Nazi öldürmekle en çok özdeşleşen 15 unutulmaz oyun serisi

Nazi öldürmekle en çok özdeşleşen 15 unutulmaz oyun serisi
Nazi öldürmekle en çok özdeşleşen 15 unutulmaz oyun serisi
Yeni geliştirdiğiniz bilgisayar oyunu için kötü adam karakteri arıyor, ancak politik olarak doğrucu bulunmamaktan mı korkuyor musunuz? Kolayı var: Nazileri seçin, herkes mutlu olsun. / Yiğitcan Erdoğan

Oyununuza kötü adam mı arıyorsunuz? Politik olarak doğrucu bulunmamaktan korkuyor musunuz? Rusları düşman yaparsanız oyununuz Rusya’da, Arapları düşman yaparsanız Orta Doğu’da satmaz diye bir endişeniz mi var? Çözümü uzaylılarda aradınız ama, “ya şöyle bir kurşunlu silah tutsun oyuncuların eli” diyen iç sesinizi susturmakta başarılı olamadınız mı? O zaman çözüm çok basit: Çare Naziler.

Koyun oyunu 1930’ların sonu, 40’ların başına. Mekan olarak işgal altındaki Paris’i, Berlin’i, Stalingrad’ı seçin. Kar, kış, zor yaşam koşulları, eski silahlar, ne varsa dayayın. Bırakın oyuncular içleri rahat ede ede düşman vursunlar. Sonuçta Nazilerin ölümünden rahatsız olacak kimse olamaz değil mi? Tabii ki olamaz, insanları sırf dini kimlikleri yüzünden sabun yapan iğrenç bir organizasyondan bahsediyoruz. Pazubandına swastika yapıştırın, biz de ferah ferah vicdan yapmadan haklı bir katliama çıkalım.

Pek çok oyun bu şiara adı gibi uydu. Nazi vurmalı oyunları saysak, buradan köye yol olur, farkındayız. Biz biraz farklı bir şey yapmak istedik. Kalın harflerle yazıyoruz, kaçırmayın, aşağıda yazdığımız oyunlar, kalitelerine göre listelenmediler. Sıralama tamamen, oyunların Nazi vurmak ile ne derece eşleştiklerinin göstergesidir. Yani, bir oyunun adı geçtiğinde “Nazi öldürmek” konsepti aklımıza hangi sırada geliyor, ona baktık, ona göre sıraladık.

Tamam mıyız? O halde buyurun!

15. Day of Defeat

radikal

Nedendir bilmiyoruz, fakat Nazi öldürme mefhumu mod camiasında neredeyse ana akım oyunlar arasında olduğundan daha popüler. Nazilerle uzaktan yakından alakası olmayan oyunlara bile Nazili mod yaptılar, Day of Defeat de bunlardan biriydi. Hayatına bir Half-Life modu olarak başladı ve Valve’ın şirket politikası sağ olsun; yapımcıları Valve tarafından işe alındı ve kendisini full kutulu bir hâlde gördük. Sonradan Source motoru ile yapılan devam oyununu bugün hâlâ oynayanlar var. Haksız değiller.

14. Men of War

radikal

Ukraynalı Best Way firması, kısa hayatı boyunca neredeyse tamamen Nazi vurmalı oyunlar yaptı. Bunlardan biri Soldiers: Heroes of WWII idi, diğeri ise Faces of War. Fakat aklımızda en çok kalan, Nazi vurmayla da en çok özdeşleşen Men of War oldu. Baya sağlam bir oyundu Men of War, ama sanıyoruz onu bu listeye sokan daha ziyade sunumu oldu. Kapağına bile bir saniye baksanız, Men of War seneler sonra aklınızda “Haa o Nazili oyun, evet” diye kalır.

13. Red Orchestra

radikal

Buyurun bir de buradan yakın. Day of Defeat gibi, Red Orchestra da ilk önce bir moddu. Fakat Day of Defeat’in aksine, Red Orchestra hayatına “hızlı oynanan gerçekdışı FPS’ler” skalasının öteki ucunda, Unreal Tournament civarlarında başladı. Bugün ikinci full sürümü, Red Orchestra 2 deliler gibi oynanıyor. Oyunun ismi bile bir Nazi öldürme kafasında zaten, Red Orchestra Gestapo’nun Nazi karşıtı / Sovyet yanlısı propaganda çemberlerine verdiği isim zira.

