçli kadınla flört etmeye başlayan Hein, kadının peşine takılarak Oslo’ya kadar gitti. 2012 yılına gelindiğinde Oslo’da kendine yeni bir hayat ve düzen kuran Hein, aslında bambaşka bir hayat yaşamak istediğini de böylece keşfetti: Genç adam köpeklerle beraber, doğada gezmek istiyordu.

İşi gücü bırakıp köpek gezdirmeye başlayan Matt Hein’in yaşadıkları, Norveçli bir yönetmen tarafından belgesel haline getirildi. Norveçli yönetmen Fredrik Harper’ın geçen hafta Vimeo’da paylaştığı “Portrait of a Dogwalker” (Bir köpek bakıcısının portresi) adlı belgeselde, Matt Hein’ın mutlu ve huzurlu yaşamı anlatılıyor.

Genç adam finans işini bırakma sürecini şu sözlerle anlatıyor; “Sabahları patronunuzdan önce işe gitmeniz, akşamları da o gittikten sonra işten çıkmanız gerekiyor. Çünkü bu şekilde patronunuz sizin daha çok çalıştığınızı düşünür. Bu bir tür kim daha çok masa başında oturarak hayatını boşa geçirebilir yarışı. Hayatınızı böyle yaşayamazsınız.”

PORTRAIT OF A DOGWALKER from Fredrik Harper on Vimeo.

Matt Hein, Norveç’teki pek çok köpek bakıcısının şehirdeki küçük parkları seçtiğini söylüyor. Çünkü köpek gezdiricileri hem kendileri, hem de gezdirdikleri köpekler için vergi ödemek zorunda ve şehir içinde ne kadar ufak bir alanda gezerlerse, o kadar az vergi veriyorlar. Matt Hein “Bunun bir fırsat olduğunu düşündüm. Haftanın beş gününü seve seve dışarıda geçiririm. Macera sever olduğum ve köpeklerle zaman geçirdiğim için bana ödeme yapıyorlar” dedi.

Kendine beyaz bir kamyonet alıp köpekleri şehir dışında yürüyüşe çıkaran Hein, tüm günü onlarla ormanda geçiriyor. Matt Hein şu sözleriyle başkalarını da motive ediyor; “Kendi kendimize ‘Bunu yapamam çünkü elimde bir sürü şey var’ demek çok kolay. Hâlbuki öyle değil, sadece değişin.”

Kaynak: Alexander C. Kaufman / The Huffington Post

Çeviri: Öykü Çetin / Radikal