Neden ablalar şişman olur? Bu sorunun cevabı bulundu!

Neden ablalar şişman olur? Bu sorunun cevabı bulundu!
Neden ablalar şişman olur? Bu sorunun cevabı bulundu!
Bu haber kız kardeşler için. Kız kardeşiniz sizden daha mı zayıf? Hatta size şişko mu diyor? Üzülmeyin bu sizinle alakalı değil çok ilginç bir şekilde tabiat durumun bu şekilde olmasını sağlıyor. Şimdi cılız kız kardeşinizi kıskanmayı bırakın ve ilginç bir araştırma sonucuna hazır olun!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

İsveç 'teki bilim insanları 1991 ila 2009 yılında doğum yapan kadınların verilerini incelerken çok ilginç bir detayı keşfettiler. İlk kız çocuğunu doğuran kadınların bebekleri, ikinci ya da üçüncü kız çocuğunu doğuran kadınların bebeklerinden ortalama yarım kilo daha ağırdı!

Dailymail'in haberine göre yaşları ilerlemiş 13.400 kız kardeşin verilerine bakıldığında da abla olanların obez olmaya %40 daha yatkın olduğu görüldü.
Öyle ki abla olan kardeş, kendisinden küçük kız kardeşlerine oranla her sene yedikleri ve içtiklerinden 0.08 gram daha fazla kiloyu bünyesinde tutuyor. Bu da eğer fazla yemek yiyen biriyse aldığı her gıdadan daha fazla etkilenmesini sağlıyor.

Konuyu dikkate alan Yeni Zelanda'nın Auckland üniversitesi, İsveç'teki Uppsala Üniversitesi ile ortak bir çalışma yürüttü. Durumun sebebinin ne olabileceğine dair en önemli öngörüler, annelerin ilk hamileliklerinde vücutlarının nasıl etkileneceğini bilmedikleri için tüketim alışkanlıklarındaki yanlış tercihler hem kendilerinin fazla kilo almasını sağlıyor hem de çocuklarına da bu durum yansıyor. İkinci ve sonraki hamileliklerinde daha tecrübeli olduklarından formlarına dikkat ediyorlar ve sonuçta bu da doğan yeni kardeşe sirayet ediyor. Ancak bu henüz kanıtlanmış bir bilgi değil. Kesin olan tek şey, tabiat bir şekilde ikinci ve sonrasında gelen kız kardeşlerin daha zayıf ve fit olmalarını sağlıyor! Kardashian kardeşlere baktığımızda durumu net bir şekilde görebiliyoruz.

Ülkemizde bu konuya uygun ikililere baktığımızda bir şekilde Helin Avşar'ın ablasından şimdiye kadar daha fit kalmayı başarabildiğini söylemek mümkün. Karar sizin...


  ETİKETLER:

  İsveç

  ,

  Dailymail

  ,

  Tabiat

  ,

  Yemek

  ,

  Kız

  ,

  Bilim