Önce bozup, sonra muhteşem bir dönüş yapan 8 oyun serisi

12. Hidden & Dangerous

radikal

Bu oyunu hatırlayanınız var mı bilmiyorum. Benim kendisiyle çok ilginç bir ilişkim var. Eğer fena hâlde yanılmıyorsam -ki bu mümkün- bu oyunun bir sürümünü Level dergisi tam hâliyle vermişti vakti zamanında. Oyunu kurup, çocuk hâlimle çözmeye çalıştığımı hatırlıyorum. Aradan yıllar geçti, oyun nasıl bir oyundu, nasıl oynanıyordu hiçbir fikrim yok. Ama aklımda devamlı kahverengi kamuflaj içerisinde Nazi avına çıkmış askerlerin imgeleri geçiyor. Kiminle konuştuysam, benimle aynı fikirde. Hidden & Dangerous’tan akla ilk kalan şey, o Nazi öldürmeli atmosferi.

11. Valkyria Chronicles

radikal

Burada biraz farklı bir durum var. Zira oyunun içerisinde “Nazi” kelimesi geçmiyor. Fakat Sega’nın sıra dışı taktiksel rol yapma oyunu öylesine kör göze parmak metaforlarla İkinci Dünya Savaşı’na alternatif bir tarih geçiyor ki maşallah bir Hitler’in bizzat çıkıp namlunun öteki tarafında artistlik taslamadığı kalıyor. Valkyria Chronicles fantastik bir oyun, kabul; ne de olsa Japon yapımı. Ama Nazilerle göbekten bir bağı olduğu da kesin.

10. BloodRayne

radikal

Çok ilginç bir üye var elimizde. BloodRayne’i tanımlarken ilk akla gelen şeyin aslında Naziler olmaması gerekiyor. Seksi, kızıl saçlı bir kadın? Tamam. Vampirli, doğaüstü bir hikaye? Tamam. Yakın dövüş mekanikleri? Tastamam. Peki niye aklımıza bunlar kadar oyunun Nazi öldürme temalı olduğu da geliyor? Burasında biraz kafam karışık. Zannediyorum ki oyun zamanında öyle pazarlandı, hani “Kızıl saçlı seksi bir vampir bıçaklarıyla Nazi öldürüyor” şeklindeydi reklam cümlesi. E oyun da öyle bir şeydi zaten.

9. Battlefield

radikal

Şaşıracaksanız giriş paragrafını hatırlatayım: Oyunların ne kadar iyi olduğuna dair bir iddiamız yok bu listede. O yüzden de Battlefield 9. sırada. Aslında o bile yüksek, zira Battlefield serisinin takriben kırk beş oyunundan sadece iki tanesi 2. Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Ama o geçenlerden biri, ilk oyun olduğundan, Battlefield’ın nereye giderse gitsin yanında götürdüğü bir “Nazi” etiketi var. Tabii bu oyunda biz de Nazi olabiliyorduk, orasını da çaktırmayın.

8. Brothers in Arms

radikal

Gearbox’ın ilk ciddi büyük hitlerinden biri olan Brothers in Arms’ın bu mefhumla özdeşleşmesinde farklı bir tat var. Zira Brothers in Arms, gayet gerçek hikayelerden esinlenilmiş, gerçekçi savaş atmosferi ve mekanikleri sayesinde gerçek askerlerden övgü almış bir eserdi. Ağır duygusal tarafları vardı ve bu yüzden, Nazileri gerçekten bir parça daha nefret ederek öldürüyordunuz. Akılda kalıcı olması, kuvvetle muhtemel bu yüzden.

7. Sniper Elite

radikal

Sniper Elite serisi, bu listedeki oyunları gerçekten kaliteye göre sıralasak muhtemelen ilk sayfada, aşağılarda bir yerlerde olurdu. Ama sadece Nazi öldürme mefhumuyla bağını yargıladığımızdan, gönül rahatlığıyla 7 numaraya koyabiliyoruz. Oyunun neredeyse tüm pazarlama materyali Nazi kökenliydi. Sniper hedefi ortasında duran bir Hitler, ikinci oyuna meşhur Nazi füzelerinden apartılıp konulmuş isim, sonrasında “Nazi Zombiler” temalı bir DLC… İçimiz dışımız Nazi!

6. IL-2 Sturmovik

radikal

Nazi deyince aklınıza sadece “Achtung!” diye bağıran piyadeler geliyor olabilir, ama işin bir de başka bir boyutu vardı: İt dalaşları. O dalaşları da işte IL-2 Sturmovik maşallahlık resmediyordu. Rusya’nın bir dönem domine ettiği “uçak simülasyonu” ekolünün kusursuz bir temsilcisi olan serinin tüm olayı havadaki Nazilerdi. Evet, oyuna ismini veren meşhur uçak da aklımızda kaldı ama, biri IL-2 Sturmovik dediğinde aklımıza niyeyse ilk önce Nazi uçakları geliyor.

5. Commandos

radikal

Geldik Nazi ile özdeşleşmenin ağa babası kısma. Commandos, baya baya sağlam bir oyundu, bunu kimsenin inkar edebileceğini sanmıyorum. Fakat bir dönem çocuklarına öyle bir damga vurdu ki, o kadar çok oynandı ki; listedeki diğer çoğu oyundan fazla “Nazi” teması kaldı üzerinde. Biraz yukarıda bahsettiğimiz ilişkinin tersi yani. Biri Commandos deyince aklımıza zaten Naziler geliyor, ama Naziler ve oyun deyince de aklımıza ilk gelenlerden biri Commandos.

4. Company of Heroes

radikal

Eğer uçuş simülasyonlarında Nazi öldürmeyle en çok özdeşleşen IL-2 Sturmovik, taktiksel oyunlarda en çok özdeşleşen de Commandos ise, strateji oyunlarında Nazi vurmanın medar-ı iftiharının Company of Heroes olduğunu itiraf etmek gerekir. Zaten muhteşem bir firmanın elinden çıkan muhteşem bir oyundu Company of Heroes, bir de üzerine iyice unutulmaz bir atmosfer koyup, 2. Dünya Savaşı ve Nazilere karşı mücadeleyle iyice örtüşünce, listemizde 4. sıraya oturdu.

3. Medal of Honor

radikal

Ağa babası kısım demiştik değil mi? Dedik tabii ki. Medal of Honor serisi, belki de Nazi öldürmeyi bir trend hâline getirdi tek başına. En son çıkan Medal of Honor haricinde tüm MoH oyunları İkinci Dünya Savaşı sırasında geçiyordu. Bazıları kendisine Pasifik cephesini konu aldı, bazıları da İtalyanlarla kapıştırdı; ama özellikle serinin en iyi oyunlarından Airborne ve Allied Assault, belki de Nazi dediğimizde oyun dünyasında en unutulmaz sahneleri bize sunan oyundu.

2. Call of Duty

radikal

İlk Call of Duty’yi hatırlayın. Behind Enemy Lines filminden bolca ilham almıştı, evet, ama belki de Nazilere karşı savaşı en iyi yansıtan işlerden biriydi. O öküzlerin arkasına saklanıp, gelen makineli tüfek bombardımanından kaçınmaya çalıştığınız sahneyi unutabilir misiniz? Call of Duty 1, 2, 3 ve World At War, serinin kökenleri kabul edebileceğimiz işlerdi, ve o kökenler dönüp dolaşıp Nazilere dayanıyordu bir şekilde. Bir numara olmasa, kendisini en Nazi vurmayla özdeşleşen oyun seçebilirdik…

1. Wolfenstein

radikal

Ama işte, tahtta Wolfenstein oturuyor, ne yapabilirsin? İlk oyun Wolfenstein’dan, FPS’lerin babası olan Wolfenstein 3D’ye, oradan bir zamanların multiplayer yıldızı Return to Castle Wolfenstein’a, oradan da bu senenin sürpriz klasiği Wolfenstein: The New Order’a; bu seri her zaman Nazi atmosferiyle beslendi. Her zaman girdiğimiz kalelerde Nazi altınları, Hitler’in resimleri ve her şeyden önemlisi, swastika afişleri vardı. Ve biz onları yok etmekten büyük bir keyif aldık. Size şöyle bir şey diyeyim, şu listedeki oyunların hangisinin neredeyse tüm pazarlama materyali Nazi kültürü üzerine? Neredeyse tüm düşmanları sadece ve sadece Nazi? Bu listedeki oyunların hangisi oyun tarihine ‘mech suit’ giymiş bir Hitler’i son ‘boss’ yaparak geçti? Tabii ki Wolfenstein!

Dizilerde doğumuna tanık olduğumuz en unutulmaz 9 bebek

Katniss Everdeen'in çağında süper kahramanı yeniden tanımlamak